קנדי קראש, פוקס ניוז
לא רק הסוכריות מתרסקות. "קנדי קראש" על טאבלט ענק

חברת King.com, מפתחת המשחק הפופולארי לסמארטפונים, טאבלטים ופייסבוק "קנדי קראש", הונפקה אתמול בבורסת ניו-יורק ותוך זמן קצר גילתה שמשקיעים לא ממהרים לבזבז עליה כסף בקצב בו עושים זאת מיליוני המשתמשים במשחקיה.

החברה, שניסתה לנצל את הפופולאריות של משחקי החברה, ביקשה לגייס בהנפקה כחצי מיליארד דולר לפי שווי של כ-7 מיליארד דולר. במסמכי ההנפקה הסבירה החברה את כדאיות ההשקעה בה בכך ש"משחקי הקז'ואל גדולים וגדלים בקצב מהיר, בעידוד טכנולוגיות מפתח ומגמות צרכניות, מה שיוצר פוטנציאל לסדרות מובילות לבלוט בקטגוריה. צמיחת (שוק) המכשירים הניידים מרחיב באופן דרמטי את הקהל למשחקים, שרובו נמשך למשחקי קז'ואל".

משחקי החברה אכן מנצלים את הפוטנציאל עליו החברה מדברת: הם מוצעים להורדה חינם ומציעים למשתמשים לרכוש טובין וירטואליים בתוך המשחק. כך, למשל, בקנדי קראש המפורסם ניתן לרכוש "חיים", מה שמאפשר יותר פסילות ביום. ממכירות אלה הכניסה החברה ב-2013 סכום של 1.9 מיליארד דולר, והרווח שלה בשנה זו עמד על למעלה מחצי מיליארד דולר. לדבריה, 124 מיליון איש משתמשים במשחקיה מדי יום ומבצעים בהם 1.4 מיליארד פעולות ביום. כמה ממשחקיה מדורגים בצמרת המשחקים הרווחיים ביותר בחנות האפליקציות של אפל.

אך כאמור, הדבר לא הצליח להרשים את המשקיעים. בפתיחת המסחר תומחרה מניית החברה בהתאם לציפיות, אך עד מהרה היא החלה לרשום ירידות הולכות וגוברות עד שסיכמה את יום המסחר הראשון בירידה של יותר מ-15% - מ-22.5 דולר בבוקר ל-19 בערב.

אך למרות ההנפקה הלא מאוד מוצלחת, בכירי החברה יכולים לישון בשקט, שכן הונם רשם אתמול עלייה משמעותית. לפי השערות אנליסטים, יושב ראש החברה, מלווין מוריס, מחזיק מניות בשווי 821 מיליון דולר; המנכ"ל, ריקארדו זאקוני, מחזיק מניות בשווי 698 מיליון דולר; מנהל הקריאייטיב, סבסטיאן נאטסון, מחזיק מניות בשווי 396 מיליון דולר; ומניותיו של מנהל הפעילות בשוודיה, לארס מארקגרן, שוות כ-203 מיליון דולר. רק מייסד החברה, טובי רולנד, יצא מופסד, שכן מכר את כל מניותיו בחברה לפני שהפכה לאחת המצליחות בתחום.