הנקה היא המזון הכי בריא עבור התינוק. ברור וידוע. כולם מסכימים. אבל מה לעשות שלפעמים יש יש נשים שלא מצליחות, או פשוט לא לא מעוניינות להניק?

למרות המודעות ההולכת וגוברת לחשיבות הבריאותית ויתרונות ההנקה, בשנים האחרונות יש פריחה של משש בשוק תרכובות המזון לתינוקות, עם לא מעט מותגים, פטנטים ופורמולות חדשניות, שכולן מתיימרות להציע את הפתרון הכי קרוב לדבר האמיתי.

רפלוקס בתינוקות
המון פעולות בשביל בקבוק אחד. אבל איזה בקבוק | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

רגע לפני שאתם מגישים לאוצר את הבקבוק הראשון, קבלו הסבר עם כל מה שתצטרכו לדעת.

אז כמה בעצם הוא אמור לאכול?

1. איזה מים לשים? ממש אין צורך להשתמש במים מינרליים – ולמעשה, יש מי שטוענים שהפלואור, שנמצא במי ברז אך לא בבקבוקי המים המינרליים, חשוב וחבל לוותר עליו. השתמשו במי ברז רגילים, שהרתחתם היטב במשך חמש דקות (אפשר להשאיר את המכסה של הקומקום החשמלי מעט פתוח, כדי שלא יסיים את הפעולה אוטומטית עם ההגעה לרתיחה) וציננתם בקנקן זכוכית מכוסה על השיש.

2. ואיך מוודאים שאין חיידקים? בחודשים הראשונים לחיים, העמידות של התינוק בפני חיידקים וזיהומים היא כמעט אפסית. לכן, תמיד חייבים לשטוף ידיים לפני שניגשים להכין בקבוק. חשוב להקפיד לנגב היטב את המכסה של פחית הפורמולה לפני הפתיחה הראשונית – מכיוון שהפורמולה מלאה ברכיבים תזונתיים, החיידקים יכולים לשגשג בתוכה. חשוב כמובן גם לחטא היטב את הבקבוקים, הפטמות והמכסים שמשמשים להאכלה, ולהניח להם להתייבש באוויר (ולא בעזרת מגבת מטבח, נקייה ככל שתהיה).  

3. כמה לתת? כמות תחליף החלב לה זקוק התינוק תלויה בגילו ובמשקלו. הצרכים והתיאבון משתנים מתינוק לתינוק, ורוב התינוקות משתנים מיום ליום ומחודש חודש. תינוקכם יאכל בתדירות לה הוא זקוק כל עוד אתם לומדים לזהות את אותותיו ולהגיב אליהם בצורה מתאימה.

וודאו שאתם לא נותנים בקבוק באופן אוטומטי כל פעם שהוא בוכה, אלא לומדים לקרוא את צרכיו ולהבין האם הוא רעב או האם הוא זקוק לתשומת לב, החלפת חיתול או עיסוי נעים להקלת הגזים. אפשר היעזר בנוסחה המוכרת של 150 מ"ל פורמולה לכל קילו ממשקל הגוף של התינוק, שנותנת את הכמות הכוללת שהוא אמור לצרוך בכל יום, או בטבלה הזו:

תדירות האכלות

כמות

גיל

כל 3 עד 4 שעות

60-90 מ"ל

תינוק בן יומו

כל 4 שעות

120 מ"ל

גיל חודש

6-7 האכלות ביממה

120 מ"ל

חודשיים

6 האכלות ביממה

120-180 מ"ל

4 חודשים

5 האכלות ביממה

180-240 מ"ל

6 חודשים

3-4 האכלות ביממה

480-720 מ"ל

שנה

4. ואם הוא לא גמר מהבקבוק, אפשר לשמור לפעם הבאה? לא. ברגע שהפטמה נוגעת בפיו של התינוק, נכנסים לבקבוק חיידקים, שמתרבים בקצב מהיר ומסכנים את התינוק. שאריות מארוחה שלא הסתיימה צריכות להישפך, עם כל הצער שבדבר. עם זאת, אם הכנתם בקבוק והחלטתם לא לתת אותו בסוף מסיבה כלשהי, הוא יכול לחכות עד 48 שעות במקרר.

הימנעו מלחמם את הבקבוק במיקרוגל

5. איך בוחרים פטמה? כמו הרבה דברים בהורות, מדובר בניסוי וטעיה. כאשר התינוק ניזון רק מפורמולה, ולא משלב הנקה, אין חשיבות מכרעת לסוג הפטמה, וסביר להניח שיסתדר היטב עם כל הפטמה שתוצע לו.

אם את רק מתגברת את ההנקה בבקבוקים, יכול להיות שבחירת הפטמה תהיה מעט מורכבת יותר, בין היתר מתוך רצון למנוע בלבול פטמות שיקשה על התינוק לשוב ולינוק אחרי שנהנה ממנעמי הבקבוק. התחילו מהפטמה בעלת הזרימה החלשה ביותר, כדי לא לגרום להשתנקויות. אם התינוק יונק, מומלץ להישאר עם פטמה בזרימה איטית ככל האפשר, כדי לא להרגיל אותו לאכילה קלה שתשבש את ההנקה.

6. איך יודעים שהוא אוכל מספיק? קשה לפספס תינוק רעב: תינוק שלא אכל די צרכו יבכה עד שיקבל את מבוקשו. עם זאת, חובה לשים לב שהתינוק חיוני ולא מיובש, כדי לוודא שהוא לא עייף מכדי לאכול. המינימום הוא שישה חיתולים רטובים ליום, כאינדיקציה לכך שהתינוק אוכל מספיק. תינוקות שאוכלים תמ"ל עושים בדרך כלל יותר קקי מתינוקות יונקים, והצואה יבשה וקשה יותר.

7. איך מחממים? נתחיל מאיך לא: בשום אופן לא במיקרו. החימום לא אחיד, עלול גרום לכוויות ויש מי שטוענים שגם הורס את הערכים התזונתיים של התמ"ל. אפשר להיעזר במחמם בקבוקים חשמלי ייעודי, שמבטיח להביא את הנוזל לטמפרטורה אחידה ואידאלית, או בשיטה הקלאסית של חימום בקערת מים – חמים, אבל לא רותחים. בכל מקרה, חובה לבדוק על הזרוע את הנוזל לפני שנותנים לתינוק לאכול. אמהות מנוסות ממליצות להרגיל את התינוק לאכול פורמולה גם בטמפרטורת החדר, כדי לא להסתבך עם חימומים מאולתרים מחוץ לבית.

8. כדאי לתת תחליף צמחי? תלוי. אם יש במשפחה הרבה אנשים שאלרגיים ללקטוז, או אם יש חשד לבעיות עיכול שונות אצל התינוק, כדאי להעלות את האופציה בפני הרופא. בשום אופן לא כדאי להחליט על דעת עצמכם לעבור לפורמולה כזו, ולא לאף פורמולה "מיוחדת" – כמו פורמולה המיועדת לפגים, לתינוקות עם רפלוקס או לתינוקות בתת משקל

היד שמנענעת את העריסה: 8 מוצרים להורה העצלן
צפו: מהי הדרך האופטימאלית לשמירה על עור התינוק?
לקבלת חיתולי פמפרס להתנסות מתנה הכנסו