"נוזל הקסם", "הארוחה האולטימטיבית" ו"ההגנה הטבעית לתינוק" הם רק חלק מרשימת התארים המרשימים שזכה בהם חלב האם. בהנקה יכולה האמא להעניק לבייבי שלה את כל הטוב שמגיע עם החלב שהיא מייצרת, ולאפשר לו ליהנות מהיתרונות הייחודיים של מה שהטבע רקח במיוחד בשבילו. אבל האם מה שהכי טוב לתינוק יכול להיות טוב גם לדברים אחרים?

הסודות של קלאופטרה והגרסה של הבבושקה

עוד בימי מצרים העתיקה היה ידוע לכל כי קלאופטרה, מלכת מצרים העתיקה, מקיימת באדיקות שגרת טיפוח מקיפה הכוללת אמבטיות חלב. על פי המיתוס, השריית הגוף החלב תורמת למראה עור בריא, זוהר ורך.

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎‎‏ (@‏‎makeupincinema‎‏)‎‏

במרחק מה משם ואלפי שנים מאוחר יותר, סבתות במדינות חבר העמים לשעבר אימצו את המנהג כתרופת סבתא ונהגו לרחוץ את תינוקות שלהן בחלב אם כסגולה לעור בריא ולבריאות הגוף בכלל. אני תמיד צוחקת כשמחמיאים לי על עור הפנים שלי, שזה בזכות אמי המדהימה שהייתה מוסיפה חלב אם למים כשרחצה אותי באמבטיה. בברית המועצות לשעבר נשים עם עודף חלב לא רק רחצו את התינוקות שלהן בחלב אם אלא גם נהגו לתרום את החלב שלהן למרכזים ייחודיים (מטבח חלב) ובתמורה היו מקבלים קופונים למזון עבורן כדי לדאוג לתזונה טובה. כך דאגו לבריאות היולדת שתניק את התינוק שלה ותתרום גם עבור התינוקות שמסיבות שונות האימהות לא יכלו לספק להם חלב אם.

ואם בתחום הטיפוח עסקינן, ישנן נשים המשתמשות בחלב אם עודף כקרם לחות, תחליב פנים, מסיר איפור ואפילו כסבון, הכול בהתאמה אישית ייחודית.

חלב אם (צילום: 123RF‏)
נוזל הקסם | צילום: 123RF‏

נוגד סרטן

כבר לפני הרבה שנים הוכח במחקרים כי פרוטאין בשם אלפא-לקלטבומין, הנמצא בחלב אם, יודע למגר תאים סרטניים, בעוד שאינו מהווה איום על תאים רגילים. מחקרים אחרים מדברים באופן ממוקד על שתיית חלב אם כחלק ממלחמה בסרטן המעי הגס. אמנם השימשו בו לא אומץ כטיפול מוכר וממוסד, אך חולי סרטן רבים עושים בו שימוש ומדווחים על הטבה בתסמינים לאחר צריכתו.

בשירות הפגייה

פגים השוהים בפגייה ונמצאים בסיכון לפתח זיהומים וסיבוכים יכולים להיעזר ברכיבים החיסוניים הייחודיים שבחלב אם. מחקרים הראו כי מעבר לעניין ההזנה וההתפתחות, חלב אם מסייע לפגים במניעת דלקות מעיים, הפחתת הסיכוי לפתח זיהומים בדרכי הנשימה ובמעיים, וכן בהחלמה מהם. בישראל, פועל הבנק הלאומי לחלב אם, שמנוהל ומפוקח על ידי מד"א, מאז 2019, ומאגד תרומות חלב אם של יולדות מכל הארץ לשימוש הפגיות בישראל.

פג באינקובטור, אילוסטרציה (צילום: By Dafna A.meron, shutterstock)
מונע זיהומים וסיבוכים | צילום: By Dafna A.meron, shutterstock

חובה בכל מטבח

כאשר התינוק עובר למוצקים יכול חלב האם להפוך בקלות למרכיב עיקרי במאכלים שונים, לאו דווקא עבור התינוק הקטן במשפחה. אפשר לגוון את הארוחה לתינוק בן החצי שנה שמתחיל בטעימות וכך לסייע בהתפתחות הסקרנות לגבי אכילת מוצקים - להכין דייסה מכל דגן על בסיס חלב אם, קורנפלקס עם חלב אם ואפילו קרטיב קר וטעים מחלב אם, ולאלה להוסיף פרי עונתי חתוך או מעוך. כל מה שהיינו מכינים עם חלב ניגר, מתאפשר להכין גם עם חלב אם. חלב הוא חלב. יש אימהות שיולדות שנה אחרי שנה ולכן יוצא שמניקות גם את התינוק וגם את אחיו הפעוט. זה נקרא הנקת טנדם (הנקת צמד אחים בגילים שונים) ושניהם נהנים מחלב אם בצורה שונה, זה הכל עניין של גישה.

View this post on Instagram

A post shared by רמב"ם יולדות (@rambamyoldot)

הזהב הלבן - תכשיטי חלב אם

בשנים האחרונות התוודענו לטרנד תכשיטי חלב אם - חברות שמצאו דרכים שונות למצק את החלב ולהמיר את הנוזל למזכרת אסתטית ומרשימה שניתן לענוד לקישוט כשרשרת או צמיד.

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎טיפה לבנה - תכשיטי חלב אם‎‏ (@‏‎tipalevana‎‏)‎‏

על מדף התרופות

נחזור אל הסבתות שתמיד יודעות מה טוב. חלב אם מסייע בלא מעט תרחישים בשל תכונותיו הבריאותיות. אף סתום, פטמה פצועה או סדוקה, חתכים, אפטות, אקנה, דלקות עיניים ואוזניים, שפתיים סדוקות ואפילו אבעבועות רוח – הרשימה ארוכה. חלב אם הוא באמת קסם של הטבע. אין הוכחות שזה באמת עובד, אבל מי שעושה בו שימוש נשבעת שזו נוסחה מנצחת. בתור אמא ואשת מקצוע שנמצאת בתחום, במשך שנים הנקתי, נעזרתי בחלב אם והייתי עדה לתרומתו עבור מאות אימהות ותינוקות. מהניסיון שלי, חלב אם הוא הרבה יותר ממה שחשבתם.

אירה בר היא מיילדת ויועצת הנקה מוסמכת במערך היולדות של המרכז הרפואי רמב"ם