ילד בן 11 שחטף פריחה בגלל אייפד (צילום: Sakchai Lalit | AP)
הפריחה בגבו של הילד בן ה-11 | צילום: Sakchai Lalit | AP
אם יש לכם פריחה לא ברורה, שווה שתבדקו את האייפד שלכם. מסתבר שהטאבלט הפופולארי מכיל ניקל, מתכת שגורמת לאלרגיות אצל אנשים רבים. דיווחים חדשים במגזינים רפואיים מציינים את סוגי האלרגיות שנגרמות ממגע עם הניקל הנוכח במכשירים אלקטרוניים אישיים כמו טלפונים ניידים, מחשבים ניידים ועוד. אולם, היה זה האייפד של אפל אשר גרם לפריחה מגרדת בגופו של ילד בן 11 שהובא לטיפול בבית החולים בסן דייגו, זאת על פי דיווח של מגזין הרפואה, Monday’s Pediatrics.

"הוא השתמש באייפד באופן יומיומי"

פריחות כתוצאה מאלרגיה לניקל אינן מסוכנות, אך הן עשויות להיות מאד מציקות ולעתים מחייבות טיפול בסטרואידים או אנטיביוטיקה, אומרת ד"ר שרון ג'ייקוב, רופאת עור בבית החולים לילדים Rady, שם טופל הילד. ג'ייקוב, שהייתה מהכותבות של הדו"ח הרפואי, אומרת שהמטופל הצעיר נאלץ להחסיר לימודים בגלל הפריחה הקשה.

לילד הייתה מחלת עור נפוצה שגורמת לכתמי קשקשים, אך בנוסף הוא פיתח פריחה אחרת בכל גופו, שלא הגיבה לטיפול הרגיל שהוא מקבל. בחינות עורו הצביעו על אלרגיה לניקל והרופאים גילו שהיא נובעת משימוש של הילד באייפד שמשפחתו קנתה לו בשנת 2010.

הרופאים בחנו את המכשיר האלקטרוני וגילו בציפוי החיצוני שלו מרכיב כימי שנמצא בתוך ניקל. "הוא השתמש באייפד באופן יומיומי", אומרת הרופאה. עם זאת, ציינה שמצבו השתפר אחרי ששם את האייפד בתוך מעטפת מגן. טרם ידוע האם בכל דגמי האייפד יש ניקל. דובר מטעם אפל, כריס גיית'ר, מסר כי לחברה אין תגובה בנושא.

כאשר חקרו את הנושא, מצאו המדענים כי פריחות מניקל נובעות ממוצרים נפוצים נוספים, ביניהם תכשיטים, מסגרות משקפיים ורוכסנים. ג'ייקוב אומרת שעובדות בשטח מצביעות על כך שאלרגיות לניקל נעשות נפוצות יותר. היא ציינה כי לפי מידע שנאגר בארה"ב, כ-25% מהילדים שעוברים בדיקות לגילוי אלרגיות בעור נמצאים כסובלים מאלרגיות לניקל, זאת לעומת 17% מהילדים שנבדקו בעשור הקודם. לטענתה, על רופאים לבחון את המכשירים האלקטרוניים בתור מקור פוטנציאלי ממנו נגרמות האלרגיות כאשר מטופלים מגיעים אליהם בתלונה על פריחה מגרדת.