ילד ישן בעגלת תינוק (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
שמתם מעצור, כן? | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

אנחנו מרתיחים מוצצים, מודדים טמפרטורה במי האמבט ולא משאירים את התינוק שניה אחת לבד על שידת ההחתלה. אבל האם אנחנו שמים לב לסכנות הטמונות בשימוש היומיומי שלנו בעגלה? "כל אמצעי ניידות עם תינוק טומן בחובו סכנות", מסביר אלון חן, מנכ"ל בייבי ג'וגר ישראל, "לכן כל מוצר מגיע עם חוברת הסברה והדרכה לדרכי שימוש בטיחותיים שחשוב שנקרא כדי להימנע ככל שניתן מהסכנות הפוטנציאליות". מהן 10 הטעויות הנפוצות ביותר שהורים עושים, ועלולות להיגמר רע מאוד?

תולים חפצים כבדים על העגלה

המקום הנוח ביותר לתליית השקיות הכבדות מהסופר הוא כמובן על ידיות העגלה של התינוק. אלא שבעשותינו זאת, רבים מאתנו מתעלמים מהוראות היצרן האוסרות לתלות על העגלות חפצים ושקיות מחשש שאלו יפרו את שיווי המשקל של העגלה ויגרמו לה להתהפך כשהתינוק בפנים. כדאי לדעת שהמשקל המקסימאלי למטען בתא גב המושב הוא בדרך כלל קילו אחד, ובתא האחסון התחתון כ-4.5 ק"ג.

עוד בתשעה חודשים:

לא חוגרים את הילד

התקן והחוק מחייבים לחגור את הילד למושב העגלה, אפילו אם מדובר בנסיעה קצרה או בישיבה לשניות בודדות, וגם אם הילד מתנגד. אפילו אם נראה לכם ש"הוא כבר גדול ולא יפול", הוא עשוי להחליק בקלות מהחלק התחתון – או גרוע מכך, להיעמד על העגלה ולהפוך אותה.

נותנים לאח הגדול טרמפ

גם אם האח הגדול קרוב מאוד לגילו של התינוק, אין לאפשר לו בשום אופן לשבת בצורה לא בטיחותית בכל מיני מושבים מאולתרים על העגלה, כמו הגגון או סל המטען. משקל הילד שנוסף יכול לגרום לעגלה להתהפך, או שהילד עצמו עלול ליפול; כדי לאפשר מקום בעגלה לאח הגדול ניתן לרכוש "טרמפיסט" המתחבר לעגלה, או לרכוש עגלה ש"מתרחבת עם המשפחה", לה ניתן להוסיף מושב נוסף.

מניחים את הסל-קל לא מחובר על העגלה

רוב העגלות מתוכננות כך שניתן לחבר אליהן את הסל-קל של הרכב באמצעות מתאם. כאשר אתם מניחים את הסלקל על העגלה בלי חיבור מתאים, אתם לא לוקחים בחשבון שגם המכה הכי קטנה יכולה לגרום לו להתהפך - יחד עם התינוק.

נותנים לאח הגדול להסיע את העגלה

רק מבוגר אחראי או נער/ה מעל גיל 12 יכול להסיע את עגלת התינוק – וזאת מחשש לאיבוד שליטה וגלישת העגלה מהמדרכה לכביש באופן פתאומי.

ילדה דוחפת עגלת תינוק (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
שהילדה תחזיק את השקיות מהסופר ואתם תדחפו | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

לא מפעילים את מעצור הגלגלים

שימוש במעצור הוא איננו פריווילגיה כי אם הכרח: העגלה יכולה להתדרדר בקלות מבלי שנשים לב, ולכן חשוב להפעיל את המעצור בכל פעם שהעגלה לא נמצאת בנסיעה. כן, גם אם אתם רק משלמים בקופה או עוצרים לרגע להסתכל בחלון ראווה. שימו לב: גם בזמן שאתם מניחים את התינוק בעגלה חייבים להפעיל את המעצור, כיוון שהוספת משקל התינוק לעגלה יכול בקלות לגרום לה להתהפך או להתדרדר.

עולים במדרגות הנעות

הורים רבים בוחרים להתעלם מהאזהרה המצויה בכניסה למדרגות הנעות, ולעלות אליה בכל זאת עם עגלת התינוק. ההורים עומדים כפופים והעגלה נשענת בזווית מסוכנת, והאמת היא שאין דרך אמתית לדעת מתי נגמרות המדרגות. העגלה יכולה להתהפך, התינוק יכול ליפול, ההורה יכול למעוד - ואלו הן רק חלק מהסכנות במצב הלא בטיחותי הזה. הקפידו להשתמש תמיד במעלית.

נותנים לתינוק לישון שנת לילה בעגלה

ארגוני הבריאות ממליצים שלא אפשר לתינוק לישון לילה שלם באמבטיה של העגלה, ויש להם סיבות טובות לכך. האמבטיה היא קערה סגורה ואטומה ונוצרת בה הצטברות של co2. באמבטיה אין קשר עין בין התינוק להורה, בניגוד לעריסה או מיטת תינוק, להן יש שלבים. דפנות האמבטיה נמוכות כמעט פי 2 מהנחיית התקן לבטיחות עריסות, מרכז הכובד של האמבטיה והעגלה גבוהה והיא פחות יציבה מכל עריסה תקנית. בנוסף, קיימת סכנת חנק במצב בו התינוק מתגלגל ופניו חסומים ע"י הדפנות, והסכנה קיימת גם כאשר לא מדובר בתינוק שיודע להתהפך. מוניטורים לנשימה עם גלאי לוח, כמו בייבי סנס, אינם מותאמים לעגלות.

לסיום, מוסיף חן, יש שני דברים נוספים שאסור לכם לעשות לעולם: אל תרתמו רצועה של כלב לעגלת התינוק, ואל תחליקו על רולר בליידס תוך כדי נסיעה עם העגלה.

>> "מה יש לי? למה אני מרגישה שאני חייבת ללחוץ?"