כמו כל שנה בתחילת אוגוסט, מציינים את שבוע ההנקה הבינלאומי, מה שמסביר את ריבוי הכתבות בנושאי הנקה השבוע ברשת. לכל כתבה מצורפת תמונה, כל מקדם אתרים מתחיל יאמר לכם שתמונה חשובה לקידום התוצאות בגוגל וליותר שיתופים בפייסבוק.

מרתיע נשים שחושבות להניק

הרעיון לכשעצמו מבורך (עד לפני כמה שנים כלל לא היו מתייחסים לשבוע ההנקה), אבל הבעיה היא שרוב התמונות שמופיעות, הן בכתבות ברשת והן בעיתונות, מציגות את האם בדרגה כזו או אחרת של עירום: מניקה בלי חולצה או עם חולצת כפתורים שפתוחה לחלוטין, או עם חזיה בלבד.

זה כמובן מושך תשומת לב, ציצים הם גורם משיכה עתיק וידוע, אבל התמונות הללו לגמרי שופכות את המים עם התינוק. תמונות כאלה שמופצות שוב ושוב יוצרות קשר בין הנקה להתערטלות וגורמות להרתעה אצל מי שעדיין לא בהריון או טרם ילדה ושוקלת להניק.

ההשפעה של תמונות כאלה גם מחלחלת לתת המודע שלנו וגורמות לחברה שלנו להבין שהנקה היא משהו שמבודד אותך חברתית, כי כדי להניק את צריכה להתפשט, וזה לא משהו שאת יכולה לעשות בפומבי.
יועצת ההנקה המוסמכת והבלוגרית עדי יותם גם הסבה את תשומת ליבי לכך שמסר כזה מגיע גם מפרסומות של תרכובות מזון לתינוקות בהן מראים את האם המניקה לבדה בבית, בסביבה שקטה וכמעט סטרילית ולעיתים אינה עונדת טבעת נישואין, דימויים שמחזקים את המסר התת הכרתי שהנקה שווה בדידות וכדי שהיא תתקיים חייבים להיות שקט ושלווה.

אל תיפלו לקלישאה של מניקה בלי בגדים

המציאות רחוקה מהתדמית הזאת וכל מי שמניקה או הניקה בעבר יודעת את זה. הנקה היא חלק מהחיים, היא מתרחשת בכל פעם שהתינוק רעב, והבית לא חייב להבהיק מנקיון לשם כך.

הצמד אם+תינוק/פעוט יונק נראה מרחוק כאילו האם מערסלת עליה את התינוק, ללא שום פרובוקציה. כל מחשוף ממוצע על לוח המודעות או תוכנית ריאליטי על אי בודד מראה יותר ממה שאפשר לראות בהנקה אמיתית.

אם רוצים להשתמש בתמונה שמעבירה מסר נכון של קידום הנקה, כדאי לחשוב קצת מחוץ לקופסא ולא ליפול שוב לקלישאה של מניקות בלי בגדים שעלולה להוביל דווקא לתגובה ההפוכה.

טובה קראוזה היא דיאטנית קלינית, מתמחה בתזונה בהריון ולאחר הלידה, מחברת הספר "המדריך השלם לתזונה בהריון" ובעלת האתר "תזונה טובה"

צפו בקמפיין לעידוד ההנקה שעורר סערה

>> שלחי לנו טיפ מנצח שעזר לך להתגבר על קשיי הנקה ותוכלי לזכות בפרסים שווים במיוחד