ההנהלה המחוזית של בתי הספר בלוס-אנג'לס הגיעה להסכם פשרה עם אפל, במסגרתו תשלם החברה פיצוי בגובה 4.2 מיליון דולר על אייפדים שנקנו ממנה לצורכי לימודים והתגלו כלא שימושיים, כך מדווח לוס-אנג'לס טיימס.

תחילתו של הפרויקט הכושל ב-2013, כאשר הנהלת המחוז חתמה על חוזים בשווי 1.3 מיליארד דולר במטרה לספק טאבלט לכל אחד מ-640,000 תלמידי בתי הספר במחוז. החוזה הגדול ביותר היה עם אפל, שצפויה היתה להרוויח מהחוזה כ-30 מיליון דולר. בשנת הלימודים שנפתחה לפני שנתיים (ספטמבר 2013) החלו תלמידים ומורים בכמה בתי ספר להשתמש באייפדים.

הטאבלט iPad Air 2 (צילום: ניב ליליאן, NEXTER)
קחו את האייפדים שלכם | צילום: ניב ליליאן, NEXTER

עד מהרה התגלה כי המכשירים לא משמשים כלל ללימודים: התלמידים פרצו את המכשירים לגלישה באינטרנט במקום ללימודים. במקביל, התלוננו המורים כי המכשירים לא באמת שימושיים לצרכי השיעורים, בין היתר מאחר שחבת Pearson, שהתחייבה לספק אפליקציות לימוד במתמטיקה ואנגלית, לא עמדה בהתחייבויותיה. חודש לאחר תחילת שנת הלימודים התגלה גם שהתקציב לרכישת האייפדים חושב לא נכון וכי הוא לא יספיק למספר האייפדים הדרוש.

בקיץ 2014 הודיע מפקח המחוז, ג'ון דיזי, על השהיית החוזים, לכאורה בשל שינויים בשוק הטכנולוגיה. אך בפועל, הסיבה היתה ככל הנראה חשיפה לפיה הוא ניהל קשרים קרובים עם בכירים באפל ובפירסון - שתי המנצחות הגדולות במכרז. חודשיים לאחר השהיית החוזה, התפטר דיזי ומחליפו, ומחליפו ראמון קורטינס הודיע על ביטול מוחלט של התוכנית בעקבות חקירה שנפתחה נגד התנהלות דיזי והמחוז בשלבי ההחלטה עליה.

כאמור, אפל, שהיתה הספקית המרכזית לפרויקט, תפצה את המחוז ב-4.2 מיליון דולר, שכוללים גם פיצוי שישולם על ידי פירסון על האפליקציות הירודות שהביאו לביטול החוזה. לנובו, שסיפקה גם היא לבתי הספר במחוז מכשירים במסגרת החוזה, תפצה את המחוז על ידי פטירתו מתשלום על מחשבים בשווי 2.2 מיליון דולר שמכרה לו.