הדור הבא של תקנים לתקשורת סלולרית נקרא 5G והוא מאפשר העברת מידע ברשת במהירות גדולה מאי פעם. הטכנולוגיה כבר נתמכת במכשירי הסלולר החדשים של סמסונג ובזכותה אתם יכולים לעבור בצורה חלקה בין עמודים, אתרים, אפליקציות וסרטונים.

אז מה עוד כדאי לדעת? הכנו לכם רשימה מסודרת על 5G:

1. זה בטוח לשימוש

נתחיל מהסוף: החששות מפני סכנות פוטנציאליות לבריאות המשתמשים ברשת התקשורת החדשה מובנים אך בלתי מבוססים. בפועל, כל הטלפונים הסלולריים משתמשים בקרינה בלתי מייננת שאין לה מספיק אנרגיה כדי לנתק אלקטרונים מאטומים. הקרינה הזו דומה למה שנפלט מהמיקרוגל שלכם, אבל הרבה יותר חלשה.

חוץ מזה, טכנולוגיית 5G מאפשרת להעביר מידע בקצב מהיר ויעיל יותר, לכן החשיפה של הציבור לקרינה דווקא אמורה להצטמצם. הנה מה שאומרים על זה במשרד התקשורת.

2. המכשירים החכמים שלכם צריכים 5G

רשת 5G מאפשרת קצבי גלישה מהירים, זמני השהייה נמוכים ובעיקר יכולות תקשורת משופרות ויציבות בין מכשירים. דואגים כשהילדים בטיק טוק ולכם יש פגישת זום? כנראה שגם הבית שלכם ייהנה מ-5G.

ספציפית בבית החכם, זה עומד להיות תנאי לכך שתיהנו מכל היתרונות של החיים המחוברים: החל ממקררים חכמים שמעדכנים עבורכם את רשימת הקניות לפי מלאי המוצרים, דרך מכונות כביסה חכמות שאפשר להפעיל מרחוק ועד נורות עם חיישנים שעובדות לפי תסריטים מוגדרים מראש.

ברמה היום יומית, טכנולוגיית 5G מספקת תשתית אינטרנט חזקה שמאפשרת לכם לסנכרן יחד את כל המכשירים המחוברים – גם בבית וגם בחוץ.

בשעונים החכמים Samsung watch3 למשל זה אומר חווית שימוש חדשנית ומעקב כושר מתקדם עם ניתוח של הרגלי הריצה בזמן אמת. השעון פועל בשילוב טלפונים חכמים ועם חיבור שלהם לרשת 5G, אפשר לספק לכל המכשירים והצרכנים את כל המידע בו זמנית מכל המוצרים, בלי לקרוס. לדעתנו בהחלט שווה לרוץ על זה.

Samsung watch3 (צילום: יחסי ציבור)
Samsung watch3 | צילום: יחסי ציבור

3. טכנולוגיית 5G משדרגת את עולם הגיימינג

כל האפליקציות שיש לכם במכשיר הנייד יעבדו טוב יותר עם 5G. תוכלו לראות וידאו באיכות K4 בלי להמתין, לנהל שיחות וידאו ברזולוציה מושלמת ולהפעיל בענן גם יישומים כבדים כמו טבלאות, מסדי נתונים ועוד.

אבל החידוש הכי מעניין הוא בעולמות הגיימינג: בזכות חיבור אינטרנט מהיר ביותר, אפשר לבצע סטרימינג של המשחקים גם מרחוק ועל גבי הרשת. מעכשיו, לא תצטרכו יותר חומרה יקרה או קונסולה ייעודית – אלא רק מסך, מכשיר וחיבור אינטרנט.

4. רשת 5G דורשת מכשיר תומך

גלישה בדור 5 אפשרית רק עם מכשיר תומך. בנוסף, כדאי לדעת שדור 5 עובד בכל מדינה על תדרים שונים ולכן מכשיר שתקנו בחו"ל אולי לא יתמוך באלו שיש בארץ. בשביל למנוע את זה, מומלץ לרכוש מכשירים תומכים רק בישראל.

יש ברשותכם מכשיר תומך דור 5 כמו Galaxy S21 Ultra 5G? תוכלו לדעת אם אתם גולשים על הרשת הזו לפי סמל 5G שיופיע על המכשיר. עם זאת, זכרו שצריך להיות באזור עם פריסה בשביל לקלוט את הרשת.

סמסונג גלקסי S21 (צילום: יחסי ציבור)
סמסונג גלקסי S21 | צילום: יחסי ציבור

5. יש 5G - אין יותר חוטים!

כנראה שחיבור האינטרנט שלכם מבוסס נכון להיום על תשתית פיזית. כבלים עוברים סביבכם בבית ובמשרד, אתם מוגבלים בבחירת המיקום של הראוטר וכל מערכת חורפית מפילה את הקליטה ברחוב. נשמע מעצבן? עם 5G כבר לא יהיו עוד בעיות כאלה.

רשתות הדור החמישי מספקות גם אינטרנט ביתי על בסיס תשתית אלחוטית. המשמעות היא שהחיבור מגיע מהאוויר ודרך אנטנת הסלולר הקרובה אליכם. מבחינתכם, זה אומר קליטה מצוינת בכל מקום בבית, אפס התעסקות עם ציוד ובעיקר איכות חיים גבוהה יותר. 

הדוגמה הכי טובה לזה היא האקו סיסטם של סמסונג: במערכת הזו ממילא אין חוטים, כי המחשב מדבר עם הנייד, שמתכתב עם הטלוויזיה ומסתנכרן עם הטאבלט, השעון, האוזניות ועוד. התנאי היחיד הוא מכשירים חכמים של סמסונג וכמובן דור חמישי של רשת סלולרית, אז מזל שהכול כבר כאן.