תינוק מחזיק בקבוק חלב (צילום: RapidEye, Istock)
איך מכינים את הבקבוק? כל התשובות לשאלות החשובות | צילום: RapidEye, Istock
לא משנה אם ניסית להניק או בחרת מראש באפשרות להזין את התינוק בתמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות)- כדי לעשות את זה נכון, ולוודא שהתינוק מקבל כל מה שהוא צריך, יש כמה כללים פשוטים שחייבים לעקוב אחריהם. שוחחנו עם רננה מזרחי, דיאטנית קלינית והמנהלת המדעית של מטרנה, והכנו לכם מדריך מפורט. 

מה חשוב לבדוק כשבוחרים תמ"ל? "לפני שבוחרים את הסוג הספציפי, חשוב לדעת שאם אין רגישות או אלרגיה לחלבון חלב פרה מומלץ לבחור בפורמולה חלבית על פני צמחית. ההרכב של התמ"ל נקבע לפי תקנים מחמירים, שמגדירים מה צריך להיות ההרכב התזונתי ובאיזה כמויות. כל התמ"לים שנמכרים בארץ עומדים בבדיקות רישוי מחמירות של משרד הבריאות. עיקר ההבדל הוא 'רכיבי אקסטרה', למשל :LC PUFA, שמוכר יותר כאומגה 3 ואומגה 6 - אלו חומצות שומן שנמצאות בחלב אם, בכמות שמשתנה לפי התזונה של האמא, והן נצברות בגוף התינוק כבר במהלך הטרימסטר האחרון להריון ובחודשים הראשונים לחיים. הן נמצאו כבעלות השפעה מיטיבה על ההתפתתחות הקוגניטיבית ועל חדות הראייה. מומלץ לבחור תמ"ל שיש בו כמות גבוהה יותר מרכיב חשוב זה".  

מה עוד חשוב שיהיה בפורמולה? "פרוביוטיקה, חיידקים ידידותיים שאנחנו מכירים מעולם היוגורטים, אבל זה מתחיל הרבה לפני שאנחנו מגיעים לשלב מוצרי החלב. החיידקים הפרוביוטיים הם מעין מתג הפעלה למערכת העיכול והחיסון. תינוקות מקבלים את המנה הראשונה של הפרוביוטיקה כשהם עוברים בתעלת הלידה. הפרוביוטיקה תורמת לחיזוק ההגנה הטבעית, מפחיתה את משך הזמן של בכי בתינוקות עם קוליק ובכלל בעלת השפעה מיטיבה על מערכת העיכול של התינוק. גם שמן בטאפלמיטט שהמבנה שלו דומה למבנה השומן בחלב אם ונמצא כתורם לעיכול קל ולספיגה טובה של סידן".  

האם צריך להשתמש במים מינרליים להכנה? "צריך להשתמש במים רתוחים, וגם אם משתמשים במים מינרליים - חייבים להרתיח. גם מתקני הרתחה למיניהם לא מספיק טובים, המים צריכים לרתוח שתי דקות, לפי הוראות משרד הבריאות - מכיוון שמדובר בטרחה, אפשר להכין מראש כמות גדולה, שתספיק ל-24 שעות ולשמור בבקבוק או צנצנת נקיים. חשוב להקפיד על סביבת עבודה נקייה, לשטוף ידיים לפני ההכנה ולהרתיח את הבקבוק והפטמה בסירו או בסטריליזטור לפחות חמש דקות".  

האם חייבים לחמם את הבקבוק, או שאפשר להגיש בטמפרטורת החדר? "אפשר להגיש את התמ"ל בטמפרטורת חדר, עניין החימום הוא תחושה של ההורים. מומלץ לא לחמם במיקרוגל, מכיוון שהחימום לא אחיד, ובנוסף המיקרוגל עלול להרוס את הרכיבים הפרוביוטיים שהזכרנו קודם. במידה וכן מחממים כדאי לחמם את המים הרתוחים על יד הכנסת בקבוק ההאכלה עם המים בכמות המדודה לכלי המכיל מים חמימים. לאחר הוספת אבקת התמ"ל יש לערבב עד להמסה ולפני השימוש חשוב לטפטף כמה טיפות על כף היד בכדי לבדוק את מידת החום של התמ"ל המוכן".

כמה פעמים ביום תינוק אמור לאכול, וכמה מ"ל כל פעם? "נורא חשוב לא להיצמד לכמויות 'לפי הספר', ולהתאים את ההזנה לדרישות של התינוק, בדומה להנקה כיוון שתינוקות שונים בהעדפותיהם ובדרישותיהם התזונתיות. ההמלצה הכללית היא בחודש הראשון לתת 8-10 ארוחות ביממה, מחודש עד שלושה חודשים 6-8 ארוחות ואח"כ בין 5-6 ארוחות, כשהשינוי נעשה בהדרגה. בד"כ מתחילים מ60 מ"ל לארוחה, ומתקדמים לפי הקצב האישי של התינוק". 

גיל תינוק בחודשים

כמות מים במ"ל

מס כפיות מטרנה

מס ארוחות ביממה

0-1

60

1

8-10

1-3

120

2

6-8

3-6

180

3

5-6

6+

240

4

3-4

אם הכנתי בקבוק והתינוק לא רצה, כמה זמן אפשר לשמור אותו? "אם התינוק כבר שתה מהבקבוק אסור לשמור יותר משעה מרגע ההכנה, כי ברגע שהוא נגע בפטמה נכנסו לבקבוק חיידקים ואנזמים מהרוק שלו. אם מכינים מראש לארוחה הבאה, אפשר להכין מנה ולשמור במקרר עד שמונה שעות". 

תינוק בוכה (צילום: richardmclarke, Thinkstock)
אם התינוק ממש בוכה ולא רגוע, אפשר לנסות תמ"ל מיוחד | צילום: richardmclarke, Thinkstock
איך בוחרים פטמה מתאימה? "הפטמות מסווגות לפי שלבים, פטמות שלה 0 או שלב 1 הן בעלות חור קטן שמתאים לחודשים הראשונים. יש תינוקות יותר בררנים, ואז זה עניין של התאמה אישית". 

איך יודעים אם הפורמולה מתאימה לתינוק? "אם התינוק ממש בוכה ולא רגוע, אפשר לנסות תמ"ל מיוחד לתינוקות עם בטן רגישה, מסוג "קומפורט" ורצוי גם כאן שיכיל פרוביוטיקה. בגדול, אם התינוק עולה היטב במשקל , באורך ובהיקף הראש והוא מרטיב לפחות 6 חיתולים ביום כנראה שהתמ"ל מתאים לו. צריך לקחת בחשבון פרק זמן להסתגלות גם אם מחליפים פורמולה, וצריך סבלנות - לרוב התינוקות יידרשו לפחות כמה ימים כדי להראות שיפור". 

עוד ב9 חודשים:

>> תאומים בני שעה בלבד מנהלים שיחה
>> הרופאים אמרו שהתינוק עם תסמונת דאון, האם סמכה על תחושת הבטן
>> מה מבשלים ליולדת?