קניית ציוד לתינוק שבדרך הוא מעמד מרגש, במיוחד לזוגות שמצפים לילד ראשון. לקראת הלידה אתם תמצאו את עצמכם משוטטים באחת מהחנויות למוצרי תינוקות הקרובות לביתכם ונפעמים משפע המוצרים לרך הנולד.
אחרי שתסיימו להעמיס מוצצים, בקבוקים, עגלה ושאר הדברים שציינתם לכם ברשימת הלידה, אתם עתידים לגלות מבחר אביזרים שונים ומשונים, שעל חלקם לא שמעתם מעולם. מחמם מגבונים, למשל. כדי לחסוך כסף ולמנוע כאבי ראש מיותרים התייעצנו עם אחות בטיפת חלב לגבי נחיצותם של מגוון מוצרים. קחו נשימה ארוכה ותחשבו אם אתם באמת צריכים את הדברים הבאים: 

נעליים לתינוק: עלולות להזיק
תינוק מחזיק נעליים ולידו מוצצים (צילום: istockphoto)
נעלים: רק אחרי שההליכה יציבה | צילום: istockphoto

אין דבר מתוק יותר מתינוק מתוקתק בסטייל מכף רגל ועד ראש, אבל בין פריטי ההלבשה שאנחנו מתפתים לקנות למלאכים שלנו מסתננים, לא פעם, המון שטויות שיישארו במגירה. נעליים לתינוקות, שטרם החלו ללכת, יכולים, מעבר להוצאה כספית מיותרת, לגרום לנזק לרגליים הקטנות והמתפתחות של התינוק.
דבר האחות: נעליים קשיחות יש להתחיל לנעול רק כשהתינוק כבר הולך יציב. לפני כן אין לכך טעם. לנעליים רכות שתכליתן לשמור על רגלי התינוק יש טעם רק אם הוא זוחל על רצפה קרה במיוחד או על משטח עם חפצים מסוכנים.
כמה תחסכו: בין 30 ל-150 ש"ח, בהתאם למותג.

משאבת הנקה (צילום: iStock)
משאבת הנקה: אפשר להשאיל | צילום: iStock
משאבות וציוד הנקה: עדיף להשאיל

אין ספק שמומלץ להניק אבל לפני שאת מעמיסה על העגלה משאבות משוכללות, שקיות לחלב שאוב וחבילות פדים, כדאי שתתנסי בחוויה באמת. נשים רבות נתקלות בקשיים בתחילת ההנקה ושוקעות, כתוצאה מכך, בתסכול גדול. יש הרבה פתרונות לשאלות הרבות שעולות סביב נושא ההנקה, אבל את הרכישות הגדולות כדאי שתדחי עד לרגע שבו את כבר יודעת איך להניק כמו שצריך ומכירה את כל המגבלות.
דבר האחות: מכיוון שקשה לחזות כיצד האימא תסתדר עם ההנקה, כדאי להצטייד מראש בציוד מושאל (מסניפי "יד שרה", למשל). ברגע שתראי שההנקה הולכת טוב, תוכלי לקנות את הציוד הדרוש. קניה של מוצרים מראש יכולה להוסיף לא מעט תסכול בנוסף לתסכול שמתעורר עקב אי-הצלחת ההנקה.
כמה תחסכו: 250 - 800 ש"ח, בהתאם לסוג המשאבה (ידנית או חשמלית) וגודלה.

עריסה לעגלה: שימושית לשלושה חודשים

המרוץ לעגלה המושלמת מתחיל הרבה לפני שקונים אותה. למשל במבטים חטופים שאנחנו מעיפים לעבר עגלות שמתגלגלות להן ברחוב. עריסה לעגלת תינוק אמורה לשמש את התינוק מהלידה עד גיל שלושה חודשים. היתרון של העריסה הוא שהתינוק יכול לשכב במצב מאוזן לחלוטין, בזווית של 180 מעלות.
בפועל, העריסה מתאימה לפרק זמן מוגבל בלבד ומרבית ההורים מעבירים את התינוק לטיולון, שבו זווית השכיבה היא כמעט מלאה.
דבר האחות: זווית השכיבה המלאה לא קריטית. אלא אם מדובר בבעיה ספציפית, לא יגרם נזק לתינוק אם הוא לא ישכב מאוזן לגמרי. עבור חלק מהתינוקות, כאלה הסובלים מרפלוקס למשל, דווקא מומלצת תנוחת שכיבה מוגבהת.
כמה תחסכו: כ600- - 2500 ש"ח, בהתאם לדגם וליצרן של העגלה

מחמם מגבונים

בארצנו הקטנטונת והחמימה, אין ממש צורך במכשיר חימום חשמלי המבטיח שהמגבון יגיע לישבנו של הינוקא בדיוק בטמפרטורה הנכונה. אכן, מדובר באחד המוצרים המופרכים ביותר שתוכלו להוציא עליו כסף.
דבר האחות: צריך להקפיד שכל דבר שבא במגע עם גוף התינוק יהיה בטמפרטורה נוחה ונעימה אבל אין צורך במכשיר הזה.
כמה תחסכו: כ-200 ש"ח.

