יולדת מחוץ לבית חולים
את אוטוטו שם. הנה סימני ההכנה שלך
לידה היא עניין שקצת קשה לפספס. בשלבים המתקדמים, הצירים צפופים ומזכירים לך מדי כמה רגעים לשם מה התכנסת כאן. אבל מה עם ההתחלה? ציר פה, ציר שם, אולי קצת טפטוף של ספק מים ספק פיפי - איך תדעי שזה עומד לקרות? ובכן, יש כמה סימנים - לא בדיוק מדעיים, אבל כאלו שבהחלט יכולים לתת לך כיוון לאן זה הולך. מה למשל? קבלי. 

1. את מנקה. באובססיביות. הסעיף הבא לא מתייחס לנשים שגם באופן רגיל עוברות על כפתורי מכונת הכביסה עם קיסם אזניים טבול באלכוהול, אלא לאדם הסביר, שמתייחס לניקיון כמו למטלה שחייבים לעשות. לקראת לידה, יש נשים שלוקחות את הקינון לאקסטרים, ופוצחות בסשן קרצוף וצחצוח שלא היה מבייש את יו"ר אגודת ה-OCD העולמית.  

2. שפתיים נפוחות. לפי סקר שנערך בקרב משתמשות אפליקציית "סמארטמאם", לא פחות מ-60,000 ציינו כי הבחינו בהתנפחות של השפתיים מספר ימים עד מספר שעות לפני שהתחילה הלידה. חשוב לציין שהתנפחות של הפנים עלולה להצביע על רעלת הריון (במיוחד בליווי שימנים כמו טשטוש ראייה וכאבים בחלק העליון של הבטן), לכן אם את מבחינה בהתנפחות חריגה - גשי להיבדק.  

3. תיאבון עצום. בואי. לא שכחנו את התיאבון שהיה לך בהריון, ולרגע לא מזלזלים בו - אבל לא מעט נשים חוות תיאבון עצום לקראת הלידה - אולי מתוך ניסיון למלא מצברים ולצבור אנרגיה לפני הלידה, ואולי סתם מתוך ניסיון נואש לנצל את הרגעים האחרונים  שבהם הן "אוכלות בשביל שניים".

4. הקאות. עם או בלי קשר לסעיף הקודם, לעתים הקאה היא לא רק הצצה נוסטלגית לשליש הראשון (על חיבוקי האסלה התכופים שהוא טמן בחובו), אבל תגובה פיזיולוגית של הגוף להתכווצויות הרחם ו/או ניסיון לנקות את הסיסטם לקראת הלידה. 

 לקראת לידה? כדאי שתכירי את שירות  First Baby

5. שלשול. בדומה לסעיף ההקאות, גם שלשול הא דרך של הגוף להכין את עצמו ללידה - בגלל זה, למשל, שתיית שמן קיק מזרזת לידה, ולפעמים הגוף יודע לעשות את הפעולה באופן טבעי. מה שכן, זה לא תירוץ לדלג על החוקן בחדר לידה.  

6. כאבי גב. המשקל של הבטן נמצא בשיאו, אבל כאבי גב יכולים לנבוע לא רק מעומס, אלא גם מתחילתם של צירים. מה עושים? בקבוק חם, עיסויים נעימים ושינון של המנטרה: "זה תכף נגמר".

הפרעות  (צילום: jupiter images)
השפתיים מתנפחות, גם האף ועוד אי אלו סימנים שחולפים עם צאת התינוק | צילום: jupiter images
 

7. פקק. ברל'ה, מכירה? עכשיו דמייני אותו בתחתונים שלך. שלום, זה הפקק הרירי. הוא יכול לצאת עד שבועיים לפני הלידה, ולפעמים לא מגיע בכלל ויוצא עם התינוק בערך - אבל אם פגשת אותו, את יכולה לסמן לך דד ליין סופי.  

8. פיפי. אולי כבר היו לך התפלקויות של בריחת שתן לאורך ההריון, אבל סמוך ללידה הראש של התינוק ממוקם ממש על השלפוחית שלך, ואם זה קורה - סביר שיברח לך, או שיכולת ההתאפקות (המינימלית ממילא) שלך תקטן עוד יותר.  

9. רצון עז ללכת לשירותים. גם אם אין לך את השלשול מסעיף 5, תחושת לחץ בטוסיק בהחלט יכולה לבשר שהתינוק מתחיל לפלס את דרכו החוצה. ואת גם ככה בשירותים כל שנייה לפיפי, אז תזרמי.  

10. עייפות. כבד לך, את מותשת - ובימים האחרונים לפני הלידה, הגוף מנסה לאותת לך לנוח ולצבור כמה שיותר אנרגיה לקראת מרתון הלחיצות. פרגני לעצמך, היי, את תכף יולדת! 

עוד ב-9 חודשים:

>> היולדת שהפכה לסיפור היום במחלקה
>> ההפלה הפכה אותי לאמא טובה יותר

>> גיבורה עם זנב: חתולה הצילה תינוק ממוות