אישה בהריון גבר ורופאה לידה (צילום: wavebreakmedia, Istock)
רופא פרטי טוב יותר מרופא של הקופה? | צילום: wavebreakmedia, Istock

ברגע שקיבלנו את הבשורה המרה על הצורך לעבור טיפולי פוריות, התחלנו לקבל המלצות על כל דבר אפשרי בערך: לתזונאית, לדיקור, לרפלקסולוגיה, למחלקות IVF, מעבדות, אחיות, תרופות וכמובן גם לרופאים. קיבלנו המלצה אחת על רופא פרטי מוכר וכמובן שבשביל הבייבי העתידי שלנו רצינו את הטוב ביותר. היינו אז ממש ירוקים בתחום, בלי שום יכולת להחליט מה באמת טוב בשבילנו או מה אנחנו בכלל מחפשים. 

מתי מחליפים רופא?

לאותו מומחה פוריות פרטי הגענו בעקבות המלצה חמה של מישהי. הרבה ספק לא היה; אחרי יותר משנה של ניסיונות כושלים - הולכים לטיפולים.
באנו עם התוצאות של כל הבדיקות והסיכום של רופאת הנשים שלי. כבר בחודש שלאחר מכן התחלנו עם הורמונים, זריקות ושאר ירקות. התהליך עם אותו רופא לא נעם לי במיוחד. אין לי שום טענה אליו: הוא היה עדין ואכפתי ביחסו אליי, אבל בדיעבד ממש לא התאים לי. היום ברור לי שעם רופא צריכה להיות כימיה. אני לא מתכוונת בהכרח לדוקטור שילטף לי את הראש ויבכה איתי אחרי תוצאה שלילית, אלא למישהו שפשוט יהיה בראש שלי.

בזמנו, בסוף הטיפול הכושל הראשון ובעקבות הרגשות הקשים שהתלוו אליו, קיבלנו החלטה - להישאר עם הרופא ההוא שלושה סבבים, ואם הם ייכשלו, נחפש רופא אחר בבחינת "משנה מקום משנה מזל". אני הרי ידועה בתור חובבת אמונות טפלות, וזו בהחלט אחת שיכולה להיכנס לרשימה.

אצל הרופא הסלב הייתי עוד מספר

שלושה טיפולים עברו די מהר, למען האמת, ושוב התחילו חיפושים אחרי רופא חדש. גם הפעם החלטנו ללכת על האופציה הפרטית במחשבה ששם הטיפול מסור יותר, תומך יותר. הלכנו לאחד מהסלבס החמים בתחום הפוריות ויחד איתו החלפנו גם את המעבדה שבה העוברים שלנו עתידים להתפתח, זו שהרופא החדש עובד עימה.

בדיעבד התברר שדווקא ההחלטה ללכת למישהו כל כך מבוקש הייתה טעות עבורי. הרגשתי כמו עוד מספר בתוך ים של זוגות עם בעיות דומות. הייתי מספר בתור בחדר ההמתנה, מספר בתור לשאיבה, מספר בתור להחזרה.
אמנם הטיפולים איתו הניבו תוצאות לא רעות בכלל; 12 הפריות, 10 עוברים ואפילו מספר לא מבוטל של עוברים מוקפאים שהספיקו לעוד מספר סבבים. ויחד עם זאת, הוא ממש לא היה כוס התה שלי.

זה קצת מוזר, כי אני דווקא מסוג האנשים שנדבקים למקום שבו הם נמצאים, ממצים ממש את כל האופציות לפני שהם מחליטים על שינוי. ולמרות זאת, אחרי עוד כמה סבבים, החלטנו לעבור שוב לרופא אחר.

הרופא שלי ישיר, החלטי ויצירתי

השאלה האם לחפש הפעם רופא פרטי או לנסות את מזלנו עם רופא מהקופה - עלתה כמובן מחדש. אחרי לא מעט נבירות ברחבי הפורומים השונים, בקריאת המלצות וביקורות מדן ועד אילת, מצאנו רופא שיקבל אותנו דווקא במסגרת הקופה.

עדי כצמן - מטפולת פוריות (צילום: תומר ושחר צלמים)
"הייתי צריכה לחשוב קודם מה בדיוק אני מחפשת ברופא". עדי כצמן | צילום: תומר ושחר צלמים

המרפאה שבה הוא מקבל מטופלות אמנם לא ממוקמת בקרבת ביתנו כמו שני הרופאים הקודמים, ושעות הקבלה שלו פחות נוחות, ונאלצנו לעבור שוב למעבדה אחרת ואפילו מרוחקת יותר, אבל איכשהו, כמו בספר "דירה להשכיר" - השכנים היו נאים בעינינו.

הרופא החדש שלנו הוא כל מה שחיפשתי ברופא; הוא ישיר והחלטי אבל גם מסביר את ההגיון שמאחורי כל פעולה שלו. רגישות היא כנראה לא הצד החזק ביותר שלו, אבל בשביל זה יש לי את אורי. הוא בהחלט זמין לשאלותיי כמעט תמיד (או לפחות כל יום בין שתיים לשלוש, ומנסיוני זה די הרבה).
בנוסף, הוא בהחלט יצירתי מספיק בעיניי, למרות שאנחנו כנראה לא נחשבים לאתגר פוריות קשה במיוחד.

המסקנה העיקרית שלי מתהליך מציאת הרופא היא שהייתי צריכה לברר עם עצמי קודם מה בדיוק אני מחפשת ברופא שלי. לכל אחת יש את המתכון הסודי שלה, ומה שלבסוף מתאים לי, לא בטוח בכלל שהיה מתאים למישהי אחרת. חשוב לחטט בפורומים, לקבל המלצות וללמוד מניסיונן של אחרות אבל ברגע האמת – הכי חשוב להקשיב לעצמך.

 לטור הקודם: "החברה הכי טובה שלי לא סיפרה לי שהיא בהריון