קורסי ההכנה ללידה הפכו לפופולריים בשנים האחרונות, ובצדק: הם מספקים כלים רבים המסייעים ליולדת להיערך לקראת המפגש המיוחל עם התינוק, שטומן בחובו הרבה מאוד חששות ואי וודאות.

מחקר חדש שנערך באגף נשים ויולדות ב"מרכז הרפואי וולפסון", בדק את הקשר בין השתתפותן של נשים הרות בקורס מהסוג הזה לבין הצלחת תהליך הלידה. המחקר נוהל ע"י פרופ' יעקב בר, מנהל אגף נשים ויולדות, והובל ע"י ד"ר אוהד גליק גניקולוג במחלקת נשים, פרופ' קובו מיכל - מנהלת מחלקת היולדות וחדרי הלידה, ד"ר טלי פנחס - סטודנטית לרפואה ובשיתוף עם המיילדת הראשית של חדרי הלידה צביה כאייב והמיילדת האחראית על קורסי ההכנה ללידה חני רובינשטיין.

במהלך המחקר, נסקרו הרשומות הרפואיות של 159 יולדות שהשתתפו בקורס ההכנה ללידה וילדו במרכז הרפואי "וולפסון" לראשונה, בין ינואר 2014 לבין דצמבר 2017. קבוצת הביקורת הנגדית כללה מספר זהה של נשים שילדו לראשונה באותה התקופה אך לא השתתפו בקורס הכנה ללידה.

מסקנות המחקר הצביעו על שיעור גבוה (80.5%) של לידות רגילות בקרב קבוצת היולדות שהשתתפו בקורס הכנה ללידה, לעומת 58.5% מאלה שלא השתתפו בקורס מעין זה. כמו כן, נרשמו שיעורים נמוכים יותר של לידות ואקום - 7.5% בקרב הנשים שהשתתפו בו, לעומת  22.5% אצל יולדות שלא השתתפו בקורס הכנה ללידה. כך למעשה הצליחו החוקרים להוכיח כי להשתתפות בקורס הכנה ללידה ישנה השפעה מיטיבה על תוצאות הלידה.

ד"ר אוהד גליק, מוביל המחקר, מסביר כיצד תורם הקורס להצלחת הלידה: "היולדת מגיעה הלידה עם היכרות מוקדמת של החוויה הצפויה לה. היא מבינה אודות התהליך ועל מה שעליה לעשות בכל שלב. הקורס מסייע להפחית חרדות לקראת הלידה, וגם להגביר את שיתוף הפעולה בין היולדת למיילדת. התוצאה הישירה של שני הדברים הללו היא הפחתה בשיעור הלידות המכשירניות והניתוחים הקיסריים, כמו גם עליה בשביעות הרצון מחוויית הלידה". עוד מוסיף ד"ר גליק כי "ממצאי המחקר תומכים במדיניות המרכז הרפואי וולפסון, המעודד נשים הרות להשתתף בקורסי ההכנה ללידה, גם בתקופת הקורונה, על מנת לאפשר הכנה טובה ומשמעותית של האישה ההרה והמלווה שלה, לקראת האירוע המרגש והדרמטי בחייהם".

"בששת חודשי הקורונה הוכיח אגף נשים ויולדות בוולפסון שבטיחות היולדת היא שבראש מעייניו", מציין פרופסור קובי בר, מנהל אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי וולפסון. "כבר מהרגע הראשון הוקם מסלול נפרד ליולדות חולות קורונה שבו דואגים לבודד לחלוטין את היולדת ואת היילוד מהנשים הבריאות המגיעות ללדת. הצוות הרפואי מקפיד הקפדה יתרה על הנחיות הקורונה, וכל אישה לקראת לידה יכולה להיות סמוכה ובטוחה שביכולתנו להעניק לה סביבה בטוחה וממוגנת וטיפול מקצועי ומסור".