המייסדים השותפים של שירות הטלפון האינטרנטי סקייפ, יאנוס פריס ואהטי הינלה, מפתחים רובוט אוטונומי הנוסע באופן עצמאי, אשר יוכל לשאת את הקניות שבוצעו במכולת עד לבית, כך דיווח העיתון הבריטי "טלגרף".

הרובוט, שמפותח במסגרת פרויקט בשם "סטארשיפ" (Starship), יהיה מסוגל להביא לבית הלקוח מוצרים במשקל של עד תשעה קילוגרם בתוך מחצית השעה. עלות המשלוחים באמצעות סטארשיפ, אשר לדברי מפתחיו צפוי "להוביל את המהפכה בתחום המשלוחים המקומיים", עתידה להיות זולה בעד 15% ממחירי המשלוחים כיום. מחיר משלוח ליש"ט אחת (כ-6 שקלים), והשקתו הניסיונית של השירות צפויה בלונדון בשנה הבאה.

הרובוט מסוגל לנסוע באופן עצמאי על מדרכה במהירות של 6.5 קמ"ש, ו"ישמש לנשיאת המשלוחים רק למרחקים של מספר קילומטרים". גודלו הקטן יאפשר לסטארשיפ להגיע למקומות שאליהם מכונית משלוחים רגילה אינה מסוגלת להגיע, כמו סמטאות ושבילים צרים. עם הגעתו לפתח ביתו של הלקוח, יוכל הלקוח לפתוח את הנעילה של מכל האחסון של הרובוט באמצעות אפליקציה.

עוד ב-TheMarker:

לאחר השלמת המשלוח ישוב הרובוט באופן עצמאי לחנות המכולת כדי להיטען מחדש ולעבור ניקוי במקרה הצורך. ניתן יהיה לעקוב אחרי התקדמות הרובוט ומיקומו באמצעות הסמארטפון, ובמקרים שבהם נקלע לבעיות ניתן יהיה לשלוט בו מרחוק באופן ידני, בדומה לרחפן. עם זאת, רוב התנועה של סטארשיפ תתבצע באופן עצמאי באמצעות שילוב של טכנולוגיות ניווט, נתוני מיפוי, מצלמות וחיישנים.

רובוט המשלוחים Starship
צריך סקייפ כדי לדבר איתו? רובוט המשלוחים | צילום: מתוך אתר Starship

"כאשר נחליט להתחיל לספק את השירות באזור מסוים, נצטרך להפעיל את הרובוטים באופן ידני לפרק זמן מסוים - אולי מספר ימים או מספר שבועות, כדי למפות את כל נקודות הציון, המסלולים והבורות. לאחר מכן, הרובוט יוכל לנווט את דרכו באופן עצמאי", אמר פריס לטלגרף.

"אם הוא נתקל בבעיה כלשהי, כמו קושי לחצות רחוב או מצב בלתי צפוי בכבישים, או במקרה שיש הרבה מאוד אנשים בסביבה והוא זקוק למצוא דרך לנווט את דרכו ביניהם, הרובוט יוכל תמיד להתקשר הביתה, והמפעיל יוכל לראות את מה שהרובוט רואה ולהשתלט מרחוק על הנהיגה", הוסיף פריס.

לכתבה המקורית ב-TheMarker