הבחירה האם להניק או להזין את תינוקכם בתמ"ל היא אחת ההחלטות הגדולות והראשונות ביותר במסע החדש שנקרא הורות. ידוע כי חלב אם הוא הבחירה התזונתית הטובה ביותר עבור התינוק. לעיתים, מסיבות ושיקולים מגוונים, החל מסיבות רפואיות, אורח חיים ורמת נוחות, מתקבלת ההחלטה אם להניק או להזין בתמ"ל ולפעמים מחליטים לשלב בין השניים.

מכל מקום, ההחלטה כיצד להזין את תינוקכם היא החלטה אישית והיא רק שלכם. חלב אם כאמור הינו התזונה הטובה ביותר לתינוק, והסיבה טמונה בכל רכיביו החיוניים: החל מאבות המזון, סיבים תזונתיים, אנזימים,  נוגדנים, תאי מערכת החיסון ורכיבים נוספים בעלי תפקוד ביולוגי מכריע.

אחד הרכיבים החשובים בחלב אם הוא ה-Human Milk Oligosaccharides ,HMO, זהו הרכיב השלישי בכמותו לאחר לקטוז ושומן ולפני החלבונים (למעט מים). HMO הוא שמה של קבוצה מגוונת של פחמימות טבעיות בעלות תפקוד ביולוגי-חיסוני בחלב אם, שאינן מתעכלות כמו כל אבות המזון ולכן מגיעות עד למעי הגס ושם מסייעות לצמיחה של חיידקים ידידותיים (פרוביוטיים) המסייעים להגנה החיסונית המתפתחת של התינוק.

הבשורה המשמחת היא שלפני כשנתיים הושק התמ"ל המתקדם ביותר המכיל את רכיב ה-HMO, המסייע להגנה החיסונית של התינוק. מאז ההשקה ישנה עלייה משמעותית של פי 4 בכמות רכישות התמ"ל המכיל  HMOב-2020 לעומת 2018. "בעקבות הביקוש הגבוה לתמ"ל עם רכיב ה-HMO, התחילו לייצר סוגי תמ"ל נוספים עם הרכיב הייחודי כמו למשל תמ"ל לקשיי עיכול בקרב תינוקות או תמ"ל לתינוקות שאלרגיים לחלב פרה", מסבירה רונית דוייב, מנהלת מדעית סימילאק גולד מחברת אבוט, ופורטת כיצד ה-HMO מסייע להתפתחות ובריאות התינוק:

HMO תורם להגנה החיסונית של התינוק

במחקרים נמצא קשר בין צריכת HMO לבין ההגנה חיסונית המתפתחת של התינוק. ל-HMO ישנם מנגנונים ייחודים המסייעים להגנה החיסונית של התינוק, כמו: השפעה על שגשוג חיידקים ידידותיים, ויסות מדדי דלקת ומלכודת לחיידקים ווירוסים.  

פעוט משחק בצעצועים (אילוסטרציה: Oksana Kuzmina, shutterstock)
מסייע להגנה החיסונית של התינוק | אילוסטרציה: Oksana Kuzmina, shutterstock

פרה-ביוטיקה המקדמת את החיידקים הטובים במעי

HMO הם סיבים תזונתיים מתקדמים (פרהביוטיקה) המתפקדים גם כמזון לחיידקים הטובים במערכת העיכול ובכך מסייעים לצמיחתם. לעומת זאת, חיידקים רעים אינם יכולים לצמוח על אותם סיבים תזונתיים כך שבזכות ה-HMO מתרחשת סלקציה טבעית לחיידקים הרעים ושגשוג של החיידקים הטובים. HMO נמצא גם כמסייע לבעיות עיכול ובכך תורם להתפתחות מערכת העיכול המתפתחת של התינוק.

בזכות מנגנונים אלו התומכים בהגנה חיסונית ובבריאות של מערכת העיכול, אתם ההורים יכולים להיות שקטים כשאתם בוחרים בתמ"ל גולד עם HMO הטוב והמתקדם ביותר עבור תינוקכם.

חשוב לדעת כי סימילאק מציעה משפחה של מוצרים הנותנים פתרונות למגוון קטגוריות: סימילאק גולד קומפורט עם HMO, לתינוקות הסובלים מבעיות של אי נוחות וגזים, וסימילאק גולד אלימנטום* פורמולה היפואלרגנית -המיועדת לתינוקות הרגישים לחלב פרה.

ניתן להשיג ברשתות המזון והפארמה.

*המוצר לשימוש בהמלצה ובפיקוח רופא/דיאטן.
לתשומת לב: חלב אם הוא המזון הטוב ביותר לתינוק.
HMO מסוג 2FL הוא אחד ממשפחת ה-HMO הקיימים בחלב אם ואינו מופק ממנו.
על פי נתוני סטורנקסט לשנת 2020.