התמונות של סיון תמיר משגב (צילום: סיון טמיר-משגב)
התמונות שהסעירו את אינסטגרם | צילום: סיון טמיר-משגב
באינסטגרם יש כמעט הכל. תמונות של חפצים שנראים כמו איברי מין זכריים, תמונות של הישבן החטוב לעילא של ריהאנה ואפילו תמונות מהפור-פליי של קים קרדשיאן ובן זוגה קניה ווסט. ומה לא תמצאו באינסטגרם? תמונה של הנקה: פעולה טבעית, שמזינה תינוקות משחר ההיסטוריה ועד שמשטרת הצניעות של אינסטגרם החליטה שמדובר בתועבה.

שירלי בוגנים בעירום? בכיף. תמונות הנקה? בושה וחרפה

דולה סיון טמיר משגב (צילום: עודד קרני)
דוגמה לצביעות גדולה. סיון טמיר משגב | צילום: עודד קרני
סיון טמיר-משגב היא יועצת הנקה וחובבת צילום. במסגרת עבודתה היא נתקלת בלא מעט תינוקות יונקים ואימהות מניקות, ועד לפני שבועיים העלתה תמונות עדינות ואמנותיות של הרגע האינטימי והמקודש הזה. אבל אז החליט מישהו שהתמונות חושפניות ופוגעניות, התלונן – וחשבונה נמחק מהרשת החברתית. "הסיפור הזה ממש סמלי בעיניי", אמרה הבוקר טמיר-משגב. "זו דוגמה לצביעות הגדולה שיש סביב נושא החזה הנשי בחברה המערבית. רק אתמול פורסמה באינסטגרם ובפייסבוק תמונה של שירלי בוגנים בעירום מלא, וגרפה המוני לייקים. התמונה נלקחה מהשער האחורי של 'ידיעות אחרונות', שמגיע לבתים שיש בהם ילדים,  והעירום שם לא צולם כדי לקדם מטרה נעלה, ולא כשהמצולמת השתמשה בגוף שלה כדי לכלכל תינוק בן יומו – פשוט עירום מוחלט ובוטה. אבל זה כנראה בסדר, זה לא פוגע ברגשות של אף אחד, זה לא מפר שום כללים.

"זה פשוט לא לגיטימי בעיניי, לסגור את החשבון שלי בגלל תלונה אנונימית. אגב, אני יודעת שהתלוננו על התמונות של שירלי בוגנים בפייסבוק, שנמצאת תחת אותה בעלות כמו אינסטגרם, אבל התמונה עדיין שם, כמו הרבה תמונות חושפניות, בוטות וגסות אחרות. מי שהתלונן על התמונה קיבל מסר מפייסבוק שהתמונה נבדקה ונמצאה עומדת בכללים. בעבר שמעתי מאישה אחת שהיא הפסיקה לעקוב אחריי כי הפריע לה לראות כל כך הרבה שדיים חשופים ותינוקות יונקים. עד כמה שהיה לי קשה להבין מה כל כך נורא בזה, כיבדתי את ההחלטה שלה, כי היא לא הסתתרה מאחורי תלונה אנונימית, אלא ניגשה אליי ודיברה איתי גלויות, וזה מקובל עליי, בניגוד למה שאינסטגרם עשו. פשוט אין עם מי לדבר שם. עוד בשלב האזהרות והאיומים ניסיתי לפנות אליהם כמה פעמים ולהסביר להם, אבל לא זכיתי לשום מענה".

התמונות של סיון תמיר משגב (צילום: סיון טמיר-משגב)
עירום מותר, פטמה אסורה | צילום: סיון טמיר-משגב
התמונות של סיון תמיר משגב (צילום: סיון טמיר-משגב)
כבר פתחה חשבון חדש | צילום: סיון טמיר-משגב

הישבן של ריהאנה באינסטגרם (צילום: צילום מסך מהאינסטגרם)
הישבן של ריהאנה מככב באינסטגרם. מישהו מתלונן? | צילום: צילום מסך מהאינסטגרם

"חשוב לי לא להגביל את החשבון"

המוסר הכפול שטמיר-משגב מדברת עליו לא נעצר רק ברשתות החברתיות. "כשאני לובשת חולצה עם מחשוף אנשים מחמיאים לי ומסתכלים עליי, אבל כשהנקתי את ילדיי בבתי קפה, מתחת לסינר או חולצה רחבה, שאלו אותי למה אני לא יכולה להניק בבית, למה אני לא יכולה להסתובב או ללכת הצידה. זה אבסורד. נשים מניקות סובלות מטרור מטורף, ולא ישכנעו אותי אחרת. זו הדרך של החברה למשטר את הנשים, לדכא אותן, להשאיר את הציצי כאובייקט מיני – מכריחים אותנו להסתתר כשאנחנו מניקות, מצפים שנשים ייתנו את הכי טוב שאפשר לילדים שלהן, אבל לא רוצים לראות את זה קורה. כל עוד הציצי הוא לקישוט, אובייקט מיני, זה בסדר גמור, אבל ברגע שהוא ממלא את התפקיד הביולוגי שלו – לא בבית ספרנו. אנחנו מעדיפים לראות את הנשים שלנו כזונות ולא כאימהות, ולא מאפשרים להן לעשות את מה שהטבע ייעד להן".

אבל למרות המהמורה בדרך, היא לא מוותרת. "כבר פתחתי חשבון חדש (sivan_t_misgav), והתמונה הראשונה שהעליתי היא של הנקה. הציעו לי לסגור את החשבון, כדי שרק מי שאני מאשרת יראה את התמונות וכך אמנע מתלונות נוספות, אבל אני לא אעשה את זה בשום אופן. חשוב לי לא להגביל את החשבון, כי התמונות האלה חשובות ואמנותיות בעיניי. אני רוצה שאנשים יראו כמה תינוק יונק זה יפה, אני מקווה שזה יעשה שינוי בתודעה הציבורית, מעבר לערך האמנותי שלהן".

>> סוגרת חשבון: תמונות הנקה בפייסבוק? רק בלי פטמות

הריון יפה לך: הצטרפי לעמוד הפייסבוק של תשעה חודשים