אירוע המידברן יוצר הרבה הזדמנויות לאנשים צעירים מרחבי הארץ להגיע ולהתניע מיזמים אומנותיים מרשימים במיוחד. לקראת האירוע הבא, ישבנו לשיחה עם לימור שובל, אודות המיצב עליו היא עובדת עם בעלה, פינו - "העין הפנימית". היא ובעלה מקדישים את המיזם לאיתי שטיינברגר, חייל שנפל במלחמת לבנון השניה. "המיזם מורכב מ-30 אנשים שכולם עובדים ביחד שעות על גבי שעות כדי שיקרום עור וגידים, ללא כל תמורה כספית. מה שכולנו מקבלים מזה כל כך גדול, והוא הערך המוסף".

איך את ובעלך הגעתם ליצור את המיזם?

"פינו ואני התחתנו לפני שנתיים במידברן. הרעיון שעומד מאחורי האירוע הזה בעל משמעות גדולה בעינינו, ולכן החלטנו שזה יהיה המקום בו נערוך את הטקס. המדבר בשילוב הקהילה המיוחדת של הברנרים גרמו לחתונה שלנו להיות עוצמתית מאוד. היום, שנתיים אחרי, אני מסיימת לימודי עיצוב פנים ב-HIT בחולון, ובחרתי שפרויקט הגמר שלי יהיה מיצב במידברן - העין הפנימית. זאת בחירה מאוד מאתגרת לשלב בין הממסד האקדמי לבין האירוע הזה, ומה שמחבר ביניהם זאת היצירה והביטוי הוויזואלי-רעיוני שלה. פינו תמך בהחלטה שלי ומיד הצטרף אלי ליצירת הרעיון והפיכתו למציאות".

המיזם מוקדש לאיתי שטיינברגר. איך נחשפתם לסיפור שלו?

"את פרידה, אמו של איתי, הכרנו לראשונה במפגש התנעה של מחלקת האמנות של המידברן. חבר משותף סיפר לה על המיצב והיא הצטרפה כאמנית. בהמשך כשנחשפנו לסיפורה האישי ולסיפורו של בנה, איתי, החלטנו פינו ואני להקדיש את המיצב לאיתי. איתי, בגילו הצעיר, כבר היה אמן מעורר השראה. האמנות שלו מבטאת את השקפתו המיוחדת על החיים".

איך דמותו השפיעה עליכם?

"כשראינו את ההתמודדות של פרידה עם השכול, דרך היצירה והאמנות, זה ריגש אותנו מאוד. מיצב העין הפנימית הוא מרחב להתבוננות פנימית ומסע רוחני, ולכן הסיפור של איתי, בתור חייל ואמן, משתלב באופן הרמוני ומדויק עם מהות המיצב. המידברן הוא בין היתר גם פלטפורמה טיפולית. תהליך היצירה של המיצב, וגם האירוע עצמו, נוגעים בהמון היבטים וקשיים שבמקום אחר אולי לא היו באים לידי ביטוי באופן כה עוצמתי".

למה ה"עין הפנימית"?

"'The Inner Eye' זה העין הפנימית וגם האני הפנימי. הרעיון שעומד מאחורי המיצב התחיל בבחינה אישית על השפעת המרחבים על התודעה שלנו. התחלתי בכיפה שהצורה שלה וההשפעה של קרני השמש יוצרים מרחב שמאפשר שקט, וכשהתגבש הקונספט של העין הפנימית רציתי לבטא אותו גם באופן ויזואלי. כך, המיצב קיבל צורה של עין ממבט על. העין הפנימית בעינינו רואה את מה שהעיניים שלנו לא יכולות לראות באופן מוחשי, אלא משהו קוסמי. לאורך השבילים יש שלטים עם שאלות והמשתמש במרחב יוכל לחוות חוויה טיפולית במהלך האירוע. תהיה מערכת יחסים של החלל עם האדם באופן שהיומיום אולי לא תמיד מאפשר. באופן אישי היצירה של המיצב היא טיפולית בשבילי. בעקבות האובדן של אבי בגיל צעיר בחרתי להסתכל על מוות בצורה אחרת. את ההשקפה שלי על החיים ועל מה שקורה אחריהם אני מבטאת ביצירה הזו של העין הפנימית, בעשייה שלה ובתוצאה הסופית".