קייט מידלטון (צילום: Chris Jackson, GettyImages IL)
"אוכלת בריא יותר עכשיו". מידלטון | צילום: Chris Jackson, GettyImages IL

כל העולם עקב בדאגה אחרי בחילות הבוקר של קייט מידלטון, שאפילו אושפזה בגלל הקאות אינטנסיביות בחודש שעבר. בינתיים היא כבר הספיקה להשתחרר מבית החולים ולהציג חזות מאוששת (אם כי עדיין ירקרקה) למדי. כעת טוענת חברה של קייט בראיון לצהובון אוסטרלי: הדוכסית ניצחה את בחילות הבוקר הקשות בעזרת טיפול בהיפנוזה.

החברה, ג'סיקה קיי, התראיינה למגזין "ניו אידיה", וחשפה שהדוכסית עדיין מתמודדת עם בחילות, כמעט חודש וחצי מאז שוחררה מבית החולים הלונדוני שבו אושפזה. "קייט עדיין בקושי מסוגלת להסתכל על אוכל בלי להרגיש בחילה קשה. ההרגשה היא כמו הרעלת מזון, עם כיווצים קשים בקיבה, והיא בקושי אוכלת, ומתמלאת מהר מאוד. הטיפול בהיפנוזה שהיא עוברת עוזר לה להרחיק מחשבות ורגשות שליליים כלפי אוכל, ויוצר אצלה חשקים למאכלים מזינים ובריאים. בזכות ההיפנוזה היא אוכלת אבוקדו, תותים, דייסת שיבולת שועל וברוקולי".

"היפנוזה מפחיתה חרדה"

כזכור, הדוכסית מקיימברידג' אובחנה כסובלת מהיפרמזיס גרבידרום – בחילות והקאות קשות, הדורשות השגחה רפואית, מתן נוזלים בעירוי ולעתים אשפוז ממושך. בניגוד לבחילות והקאות רגילות להריון, ישנו אחוז קטן של נשים שמתקשות לתפקד בשל תכיפות ההקאות וחומרתן, ואינן מצליחות לאכול או לשתות דבר. במקרה כזה, על האישה לקבל טיפול רפואי – אינפוזיית נוזלים חד פעמית וכדורים או זריקות נגד בחילה, או טיפול ממושך יותר, הכולל גם אשפוז ומתן הזנה תוך ורידית, על מנת לאזן את רמת המלחים והאלקטרוליטים בגופה ולמנוע ממנה להגיע למצבים מסוכנים.

החברה לא חשפה היכן עוברת קייט את הטיפול, אולם מומחה להיפנוזה שהתראיין למגזין טוען כי מדובר בענף מתפתח, שמושך אליו לא מעט הריוניות ירוקות פנים. "היפנוזה עוזרת לטווח רחב של בעיות בריאות, ובפרט זה ענייני בחילה ועיכול", אמר המהפנט, ד"ר צ'ארלס ווברי, שמקבל את לקוחותיו בקליניקה יוקרתית בפאתי הוליווד. "בשנתיים האחרונות אפשר לזהות מגמה של עלייה במספר הנשים שנואשו מהפתרונות האחרים, ומגיעות לטיפול היפנוטי כדי להיפטר מהבחילות שמלוות אותן בתחילת ההריון, ואצלנו במרפאה זה הטיפול הכי פופולרי, אחרי הפסקת עישון וטיפולי הרזייה. ההיפנוזה עוזרת לנשים גם בהמשך ההריון, מפחיתה חרדות ואפילו עוזרת להן ללדת בקלות רבה יותר".

המדיטציה של העולם המערבי

"היפנוזה היא כלי רב עוצמה, שבהחלט יכול להוות טיפול יעיל בבחילות ובתופעות אחרות של ההריון", אומר ד"ר שאול נבון, מורשה להיפנוט ולמחקר מדעי בהיפנוזה, מזכיר האגודה הישראלית להיפנוזה. "ישנם טיפולים היפנוטיים שמיועדים אפילו לעצירת צירים מוקדמים ומניעת לידה מוקדמת, כך שבכל הנוגע לבחילות, בהחלט מדובר באתגר שההיפנוזה יכולה לו. בטיפול היפנוטי בבחילות בהריון אנחנו מנסים להשפיע על הבחילה לא לעלות למעלה, להחליף אותה בריח נעים או בטעם נעים בפה, הסחת הדעת מהבחילה – להפסיק את התהליך שמייצר את הבחילה וההקאה.

"הבחילות בהריון הן כמובן על רקע גופני, הורמונלי, אבל מה שיפה בהיפנוזה הוא שיש לה גם השפעה פיזית, ולא רק נפשית. הדוגמה הקלאסית היא טיפולים היפנוטיים בכאבי ראש, כאבי פרקים, מעי רגיש ומצבים רפואיים רבים נוספים. אם המטופל הוא בעל יכולת היפנוטית טובה, כלומר – מצליח להיכנס למצב היפנוטי היטב, אפשר בהחלט להגיע לתוצאות טובות. עם זאת, אין סיכון בהיפנוזה, גם לא בהריון. זו למעשה הרפיה עמוקה, כמו בדקות לפני שאנחנו נרדמים בלילה. מיליארדי אנשים במזרח הרחוק עושים מדיטציה יומית, זה בטוח לחלוטין, ולמעשה ישנם גם מחקרים רפואיים שמראים שיפור באיכות החיים של מי שעושה מדיטציה מדי יום.

מה חשוב לדעת על היפנוזה בהריון?

1. היפנוזה היא הסחת דעת, קצת כמו סרט בקולנוע או הצגת תיאטרון שכאילו מבטלת את העולם החיצוני. טיפול בבחילות הריון באמצעות היפנוזה אורך מספר פגישות. לא מומלץ לעבוד בשיטת 'זבנג וגמרנו'.
2. העלות נעה כ- 300-600 ש"ח לטיפול, תלוי בניסיונו ובמומחיותו של המטפל.
3. רק למטפל בעל רישיון לטיפול בהיפנוזה מותר להפנט. חפשו תעודה ממשרד הבריאות על קירות הקליניקה. חשוב מאוד להקפיד לקבל טיפול רק ממי שמורשה ומוסמך לכך.
4. טיפול בהיפנוזה מתאים לכל אחד, ולמעט חולים פסיכיאטריים קשים, או אנשים השרויים בדיכאון עמוק, אין מניעה מלהיעזר בו.
5. יעילותה של ההיפנוזה משתנה ממטופלת למטופלת; לא כל אחד מצליח להיכנס למצב ההיפנוטי הדרוש. עם זאת, חשוב לציין שעומק ההיפנוט לא קובע את מידת ההצלחה של הטיפול, וגם מי שנכנסת למצב של היפנוט קל בלבד יכולה להשיג תוצאות מרשימות.
6. להיפנוזה אין תופעות לוואי או השפעות לא רצויות: בסוף הטיפול סופרים מ-10 עד 1, וכשמגיעים ל-1 המהופנטת מתעוררת וחוזרת לשגרה. משך השפעת הטיפול משתנה מאדם לאדם, אבל אפשר כמובן להגיע ל'טיפולי חיזוק', או אפילו להקליט את הטיפול ולשמוע בבית, כדי להמשיך לטפל בבעיה גם בין הפגישות עם המהפנט או אחרי שמסיימים את סבב הטיפולים.

 בואו לדבר על זה בפייסבוק של 9 חודשים