רק שנה חלפה מאז נחתמו "הסכמי אברהם" בין ארצות הברית, איחוד האמירויות הערביות, בחריין וישראל, אבל ההשפעה הדרמטית שלהם על המשק והכלכלה היא כבר עובדה מוגמרת וכעת ישנה הזדמנות חסרת תקדים לשיתוף פעולה בין המדינות.

אחרי ההצלחה המרשימה אשתקד, המשלחת העסקית השנייה לקידום עסקים עם איחוד האמירויות יצאה ב-16.10 וגם הפעם משתתפים בה בכירי הממשל, אנשי עסקים, יזמים ובעלי עניין. לרגל האירועים המעניינים הצפויים, אתר mako ומערכת החדשות של 12N מעבירים אליכם את האירועים החשובים בשידור חי ולכם יש את ההזדמנות לעקב אחר האירועים, גם מרחוק. 

הסחר בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות הסתכם בחודשים ינואר-יולי 2021 בכ-610 מיליון דולר,  כך לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. ייצוא הסחורות מישראל לאיחוד האמירויות הגיע ל-210 מיליון דולר, ייצוא היהלומים עמד על 150 מיליון דולר והייצוא התעשייתי הסתכם ב-60 מיליון דולר – פי 3 מהסכום שנרשם ב-2020 (לפני ההכרזה הרשמית על היחסים בין המדינות).

המקום המטורף בעולם (צילום: Petr Kopka, shutterstock)
ישנה הזדמנות חסרת תקדים לשיתוף פעולה בין ישראל לאיחוד האמירויות | צילום: Petr Kopka, shutterstock

עידן היזמים במזרח תיכון חדש

שיתוף הפעולה Beyond Business 2 בין בנק הפועלים ומכון היצוא ממשיך להיות פלטפורמה אפקטיבית ליצירת קשרים בין החברות הגדולות במשק הישראלי והגורמים העסקיים בדובאי. בין היתר, המשלחת העסקית הישראלית הראשונה לאבו-דאבי כוללת כ-250 יזמים ישראליים מתחומים שונים שישתתפו בפורום העסקי ישראל-אמירויות ויפגשו את בכירי הממשל והקרנות המובילות באמירויות. המשלחת משתתפת בסיורים עסקיים בהמון תחומים אטרקטיביים ובהם פינטק, סייבר, אגרוטק, אנרגיה, בריאות, תחבורה, תיירות ועוד.

מטבע הדברים, מדובר במפגש היסטורי לכל דבר ועניין, עם מיזמים שככל הנראה ישפיעו על כלכלת המזרח התיכון בעתיד הקרוב וגם הרחוק.

הפורום הכלכלי הועבר אתמול (17.10) בשידור חי באתרים mako ו-N12 והשתתפו בו שרים, אנשי עסקים, יזמים ומנהלים. כפי שפורסם, תמיר גרינברג וולרי חמתי שרו בערב המיוחד את השיר "הללויה" בשלוש שפות בפני האורחים מישראל ומהאמירויות.

התערוכה המושקעת בעולם – עם ביתן כחול לבן!

מלבד הביקור ההיסטורי באבו-דאבי, גולת הכותרת של המשלחת העסקית היא תערוכת EXPO 2020 (ממש כמו אולימפיאדת טוקיו, גם תערוכת EXPO נדחתה משנת הקורונה ושמרה על השם המקורי למרות שהיא מתקיימת ב-2021).

EXPO 2020 בדובאי היא התערוכה הגדולה והמושקעת בעולם, בהשתתפות 190 מדינות שמציגות את מרכולתן בנושאים כמו חידושים טכנולוגיים, פיתוח, שיפור וקיימות אקולוגית. התערוכה מזניקה מיזמים טכנולוגיים בשלל תחומים וגם השנה היא תאפשר לנו לגלות איך הסביבה הדיגיטלית שלנו תיראה בעתיד.

המוטו הרשמי של EXPO דובאי הוא "לחבר בין מוחות וליצור עתיד". לכן, הנושאים המרכזיים שבהם עוסקת התערוכה הם הזדמנות, קיימות וניידות וכמובן שלכל אחד מהם אזור נפרד משלו. עם מעל 200 ביתנים שחלקם משתרעים על אלפי מטרים רבועים ויותר, העולם כולו נושא עיניים לתערוכה ולתכנים שמוצגים בה.

כמו כן, בפעם הראשונה ה-EXPO מתקיים במדינה ערבית במזרח התיכון ובזכות הסכמי אברהם התאפשר השתתפות נציגים ישראלים עם ביתן שכולו כחול-לבן. חברת AVS נבחרה על ידי משרד החוץ להקים את ביתן שעוצב על ידי האדריכלים ממשרד קנפו-כלימור, מנוהל על ידי משרד החוץ, והוא תוצר עבודה של עשרות אנשים מוכשרים. הביתן כולל מחוות סמליות לארץ הקודש ומעוצב בהשראת הדיונות שמשותפות לישראל ולמדינות המפרץ. התכנים כולם מוקרנים על מסכי לד עצומים ואין בו מחסומים קירות על מנת להמחיש את התחושה של פתיחות ודו קיום. כך שהתחושה מרשימה והאווירה יוצאת דופן.

הביתן הישראלי באקספו (צילום: חברת AVS)
ביתן ישראל בתכנון ובהקמת חברת AVS | צילום: חברת AVS

עושים היסטוריה עם שידור מיוחד ב-mako ו-N12

המשלחת של Beyond Business 2 תשתתף בקוקטייל השקת הביתן הישראלי לקהילה העסקית ותבקר בביתנים נבחרים נוספים. בנוסף, במסגרת הביקור ב-EXPO 2020 ישולבו מפגשים עסקיים עם גורמים בינלאומיים שונים ויוצגו הזדמנויות מול האמירתיים ואנשי עסקים מכל העולם.

תמיד רציתם להיות במרכז העניין? בזכות השידור המיוחד ב-mako ואתר 12N, יש לכם את הפריבילגיה לראות הכל אונליין ולעקוב אחרי המשלחת, תערוכת EXPO וכל האירועים השווים. בואו לעשות היסטוריה!