באוסף הקלישאות והעצות לאם המתחילה, ל"כשהוא ישן – תלכי גם את לישון" יש מקום של כבוד. לכאורה, כל הסימנים מצביעים שגם במקרה הזה, קלישאות מבוססות על אמת. את עייפה, שלא לומר מותשת, שלא לומר מחפשת את הסלולרי בפריזר ומנסה לפתוח דלתות עם השלט של האוטו. ועדיין, האם לדפוק קפיצה אינדיאנית למיטה בכל פעם שהתינוק שלך עוצם עין זה באמת רעיון כל כך טוב? או שאולי עדיף למשוך קצת זמן ערות בלי תינוק בידיים? קבלי כמה טיעונים בעד ונגד.

אמא מפהקת עם ערימת כביסה ליד תינוק ישן (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
לקפל או לישון? זו השאלה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

השיבו על סקר גולשים

בעד: כשנותנים לך, תקחי

1. לא ישנת כל הלילה. כלומר, ישנת, אבל איך שלא תחשבי את סך השעות שבילית במיטה, תגלי שמדובר בתבנית הגבינה השוייצרית, ושהחורים ברצף השינה גדולים יותר אפילו מהשקיות שיש לך מתחת לעיניים. את הולכת בזיגזג, את מנענעת את הקומקום ולוחשת לו "ששששש" כדי שירתח – מה את עוד צריכה כדי להבין שאת חייבת לישון?

2. כשנותנים לך – תיקחי. זה שהוא ישן עכשיו, ממש לא מבטיח שהוא יישן בלילה. או בתנומה הבאה. התינוק ישן? עזבי הכל ורוצי למיטה, לכי תדעי מתי זה יקרה בפעם הבאה.

3. אם לא תשני, בטח תאכלי במקום. מסיבה שטרם התבררה למדע, עייפות מעוררת רעב. ולא רעב למקלוני קולורבי ביוגורט דל שומן. הו, לא. רעב לפחמימות נוטפות שמן, רצוי עם קצת שוקולד וחמאת בוטנים, ואיזו שקית במבה לקינוח. אם לא תשני, רוב הסיכויים שבמקום כל התכונונים שלך תמצאי את עצמך זוללת, אז כדאי שתלכי לישון, לא? הרוגלך יחכו בסבלנות עד הנקת הלילה.

4. תתפלאי מה יכולה לעשות רבע שעה. לפעמים, תנומה קלה של כמה דקות יכולה להטעין אותך מחדש כאילו חזרת משבוע הבראה בבהאמס. שינה קצרה, עד שהוא יתעורר, יכולה לשנות לך את היום ויש מצב שתשמח אותך לפחות כמו שלוש שעות רצופות בלילה.

נגד: כי בא לך קצת זמן לעצמך

תינוק ער ואמא ישנה לידו במיטה (צילום: zergkind, Istock)
והרי ברור שבסוף זה ייגמר ככה | צילום: zergkind, Istock

1. הכלים לא ישטפו את עצמם. וגם הכביסה לא מתקפלת. נכון שבעלך עושה המון (לטענתו) אבל ת'כלס, את זו שצריכה להיות בבית עם ערימות הכלים והבלגן. חוץ מזה, יש מצב שתתקעי בלי בקבוק נקי להאכלה הבאה (אופציה לא משהו, כשהוא תיכף קם מורעב וצורח) וגם בלי תחתונים נקיים, אחרי שלא יצא לך לכבס שבועיים. מספיק ברור, או להמשיך?

2. הוא בטח יתעורר בדיוק כשתירדמי. אין, פשוט אין מצב מבאס יותר מיקיצה מיוזעת, הלומה ומבולבלת משינה של עשר דקות, שנקטעו בבכי של תינוק מוגז או רעב. משינה כזו תקומי עייפה, כאובת-ראש ומבולבלת יותר משהיית לפניה, אז למה לנסות ולהתאכזב?

3. את חייבת לעשות דברים בשביל עצמך, ולא להיות "מכונת ציצי". אמבטיה מפנקת של יותר משלוש דקות, ספר מעולה או אפילו סתם רביצה מול הטלוויזיה. את חייבת להיזכר קצת בעצמך, ולא מתי הנקת בפעם האחרונה ומאיזה צד התחלת. לפעמים סתם כוס שתייה מרעננת, שנלגמת בנחת בזמן שאת משוחחת בטלפון (בלחש!) ופורקת תסכולים, יכולה לתדלק אותך יותר משעתיים של שינה.

4. כי הוא כזה חמוד כשהוא ישן, שחבל לפספס. הוא חמוד גם כשהוא בוהה, או מחייך, מהגב, מהצד ומכל כיוון. אבל אין, פשוט אין תחליף למראה המכמיר של גור אדם קטן, עצום עיניים ופעור פה, מנמנם לו בשקט. תתקרבי, תסניפי ותהיי גאה בעצמך – הוא שלך! לא חבל לפספס את זה בשביל עוד כמה דקות שינה?

בפעם הקודמת שאלנו: האם להיסחב עם התינוק הטרי לפיקניק?