אין תמונה
חוזרים אחורה

מערכת ההפעלה הבאה של מיקרוסופט תכלול שינויים דרמטיים למדי, שלמעשה יבטלו רבים מהשינויים שנעשו בין חלונות 7 ל-8, כך לפי שני דיווחים שונים שעלו אתמול לרשת.

לפי מקורותיה של כתבת Ziff Davis מרי ג'ו פולי, בשדרוג הבא לחלונות 8 תחלק מיקרוסופט מחדש את גרסאות המערכת לפי קהל יעד. כך, תציע החברה 3 גרסאות של המערכת: גרסא שתיועד למשתמשי מכשירי מגע, ותציע למשתמשי מחשבים, טאבלטים וסמארטפונים בעלי מסכי מגע את חוויית האפליקציות מהחנות הייעודית שלה למכשירים שכאלה; גרסא שנייה תיועד למשתמשים "כבדים" יותר, הזקוקים לתוכנות מהסוג המסורתי ותתבסס על ממשק שולחן העבודה המוכר ועל שליטה באמצעות מקלדת ועכבר; וגרסא שלישית שתיועד לארגונים ותציע ממשק מותאם לעבודה ואופן עדכון שונה משתי הגרסאות האחרות שיקל על מנהלי רשתות המחשוב בחברות.

פול ת'רוט, עיתונאי נוסף המקורב במיוחד למיקרוסופט, מדווח כי בנוסף לכך תספק החברה בגרסא הבאה של המערכת שלה מענה לטענותיהם של לקוחות רבים בנוגע למערכת הנוכחית. ראשית, תפריט ה"התחל", עליו ויתרה החברה בחלונות 8, יחזור. זאת לאחר שבעקבות תלונות רבות ניסתה החברה בגרסא 8.1 לספק את המשתמשים בכפתור "התחל" חדש שהחליף את התפריט הישן בממשק המגע המכונה "מסך התחלה". המשתמשים לא היו מרוצים, והחברה החליטה לתת להם בגרסא הבאה את האפשרות להחליף לחלוטין את הממשק הצבעוני החדש בתפריט המוכר המציג את רשימת התוכנות הזמינות.

עוד NEXTER כל הזמן בעמוד הפייסבוק

בנוסף, מדווח ת'רוט, תאפשר המערכת הבאה של מיקרוסופט להריץ אפליקציות כחלונות. זאת לאחר שמשתמשים רבים קבלו על כך שכיום רצות כל האפליקציות על מסך מלא ואינן מאפשרות "ריבוי משימות", אחת מנקודות החוזקה הוותיקות של המערכת. בגרסא הבאה ניתן יהיה להריץ אפליקציות על גבי שולחן העבודה, במקום מחוצה לו, כך שניתן יהיה לעבור ביניהן ובין תוכנות רגילות בקלות.

השינויים הללו צפויים להגיע בשדרוג המשמעותי הבא לחלונות 8, שכפי שדיווחנו לאחרונה נקרא "סף" וצפוי להגיע ב-2015. מהותה של גרסא זו היא ככל הנראה להוות שלב אחרון לפני איחוד כל מערכות ההפעלה של החברה למערכת אחת שתרוץ על מחשבים (Windows), טאבלטים (Windows RT), סמארטפונים (Windows Phone) וטלוויזיות (באמצעות Xbox One).

הסיבה שחלק גדול מהשינויים העתידיים הם למעשה חזרה אחורה לימי חלונות 7 היא שחלונות 8 מתקשה להמריא. לפי נתונים שפורסמו בשבוע שעבר על ידי "סטטיסטה" על בסיס מידע מ-Net Applications, קצב האימוץ של המערכת החדשה על ידי צרכנים איטי מזה של קודמתה, חלונות 7. בנוסף, עם הזמן גדל ההפרש בקצב האימוץ באופן שצריך להדאיג מאוד את מיקרוסופט.