הנקה בציבור היא נושא נפיץ שמגיע לכותרות אחת לכמה זמן, אך דומה שמפעם לפעם – התגובות לנשים שמניקות במקומות ציבוריים הולכות ומחריפות. רק אתמול דווחנו על אם שביקשה להניק את בנה בקניון ברמת גן, בחנות הבגדים "תמנון" – ננזפה על ידי המוכרת ונדרשה לצאת מהחנות. והנה סיפור נוסף שמגיע אלינו מאשדוד ומוסיף עוד אש למדורה.

א' היא אמא צעירה בת 17.5 שעלתה לפני כשלוש שנים לישראל ומתגוררת כעת באשדוד עם בן זוגה ובנם התינוק. מכיוון שאינה דוברת עברית, לומדת א' בימים אלו בבית ספר ובאולפן בעיר המסייע לעולים חדשים להתכונן למבחני בגרות. ביום ראשון השבוע היא "זכתה" לשיעור נוסף שלא היה כלול במערך הלימודים שלה. זו הגיעה לפגישה עם המורה לקראת הכנה למבחן בגרות ביחד עם בנה משום שלא היה לה בייביסיטר זמין, כך מספרת לנו אסיה אסנקה, חברתה של א'. "היה חם מאוד בחוץ והתינוק באופן טבעי רוצה לינוק בתדירות גבוהה יותר".

בתחילה ישבה א' על ספסל בסמוך לבית הספר אבל העדיפה להיכנס פנימה מפאת השמש הקופחת והרצון לשמור על פרטיות. בתוך בית הספר, מצאה א' כיתה פתוחה, התיישבה על כסא, וניגשה לקצה החדר על מנת להניק את בנה, תוך שהיא מכסה את ראשו בכובע. "כמה שניות לאחר מכן הגיעה למקום בחורה דתיה, והתחילה לצעוק עליי שזה לא יפה מה שאני עושה", מתרגמת לנו אסיה את שאירע על סמך עדותה של א'. "היא לקחה את הצעיף שהנחתי על הכיסא וכיסתה אותי ואת התינוק בצורה אגרסיבית. היא נגעה בתינוק והוא התחיל לבכות. ביקשתי ממנה שלא תיגע בו, שאלתי אותה למה היא מתנהגת ככה ושאני לא מפריעה לאף אחד. היא אמרה: 'אני לא יכולה להסתכל על זה. תפסיקי מיד'.

"הרגשתי כאילו זרקו עליי פח מלא בזבל"

חילופי הדברים נמשכו בין א' המניקה לבין האישה הדתית ונעשו קולניים. שתי נשים נוספות שעברו במקום והיו עדות לשיחה, הצטרפו גם הן לדיון והטיחו בא' שהמעשה שלה הוא חזירות ושאין מקום להניק בלי כיסוי. "הרגשתי מותקפת לגמרי ולבד. התינוק שלי בכה אז החלטתי להזמין משטרה שתטפל באותן נשים שהטרידו אותי", סיפרה א'.

תוך זמן קצר הגיעו שוטרים למקום וגבו עדות מא' והאישה. "השוטרים שאלו אותי למה לא התכסיתי והסברתי להם שעשיתי את זה בקצה המסדרון כדי לא להפריע לאף אחד, ושחוץ מזה זה ממש לא נוח לא לי ובטח לא לילד", הסבירה א' כשהיא נסערת. "הייתי בהלם כשהשוטר אמר לי: 'אותי כבר מגעיל לראות את מה שאת מוציאה מהגופייה'. במקום לתמוך בי ולטפל באישה שהטרידה אותי הם נטפלו אליי. הרגשתי כאילו שזרקו עליי פח מלא בזבל על הראש".

וזה לא נגמר בזה. המהומה הביאה אנשים נוספים לזירה. "אחר כך הגיעו כמה מורות שמלמדות במקום וביישו אותי על ההנקה הזאת. הרגשתי מושפלת מאוד ונבוכה", שחזרה א', "בסוף השוטר עוד אמר לי שהוא ייתן לי קנס אם בפעם הבאה אזמין משטרה כי מדובר בהודעת שווא. אני לא מאמינה. בגדי ההנקה שלי נסתרים ולא רואים כלום אבל זה לא עניין אותם. פתאום הפכו אותי לאשמה".

הסיפור של א' נחשף לראשונה בפוסט שהעלתה אסנקה בדף הפייסבוק של 'ליגת לה צ'ה ישראל' שעוסק בסוגיית הנקה, חינוך וטיפול בילדים וזכה לתגובות רבות של נשים שרובן תמכו ב-א' ושיתפו בחוויות דומות.

אסנקה שפעילה גם בקבוצת תמיכה בינלאומית בשפה הרוסית המסייעת לנשים בסוגיות שונות זועמת על התנהלות השוטרים והאישה שהטרידה את א'. "כל מה שקרה כאן מביש ולא מכבד. במקום לסייע לאישה שהוטרדה והותקפה, א' מצאה את עצמה נאשמת על לא עוול בכפה. הגיע הזמן שרשויות החוק יעמידו לדין אנשים שמטרידים נשים מניקות שלא עושות את זה במקומות ציבוריים. זכותה של אישה להניק את תינוקה בכל מקום כל עוד שהיא לא פוגעת ברגשות של אף אחד. המקרה של א' הוא חמור וחבל שהמשטרה לא טרחה להעמיד במקום את אותה אישה שהטרידה אותה", קבלה אסנקה.

ממשטרת מרחב לכיש נמסר בתגובה: "משטרת ישראל דוחה מכל וכל את טענותיה של האם הצעירה כי השוטר התבטא בצורה פוגענית כלפי מעשיה, ואנו מצרים על ניסיונותיה של האם ליצור מצג שווא בנושא רגיש של הנקת תינוק. בעקבות דיווח למוקד 100 של משטרת ישראל, הגיע למקום צוות שוטרים שהחל בבירור נסיבות המקרה, כפי שמאשרת גם הצעירה בפרסום ובפניית לתקשורת. מבירור העניין עולה כי הצעירה הלומדת ב'קידום נוער' הגיעה לבצע מבחן. בשלב מסוים החלה הצעירה להניק את תינוקה בפומבי ולא כפי שטוענת בקצה המסדרון. אחת ממדריכות המוסד החינוכי ניגשה לעברה וכיסתה את חזית גופה של הצעירה שהביעה בתגובה תרעומת על כך. בניגוד לטענת הצעירה , השוטרים שהגיעו נהגו ברגישות ומקצועיות כנדרש מהם וביקשו מהאם הצעירה להבא לעשות זאת באופן מוצנע".

ח"כ תמר זנדברג ממר"צ הגישה לפני כשנתיים וחצי הצעת חוק שתאפשר להגיש תביעת נזיקין נגד כל מי שיטריד באלימות מילולית ויתנכל לאם מיניקה במרחב הציבורי. הצעת החוק טרם אושרה.

>> המאבטח חטף את התינוקת מאמה כדי שלא תניק אותה