בישראל ישנם כ-2 מיליון אנשים עם מוגבלויות, מחצית מהם יושבים בבית, ללא תעסוקה. בית התוכנה TovTech שמכשיר ומעסיק צעירים וצעירות עם מוגבלויות ומוגבלות נפשית, נמצא כעת בסכנה בשל הפסקת המימון הממשלתי שלו.

את טובטק הקימו רז הדס (30) וטליה כוכב אביחיל (32) מגבעתיים, מנכ"לים משותפים בחברה ובני זוג בחיים. שניהם מתמודדים עם מוגבלות נפשית. באמצעות הפעילות של TOVTECH, הם גם מסייעים מצד אחד לצעירים וצעירות עם מוגבלות שהיו עשויים להיות נטל כלכלי על החברה, ומצד שני הם מחזקים לאותם צעירים את התחושה שהם משמעותיים לחברה.

"הקמתי עם בן הזוג שלי את החברה מתוך צורך קיומי בשטח למצוא פתרון לאנשים עם מוגבלויות בתפקוד גבוה, שלא ניתן להם מענה באף אחד מהגופים הקיימים, לא ביטוח לאומי, לא משרד הרווחה, לא סל שיקום ולא משרד הבריאות", מספרת כוכב אביחיל ל-mako.

"זוהי חברה שקמה על ידי ועבור אנשים עם מוגבלויות. העובדים שלנו לא היו יכולים לעבוד בשוק החופשי, מכיוון שהם זקוקים להתאמות ולגמישות. כמעט ואין משרות חלקיות בתחום ההייטק, וכך הם מוצאים את עצמם מחוץ לשוק העבודה. אנחנו בנינו מערך שיכול לאפשר להם לעבוד כשמתאים להם, מהמקום שנוח להם, בזמן שנוח להם ובתקופות שהם מסוגלים", היא מספרת.

רז הדס וטליה כוכב אביחיל, טובטק (צילום: באדיבות טובטק)
רז הדס וטליה כוכב אביחיל, טובטק | צילום: באדיבות טובטק

"אנחנו מכשירים אנשים שנקלעו למצבים קשים בחיים שמנעו מהם להשתלב בשוק העבודה. בזכות התוכנית הם מקבלים הכשרה והעסקה", מוסיף הדס. "טובטק מציעה שירותים בתחום הדאטה לחברות ועמותות, כאשר כלל השירותים מבוצעים על ידי אנשים עם מוגבלות ומפוקחים על ידי מומחי תוכן מהתעשייה".

בתחילת חודש מאי האחרון נפתח קורס דאטה ראשון במימון עם משרד הכלכלה והתעשייה, שכלל הכשרה, התמחות והעסקה. "יש לנו משתתפים מגיל 20-57, אנשים עם מוגבלויות שונות כמו: אוטיזם, נכות נפשית ונכות פיזית".

מיזם טובטק פועל תחת ארגון ארץעיר לקידום קהילתיות עירונית בכל רחבי הארץ. "זו דוגמה ליזמות שצומחת מלמטה למעלה. לצערנו, עולם הקריירה בכלל וההייטק בפרט אינו מותאם לאוכלוסיות אלו. כאשר טליה ורז פנו אלינו הבנו מיד שמדובר במיזם בעל חשיבות חברתית חשובה", אומר אורי כרמל, מנכ"ל ארגון ארץעיר.

אורי כרמל, מנכ"ל ארץעיר (צילום: סנאפ)
אורי כרמל, מנכ"ל ארץעיר | צילום: סנאפ

על מנת להמשיך בעשייה הכל כך חשובה הזו, עלה השבוע קמפיין גיוס המונים עבור מיזם TovTech. הם מבקשים לגייס 40 אלף שקלים כדי לפתוח קורס נוסף של שיווק דיגיטלי. עד כה גויסו כ-12 אלף שקלים.

נכון לעכשיו, הפעילות צפויה להיפסק בגלל חוסר תקצוב ממשרד הממשלה. על מי אתה כועסים?

הדס: "בכלל לא קיים משרד שמטפל בעסקים חברתיים. יש את משרד הכלכלה, אבל אין סעיף בחוק שמתייחס לעסקים חברתיים, עסקים שבנוסף לשורת רווח יש להם רווח חברתי. כלומר הם צריכים לעמוד בשני יעדים - יעד כלכלי ויעד חברתי, וכרגע אין משרד אחד שאפשר לפנות אליו שייצג את הצרכים שלנו".

כוכב אביחיל מוסיפה: "יושבים בבית למעלה ממיליון בני אדם ללא תעסוקה והם מהווים נטל כלכלי משמעותי על החברה".

לקמפיין גיוס ההמונים לטובטק לחצו כאן.