הם מציקים לחברות גדולות ואנשים קטנים, עושים עצמם טיפשים ומתחכמים - הטרולים, קווים לדמותם ב-10 דוגמאות. מהקלאסי, ועד המתוחכם, מהמתחזה ועד הערבי. מישהו חסר? הטרילו אותנו בתגובות

בובת טרול
זה לא בדיוק הטרול הזה, אבל זה מה שהתקבע

1. הקלאסי

המילה טרול (troll‬‏) כלל לא הגיעה מהמיתולוגיה הסקנדינבית, הטולקנאית או הטוב טוב גמדית - למרות שהיא די מתאימה לאותו יצור שגובה כסף למעבר על הגשר שלו או מציק לגמדים. המילה התגלגלה מהמילה TROLLING שזו שיטת דיג בה יוצאים מכלי שיט כמה קרסים וחכות במקומות רווים בדגה. מה שנתפס נתפס.

הכוונה בהשאלה הייתה אדם שמגיע לדיון אינטרנטי ואומר משהו פרובוקטיבי, טיפשי או סתם מסיט את הדיון כדי לעורר תגובות.

השימושים הראשונים המתועדים במילה בהקשרה החדש היו ב-8 לאוקטובר 1992 בקבוצות Usenet - הצורה הקדומה של פורומים. את הדיונים הללו ניתן עדיין למצוא לאחר שאורכבו לקבוצות גוגל. ההודעות הראשונות שמכילות את הביטוי היו בקבוצת אגדות אורבניות והן עוסקות במשחק שעורכים לחדשים בקבוצה במסגרתו עובדים עליהם. המשפט "אולי אחרי שאפרסם את זה, אנחנו יכולים לעשות קצת טרולינג ולראות מה קורה".

הנציגה המובהקת לסגנון הקלאסי: דפני גפני שלנו. דמות שמטרילה את כל הדפים שיש, או לפחות מציגה צילומי מסך של הטרלות כאלה (אך לא את הקישורים). בשאלות מטופשות. היא הגיעה אפילו לדף של רוג'ר ווטרס. היא כתבה לו שהיא מפיקת  אירועים שרוצה להזמין אותו להופיע. המיקום: "שטח שהיה כפר פלסטיני סמוך לגבול", היא כתבה. "תאימנו עקירה של עצי הזית מסביב". היא אומרת שהקהל יהיה מורכב מישראלים ומתושבים של הכפר לשעבר, שיצפו ביחד במסר של שלום. אחר כך היא אומרת שהיא אוהבת את השיר Stairways to Heaven ושכאומרים לה שזה לד זפלין, היא אומרת "אוקיי רוג'ר, שכח מזה".

 

2. המציק

הטרלה איננה רק ניסוי וטעייה כדי לראות מה עובד על הציבור. היא כל הפרעה לסדר הציבורי הרישתי. לומר את מה שאסור ומתי שפחות מנומס או מקובל או לדוגמה, להעלות תמונה של שרצים או פרות נמוכות (טפו) לקבוצת אמהות מבשלות ביחד. זה יכול להיות סתם, כי מצחיק - או כמחאה. נום נום נום.


3.המציק המתוחכם

גם רות אלבז היא טרולית אבל עם מטרה. היא סימנה את ארגון להב"ה - ארגון לשמירה על טו... "למניעת התבוללות", ומה שהיא עשתה הוא להעלות עיבוד תמונה שלה עם אובמה הצעיר ולראות איך המגיבים אינם רואים את האדם מעבר לצבע עורו.

חריף.


4. המותח

בן מאירי גם עשה עיבוד תמונה, אבל הוא עשה את זה כל כך טוב שהפיל בפח חלק גדול מהרשת. הפעם על הכוונת היה ארגון אפרת למניעת הפלות שלמה באמת שלא ישתמש בקנגורו להפצת משנתו. מתיחה פר אקסלנס.

חבר צילם.לפעמים המציאות יותר מצחיקה מכל דבר שאני יכול להכין.

Posted by Ben Meiri on Sunday, January 13, 2013

אל תאמינו לכל מה שאתם רואים באינטרנט.

5. הממסדי

יש גם טרולינג של חברות וארגונים. זה מסוכן כי זה עשוי להתנפץ על הארגון בחזרה - שהוא כביכול מזלזל בקהל אוהדיו. ובכלל - למה ללכת למחוזות הטרולינג? המנויים על עדכוני הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול למשל, לא אהבו שחושבים שהם יבלעו את הפתיון ויאמינו שמישהו עומד לתת סמי פיצוציות לכלב.

הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול צריכה את עזרתכם!לצורך ניסוי שיעזור לציבור בישראל להבין את ההשלכות הקשות וההרכב המס...

Posted by ‎הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול‎ on Tuesday, December 1, 2015

או אולי זאת ההטרלה, שידברו על כמה זה גרוע!

חיים בסרט.

6. הרשע

טרולים יכולים גם להזיק. קחו למשל את הגולש המכונה DUMB0 שהגיע לפורום הורדות של פרק בעונה השנייה של בית הקלפים ופשוט סיפר על האירוע המכונן שקרה בו.

אל תסתכלו כי יהיה לכם ספוילר. אולי הוא בכלל שליח של נטפליקס.

 7. זה שלא היה שם

וזה טרול מצחיק במיוחד. סייד ג'אמל חמידה מיוסטון אמנם לא היה עד ראייה לשוד בקמפוס שבו הוא לומד אבל זה לא מנע ממנו להתראיין על כך לרשת ABC. לא רק זאת, אלא כדי ממש להיזכר בדברי ימי ההטרלות, הוא גם אמר להם ששמו הוא אבו שרמוטה. לרוע המזל אף אחד במערכת לא ידע מה זה אומר. איך זה קשור לאינטרנט? ובכן, זה חי מחוץ לטלוויזיה ובעולם האינטרנט. צפו.

אינעל אבוק.

8. חסר הרגישות

למרות המבוכה במקרה למעלה, ABC הם יכולים להתנחם בזה שלא קרה להם כמו לרשת KTVU - שקיבלה שמות של טייסי טיסת אסיינה איירלינס שהתרסקה, ולא רק שהיו לא היו נכונים אלא גם היו בדיחות כמו WI TU LO (נשמע כמו אנחנו נמוכים מדי) ו-קפטן SUM TIN WONG (משהו לא בסדר) ו- HO LEE FUK (תרגמו לבד).


אגב, הוא עוד לא נתפס עד היום.

אה, וכמובן שפה שווה להזכיר את ההטרלות שעשו לשדרן משה גרטל באולמפיאדה, ככשלחו לו סמסים עם שאלות, מאנשים כמו סמי סביב (Drive around), נגסתה בגמבה (Took a bite from a pepper),  ועמית רומם (תתרגמו לבד)

 


9. הפוליטיים

חזרה אלינו. 20 בפברואר היה יום שישי קר ביותר. לילה לפני, השר נפתלי בנט כתב פוסט תמים המוקדש לחיילי צה"ל. הרקע היה התמודדותו בשנית בבחירות לכנסת, התמודדות שהביאה לו במקום התשיעי במפלגה את בצלאל סמוטריץ', שנודע בארגון מצעד הבהמות כנגד הקהילה הלהטבק"ית. הגולשים חשבו שיהיה מצחיק להגיב על הפוסט שלו בתמונת יוסי וג'אגר הנאהבים מסרטם של גל אוחובסקי והשני.

לכל החיילים ששומרים עלינו עכשיו בקור ובשלג,בגבול הלבנון, ברמתהגולן, בגבול ירדן, בנגב ובגבול עזה. בים, באוויר וביבשה. תודה. אוהבים אתכם.

Posted by ‎נפתלי בנט‎ on Thursday, February 19, 2015

 

אש חמה. 

10. הדו כיווני

ולסיום מקרה נדיר: מי הטריל את מי? האם זה כתב הארץ חיים לווינסון שעבד על הצל יואב אליאסי, או שמא הראפר ידע שעובדים עליו והטריל בחזרה?

מה שבטוח: הכתב פנה לראפר ודיווח על עצמו משחית תמונה עליה ההמנון הלאומי. הצל זרם או שלאו. שני האושיות פרסמו את דבר ההטרלה. זה צועק זו שלי וגו'.

חיים ירה ראשון:

אני ממשיך להתכתב עם הצל. מעניין מתי הדביל יקלוט כמה הוא דביל.

Posted by Chaim D. Levinson on Tuesday, November 25, 2014

הצל נכנס לספין:

תכירו חיים לוינסון טרול שמאלני שחושב שהוא בדרן , גם כתב בהארץ ופעיל בבצלם. חיים החליט לעזוב לרגע את לוח הזמנים העמוס של...

Posted by ‎(הצל) the shadow‎ on Tuesday, November 25, 2014

נו, אולי הלחי של סגול 57 קפצה לו על היד.