בוא נדבר תכלס - כולנו נהנים בחופי הים. גם אלה שמעדיפים לשחות בבריכה מלאת כלור, אוהבים להשתכשך בחוף ביום קיצי. אנשים אוהבים לאסוף צדפים, לעשות הליכת בוקר, ולשבת אל מול השקיעה ברומנטיות. וזה עוד לפני שבכלל התייחסנו אל הגולשים שבינינו.

אבל מה קורה כשהמציאות של מצב החופים בעולם סוטרת על פנינו? בכל פעם שהביקור בחוף נגמר עם שקית ניילון דבוקה לרגל חשוב שתזכרו שזה לא במקרה. כ-8 מיליון טונות של פלסטיק לא מתכלה מושלכים לימים ולאוקיינוסים בכל שנה. אם נרד לרזולוציה מקומית יותר, אחרי כל חג, חופי הים בישראל מתמלאים באשפה שמשאירים המבקרים בחוף, אשפה שתישאר בו שנים רבות לאחר שאחרון המבלים יעזוב.

כולם בצ'יל על החוף (צילום: PYRO)
צילום: PYRO

בעיית האשפה והפסולת היא לא רק בעיה אסתטית שפוגעת ביכולת שלנו ליהנות ממשאב הטבע המיוחד הזה, מדובר למעשה בבעיה בריאותית אמיתית לאדם ולבעלי החיים. בכל שנה מתים מאות אלפי בעלי חיים כתוצאה מחנק של הפלסטיק על סוגיו השונים, הזיהום משנה גם את השעון הביולוגי של המדוזות שמגיעות מוקדם יותר משנה לשנה ומבאסות לנו את הקיץ (ועכשיו גם הסתיו והאביב). בקיצור, החופים שלנו - יפים ככל שיהיו -  עלולים להפוך למזבלות הבאות של מדינת ישראל.

כחלק מהניסיון להפחית את כמות הפסולת בחופים, להשאיר מציאות בריאה ונקייה יותר לילדינו ולהעניק ערך מוסף חינוכי לדור הבא - כולנו נרתמים לעזור לנקות חופיי תל אביב. ביום שלישי הקרוב (25/9) ב-16:30 אתם מוזמנים לקחת את עצמכם, את הילדים ואפילו את הכלבים ולהגיע לנקות שניים מהחופים היפים ביותר בתל אביב-יפו - חוף הילטון וחוף גבעת העלייה שביפו. הניקיון יחל בשעה חמש וחצי וימשך עד השקיעה.

כידוע, הלכלוך לא מצטבר רק על החוף עצמו וחלקו הגדול נמצא גם בתוך המים עצמם, כך שלטובת כל מי שיהיה מעוניין לנקות בתוך המים ימתינו גלשני סאפ של מועדון השייט בהילטון ביי, שיאפשרו לכם לנקות ולשמור על כושר במקביל. השימוש בגלשני הסאפ הוא חינמי לחלוטין לכל מי שיבוא לנקות חוף הילטון ביי (אגב, אם אתם לא יודעים לגלוש בסאפ, בית הספר שבמקום הוא אחלה מקום ללמוד בו). לדעתנו ניקיון חופים הוא סיבה מספקת כדי להזיז את הישבן לשעה במהלך חול המועד אבל אם אתם זקוקים לתמריץ נוסף - כל מי שיחזור עם שקית אשפה מלאה יקבל מהילטון ביי שליש גולדסטאר שיעזור לו לצנן קצת את הזיעה. נתראה בנקודת המפגש - הילטון ביי.

פרטים נוספים על הפעילות תוכלו למצוא בעמוד הפייסבוק.