פרידה קאלו
הרחם לא הצליח להחזיק הריון. קאלו

הסרט שנעשה על חייה גרף שני פרסי אוסקר (וסידר לסלמה הייק את הקריירה), היא משמשת כמקור השראה למעצבים ולציירים – וכעת מתברר שגם לרופאים יש מה להגיד על פרידה קאלו, הציירת המקסיקנית צמודת הגבות. ד"ר פרננדו אנטלו, כירורג ופתולוג מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת UCLA בקליפורניה, חקר את התיקים הרפואיים שלה, והגיע למסקנה שקאלו סבלה מתסמונת אשרמן.

"היסטוריונים ועיתונאים חקרו את קאלו והיצירה שלה, אבל אף אחד לא חקר את הפיזיולוגיה שלה", אמר ד"ר אנטלו ל-SCIENCE DAILY. "דווקא היו כמה ניסיונות לתאר את הקשר בין מצבה הרפואי לאמנות שלה, אבל רובם התמקדו בתחושת הכאב הפיזי הכרוני שליוותה אותה. איש לא חשב לבדוק מדוע היא הייתה עקרה, ואיזו השפעה הייתה לעקרות הזו על החיים והיצירה שלה".

"הרחם שלה לא הצליח להחזיק הריון"

רבות כבר נכתב על ניסיונותיה של קאלו להתעבר. כעת ד"ר אנטלו מגיע למסקנה כי קאלו סבלה ממה שמכונה "תסמונת אשרמן" – קושי עד אי יכולת להיכנס להריון בעקבות פגיעה ברחם. התסמונת נגרמת בדרך כלל כתוצאה מגרידה (המבוצעת כדי לסיים הריון בצורה יזומה, לנקות את הרחם משאריות לאחר הפלה או כאשר השליה אינה יוצאת לאחר הלידה ויש צורך להסירה כדי למנוע זיהומים).

אולם לטענת ד"ר אנטלו, במקרה של קאלו מדובר היה בטראומה קשה בהרבה. כנערה, הייתה קאלו מעורבת בתאונת דרכים מחרידה, שמתוארת גם בציוריה. מוט ברזל חדר לבטנה, ופגע אנושות בשלד ובאיברים הפנימיים.

"העובדה שקאלו שרדה ולא נפטרה כתוצאה מהפציעה החמורה הדהימה את הרופאים", אמר ד"ר אנטלו, "אולם ההשלכות של התאונה המשיכו ללוות אותה לאורך חייה, והן גם האחראיות לעקרותה".

את התיאוריה שלו חיזק ד"ר אנטלו מעיון מדוקדק בתיקים רפואיים של קאלו. "לפי החומר הרפואי של פרידה, הפגיעה של מוט הברזל הותירה את רחמה מצולק. בתיעוד הרפואי שלה מצאתי גם עדויות להפלות חוזרות ונשנות, שגם הן אופייניות מאוד ללוקות בתסמונת אשרמן, יחד עם קושי להיכנס להריון. התוצאה ידועה לכולנו – פרידה מעולם לא הצליחה להחזיק הריון, ונפטרה מבלי שהצליחה להביא ילדים.

"ביצירה של פרידה יש המון התייחסות לנושאי הריון ופוריות, ומצאתי גם רישומים שלה, מדוייקים להפליא מבחינה אנטומית, של איברי רבייה. עצוב במיוחד הוא ציור שלה מ-1932, שמציג אותה שוכבת מדממת במיטת בית חולים, כשמסביבה מרחפים נפל של עובר, איברים פנימיים וחלקי מתכת, כולם מחוברים אליה בחבלי טבור".

"תסמונת אשרמן נגרמת בדרך כלל בעקבות גרידה, אם פוגעים במהלכה בדפנות הרחם", אומרת ד"ר ליאת גינדס, רופאת נשים ומומחית לאולטרסאונד "כיום אנחנו משתדלים להשתמש בוואקום, ומוודאים באולטרסאונד שהרחם נקי כדי לצמצם למינימום את הסיכון לפגיעה בו".
לדברי ד"ר גינדס, ההידבקויות האופייניות לתסמונת אשרמן מונעות מהסובלות ממנה להיכנס להריון בשתי צורות עיקריות: "ההידבקויות עלולות כמובן למנוע מהזרע לפגוש את הביצית, אבל הגורם העיקרי הוא חוסר יכולת של הביצית המופרית להשתרש ברחם. טראומה חיצונית כמו למשל התאונה המפורסמת של קאלו, יכולה לגרום לתסמונת, אולם מרבית הנשים לקו בה בעקבות התערבות כירורגית".