הנה בשורה טובה להתחיל איתה את השבוע. מומחים מאוניברסיטת נוטינגהאם טרנט, עבדו על פרויקט למעקב אחרי פעילותם של תינוקות טריים. מדובר במזרן חכם העוקב אחר טמפרטורת התינוק במדדים רפואיים מדויקים שיכול להזהיר ולהתריע על בעיה בריאותית בפני הצוות הרפואי וכן להתחמם כדי לווסת את חום הגוף של התינוק. המומחים מנוטינגהאם טרנט חברו ליצרנית רובר בע"מ ושיתפו איתה פעולה כדי לייצר את אותם מזרנים חכמים.

מזרן כזה הוא לא פחות מפריצת דרך עבור תינוקות פגים שאינם מסוגלים לווסת את טמפרטורת הגוף שלהם, מה שעלול להוביל לבעיות בריאותיות וסיבוכים כמו מטבוליזם לקוי ובעיות נשימה. 

מפתחי המיטה החדשה אומרים שהיא יכולה לזהות תנודות זעירות בטמפרטורת הגוף ולהתחמם באופן מיידי כדי למנוע מהתינוק להתקרר. לדבריהם פעולה זו תפעל לצד הצעדים שינקטו צוותי המומחים במרכזים הרפואיים. 

כרגע מדובר באב-טיפוס שנבנה מפוליאוריטן וקצף ונמצא כעת בבדיקה. בשלב הזה עדיין אין תאריך יעד או מחיר למזרן המדובר וכולם מקווים שיאושר וישוחרר לשוק בהקדם. 

מזרן ייעודי לשמירת הטמפרטורה של פגים (צילום: ROBER)
צילום: ROBER

פרופ' פיטר פורד, מומחה לעיצוב מוצרים מבית הספר לאמנות ועיצוב באוניברסיטת נוטינגהאם טרנט אומר כי לעובדה שצוותים רפואיים יוכלו לספק ניהול אמין של חום הגוף לתינוקות הפגים מחוץ לאינקובטור - יש יתרונות משמעותיים. "תינוקות צעירים מאוד אינם יכולים לבצע ויסות חום גוף כמו של מבוגרים ולכן שמירה על טמפמרטורת גוף מתאימה בגיל כה פגיע היא חיונית". 

"תינוקות שלא מוחזקים בטמפרטורה הנכונה מתמודדים עם סיכון מוגבר לפתח סיבוכים ולכן היינו להוטים לפתח משהו המסייע להבטיח כי הסיכוי שלהם להתפתחות תקינה יהיה מקסימלי", הוא מוסיף. 

"הטכנולוגיה שאנו מפתחים תספק תמיכה חיונית לכמה מהיצורים השבריריים ביותר על פני כדור הארץ", מוסיף מייקל האטסון - מנכ"ל חברת רובר, "בכך שאנחנו מאפשרים לפגים לישון על מזרנים חכמים המספקים את הטמפרטורה המדויקת לצרכיהם, נוכל למזער את הסיכון לסיבוכים הקשורים לטמפרטורה. אנו מצפים לבדוק את הטכנולוגיה ביסודיות במטרה לספק מוצר לשוק הפתוח בבוא העת".