בשעה טובה, מקל ההיריון הראה שני פסים והחגיגה - בשיאה. לרוב, זהו בדיוק השלב שבו צצות בראש ההריונית הטרייה מחשבות שונות – איך ארגיש, האם אסבול מבחילות בוקר מטרידות וכמובן – מה יהיה מין היילוד.

הצצה קלה ברשת חושפת אותנו למגוון שיטת לא סטנדרטיות שמתיימרות לענות על השאלה הזאת. אחת הפופולריות והמסקרנות ביותר מבניהן היא שיטת "הטבלה הסינית". לפיה, כדי לחזות את מין היילוד, כל מה שנדרש לעשות הוא להצליב בין חודש ההתעברות לבין גיל האישה.

עד כאן נשמע פשוט, נכון? אז כיוון שאנחנו סקפטיים מטבענו, החלטנו לאתר את מקורות השיטה וגם להבין האם מדובר במשהו פרקטי שבאמת אפשר להסתמך עליו. לשם כך, פנינו לטל אליאס, ראש תחום רפואה סינית ב"כללית" רפואה משלימה. "למעשה מדובר בטבלה עתיקה שבה השתמשו לראשונה כבר לפני כ-400 שנה בסין העתיקה, בזמן שושלת צ'ינג", מסביר אליאס. "השיטה מתבססת על לוח השנה הסיני, השונה מהלוח המוכר לנו אשר פועל לפי תאריכים המתחילים בכל מולד ירח".

אנקדוטה חביבה בלבד

אליאס מסביר שהטבלה הסינית למעשה נולדה מתוך החשיבות הרבה שייחסו הסינים באותן שנים לקביעת מין הילוד. אחת הסברות היא שהטבלה שימשה את שושלת הקיסרים על מנת שאלה יוכלו להביא לעולם זכרים שימשיכו את השושלת שלהם.

אישה בהריון בן או בת (צילום: By Irina Borsuchenko, shutterstock)
אישה בהריון בן או בת | צילום: By Irina Borsuchenko, shutterstock

שנייה לפני שאתן רצות להצליב תאריכים, כדאי שתביאו בחשבון שלא מדובר בשיטה מדויקת או מוכחת. "כיום מתייחסים ברפואה הסינית לטבלה הזאת כאנקדוטה חביבה בלבד", אומר אליאס. "לפי אתרים שונים, סיכויי הצלחתה מוערכים בחמישים אחוז בערך". ובינינו, כדי להעריך את הסיכוי ללדת מין יילוד מסוים, לא באמת צריך טבלה ואפשר פשוט לנחש – הסיכוי עדיין יישאר זהה.

אז מה כן עובד לפי הרפואה הסינית?

אליאס מסביר שהרפואה הסינית מאמינה בשיטת הדופק. "השיטה הזאת בעצם מאפשרת להעריך את מין היילוד לפי דופק האישה". לדבריו, רק מטפל סיני מיומן יידע להעריך האם מדובר בבן או בבת באמצעות בדיקת דופק פשוטה של האישה. "השיטה רלוונטית בין שבוע 8 – 10 והיא מתבססת על דקויות שונות שלפיהן ניתן להעריך האם מדובר בבן או בבת. בסה"כ מדובר בשיטה בעלת אחוזי דיוק גבוהים".

בחילות בבוקר וחצ'קונים? מזל טוב, יש לכם בת!

הסינים, כמובן לא היו לבד במסע החיפוש אחר שיטות לגילוי מין היילוד. לאורך השנים התפתחו לא מעט תיאוריות בנושא. אחת מהן היא הסתכלות על זווית הבטן - אם היא גבוהה מדובר בעוברית קטנטנה, ואם היא פונה כלפי מטה מדובר בגבר קטן. אמונה נוספת היא כי לפי החשקים ניתן לאבחן - חשק למתוק סימן לבת, חשק למלוח וחמוץ - סימן לבן. 

התחצ'קנתן, התנפחתן בפנים והתכערתן? סימן שהעוברית בבטן לוקחת לכן את כל היופי, אם נשארתן אותו הדבר - יש מי שיאמינו שאתן נושאות בבטן בן. עוד שיטה עממית שהתקבעה עם השנים מתייחסת לשליש הראשון - הקאות ובחילות בלי סוף הן סימן לבנות, בקרים נטולי סבל? תתכוננו לברית. 

אז בן או בת – מה שלא יהיה, אנחנו מאחלים לכן שהיילוד יהיה בריא ושההיריון יעבור בשלום. ואם ניסיתן את השיטה, אל תשכחו לספר לנו אם היא עבדה.