פח לטיטולים: גם אותו צריך לפנות

עוד מוצר מתחום ההיגיינה והשמירה על הבריאות שמשכנע אותנו שלהיות מפונקים זה די בסדר, ושהורות לא חייבת להיות עניין מסריח. בפועל, כשפח הטיטולים הייעודי מלא בטיטולים משומשים אין מנוס מלסלק את התוצרת הריחנית אל מחוץ לבית. השקיות המיוחדות, שנרכשות עם הפח, מסרבלות את התפעול והופכות את כל האופרציה למיותרת.
דבר האחות: ניקיון הוא דבר חשוב אבל אין צורך בפח מיוחד כשכל פח ביתי רגיל יעיל באותה מידה. את הטיטול אפשר להכניס לשקית אשפה רגילה ולזרוק לפח הרגיל.
כמה תחסכו: בין 140 ל-170 ש"ח לפח עצמו ו-בין 130 ל-250 ש"ח לשקיות ההחלפה.

אבקת כביסה מיוחדת לתינוק

במסע המטורף אחר סביבה נקייה מושלמת לתינוק אנחנו עומדים בפני החלטות רבות. סטריליזטור לבקבוקים? יש שיגידו כן. עיקור יסודי של כל מוצץ שנפל? רובנו מתייאשים אחרי פעם או פעמיים. אבקות כביסה מיוחדות לתינוק מבטיחות להיות עדינות יותר לעור ולמנוע גירויים. למעשה, רוב התינוקות לא ירגישו בהבדל והשפעת החומרים הכימיים בבגדים תלויה בעיקר בטמפרטורת הכביסה.
דבר האחות: את הכביסה צריך לכבס בטמפרטורה נמוכה של שלושים מעלות. תהליך החיטוי של הבגדים זהה ולא מתבצעת היקשרות של החומר הכימי לבד. אם לתינוק אין בעיות עור מיוחדות אין סיבה שלא להשתמש באבקה רגילה.
כמה תחסכו: 15-40 ש"ח, בהתאם לגודל האריזה.

מדחום אמבטיה לתינוקות (צילום: Murat Aldemir, Istock)
מדחום: מתקלקל מהר | צילום: Murat Aldemir, Istock
מדחום לאמבטיה: בשביל מה יש מרפק?

עוד אחד מאותם מוצרים תמימים ולא מאוד יקרים שמסתננים לרשימת הקניות שלנו. המדחום מבטיח לדאוג שטמפרטורת מי האמבטיה תהיה נכונה (מים חמימים אך לא חמים מדי). בפועל, בעזרת כושר השיפוט שלנו וקצה המרפק אפשר להסתדר מצוין. בנוסף, המדחום נוטה להתקלקל בקלות ולאבד במהרה מאמינותו.
דבר האחות: השיטה הישנה והטובה של הכנסת מרפק לאמבטיה ובדיקת טמפרטורת המים יעילה ברוב המקרים, אך כמובן שהכול תלוי במידת הביטחון של ההורה. כל האביזרים שנועדו להושיב או להשכיב את התינוק באמבט לא הכרחיים אם ההורה בטוח בעצמו ואוחז את התינוק בצורה יציבה ובטיחותית.
כמה תחסכו: בין 20 ל-70 ש"ח, בהתאם לדגם.

תכשירים נגד גזים

אחת מהתקופות המתסכלות ביותר בטיפול בתינוק מגיעה מספר שבועות אחרי לידתו. תינוקות רבים סובלים מגזים ואי נוחות במערכת העיכול בחודשים הראשונים לחייהם, לפרק זמן משתנה. החיפוש אחר מזור תרופתי הוא מייאש. מצד אחד אנחנו לא רוצים להעמיס על התינוק הקטן תרופות אגרסיביות מדי, מצד שני הטיפול המוצע על ידי תכשירים טבעיים עשוי להיות יקר, ובמקרים רבים כלל לא יעיל. מרבית ההורים מודים שהזמן הוא המרפא הטוב ביותר לתופעה.
דבר האחות: מדובר במוצרים שמכילים המון סוכר ולכן לעיתים הם יעילים, מכיוון שלסוכר יש אפקט מרגיע. אין מחקרים חד משמעיים המעידים על יעילותם של הרכיבים הטבעיים במוצרים האלה ולכן ניתן להשתמש גם במים רותחים עם סוכר להשגת אפקט דומה. חשוב לשים לב שהנוזלים הממותקים לא באים על חשבון התזונה של התינוק.
כמה תחסכו: בין 30 - 90 ש"ח, בהתאם לסוג תכשיר.

אם בכל זאת החלטתם להתחדש בשלל הפריטים שקיבצנו בכתבה, אולי תמצאו עניין גם במוצרים הבאים:

אין תמונה
טאמי טאב: גם דלי של כביסה תופס

שואב אבק לפעוטות: מכשיר המבטיח "הנאה" כפולה, גם להורה וגם לילד. בזמן שאתם שואבים אבק, ילדכם מקבל סיור ממונע בבית.

ה"טאמי-טאב" היא אמבטיה המדמה את חווית השכשוך בבטן האימא. בפועל, מדובר בסוג של דלי. האמבט מבטיח זמן איכות מהנה ובטיחותי שיעניק לכם תינוק רגוע ושמח.

בגדים ביידיש: עוד הברקה המכוונת לליבה הרך של האם הפולנייה הם בגדים עם כיתוב ביידיש. אם אתם בקטע של חולצות שכתוב עליהן "בובעלה" או "קוועטש".

בהכנת הכתבה סייעה דליה שלומי (MA), דבר האחות, מדריכת הכנה ללידה ויועצת להתפתחות הילד. עוסקת בייעוץ פרטני וקבוצתי.

כנסו למדריך ההריון והלידה המלא