הפרינאום נמצא בין פתח הנרתיק לפי הטבעת. עיסויו מדי יום החל מהשבוע ה-34 להריון, נועד להגמיש את הרקמות באזור ולהכין את פתח היציאה של התינוק לקראת הלידה.
העיסוי ירגיל את היולדת לתחושת המתיחה באזור, יפחית את הצריבה והכאב בזמן יציאת התינוק וייתכן שאף ימנע את הצורך בחתך החיץ בזמן הלידה.
בדרך כלל ישנו צורך בחתך חיץ כשראש התינוק גדול מדי, כאשר משקלו גדול מאוד, וגם בלידות עכוז ובלידות מכשירניות (ואקום או מלקחיים).
את עיסוי הפרינאום אפשר לבצע לבד או בעזרת בן הזוג. במהלך הלידה המיילדת בדרך כלל מעסה את האזור בעת יציאת ראש התינוק.

כיצד להיערך לעיסוי?
• ודאו כי הטמפרטורה בחדר נעימה.
• מומלץ לעמעם את האורות ולהכין מוזיקה מתאימה ליצירת אווירה נינוחה. חשוב לא לבצע את העיסוי ללא הגבלת זמן.
• רצוי לרוקן את שלפוחית השתן לפני העיסוי.
• על המעסה לרחוץ ידיים ולגזוז ציפורניים לפני תחילת העיסוי.
• ניתן להרגיע ולהרפות את האזור לפני העיסוי באמצעות קומפרסים חמימים.
• מומלץ לעסות את הפרינאום באמצעות שמן שקדים. אפשר להשתמש גם בתערובות של שמנים אתריים לריכוך העור. עם זאת, עדיף להימנע משמן המכיל נבט חיטה, שעשוי לעודד היווצרות של פטרת בנרתיק. את השמנים ניתן להשיג בחנויות למוצרים טבעיים ובבתי המרקחת.

כיצד מתבצע העיסוי?

ראשית, כדאי לקחת בחשבון שהעיסוי יכול לעורר תגובות ותחושות שונות בקרב האישה או בבן הזוג. תגובות כמו מבוכה, צחוק או אפילו בכי הן טבעיות ונורמליות. על כן חשוב לשוחח על התחושות, לנסות להתגבר על המבוכה ולהתמיד בטיפול כדי להשיג את התוצאות הרצויות.
אם הגבר מבצע את העיסוי – האישה שוכבת על קצה המיטה כשרגליה מוגבהות על משענת כיסא, ובן זוגה יושב מולה על הכיסא. האישה נושמת נשימות הרפיה עמוקות לבטן ומרפה את כל רצפת האגן. לאחר ריכוך האזור עם הקומפרס, בן הזוג משמן את אצבעותיו (שתי האצבעות המורות) ומחדיר אותן בעדינות לתוך הנרתיק לעומק של כ- 4 ס"מ, עד הפרק האמצעי של האצבע.

בזמן שהאישה לוקחת כמה נשימות בטן עמוקות, על הגבר לפסק את האצבעות בעדינות לצדדים וכלפי מטה ולהחזיק את המתיחה למשך דקה. תוך כדי לחץ קבוע יש להניע את האצבעות כלפי חוץ בצורת U או ערסל ולחזור על הפעולה מספר פעמים, ואחר כך לשחרר.
ניתן לחזור על הפעולה מספר פעמים עם הפסקות לשימון ולהרפיה.
האישה יכולה להנחות את בן זוגה לגבי מידת הלחץ שהוא יכול להפעיל באזור, בהתאם לתחושותיה.
אם האישה מבצעת את העיסוי בעצמה – עליה להשתמש בבהונות של שתי הידיים ולמצוא תנוחה שתאפשר לה גישה נוחה לנרתיק. מומלץ לנסות עם רגל אחת על הכיסא או על האסלה. אפשר להיעזר במראה. 

כמו כן, יש לעסות את האזור בעדינות ולא בנמרצות. עיסוי נמרץ מדי עלול לגרום לצריבה או לנפיחות. אין לעסות את פתח השופכה באזור העליון של פתח הנרתיק.

 באדיבות פורטל דולה

>> לכל סרטוני קורס הכנה ללידה