קבוצות הוואטסאפ של תומכי "ימינה" וח"כ איילת שקד מתפרקות. מיד אחרי שלפיד הודיע אמש כי עלה בידו להקים ממשלה, הושבתו לפחות חמש קבוצות של תומכי שקד – כשגם בקבוצה של מטה ימינה בירושלים נרשמה הבוקר נטישה המונית. במקביל, פעילים במפלגה מדווחים על קבוצות תמיכה חדשות שקמו כדי להחליף את "סיירת שקד" – בין היתר, בהובלת השולמנים.

שלומי לוי, שליווה את ח"כ שקד בכנסים ובאירועים בשמונה השנים האחרונות, ניהל לפחות 5 קבוצות תמיכה שכללו כ-500 פעילים ובראשן קבוצת "סיירת שקד". כולן הושבתו מיד אחרי ההכרזה אתמול. "בתקופה האחרונה הייתה מגמה של הצטרפות לקבוצות, אבל עכשיו כשהקבוצה הושבתה אין מה להישאר ואנשים עוזבים", אמר בשיחה עם NEXTER. לדבריו, שקד עצמה עדיין לא יצאה מהקבוצות.

"ליוויתי את איילת במשך שמונה שנים מאוד אינטנסיביות. הייתי אצלה בבית, קיימנו כנסים ואירועים וסיורים ופעילויות יומיומיות במדיה. ראינו בה משהו אחר, מישהי שבאה מצפון תל אביב עם אמירה ערכית ולאומית חזקה. דווקא בגלל זה האכזבה היא מאוד קשה. אתמול אמרתי לה 'איילת, מה את עושה? את מוכנה לוותר על העתיד שלך למען הכניסה לממשלה הנוראית הזו? תסתכלי במראה. את הבן אדם שהוביל בגאון את המלחמה נגד בית המשפט העליון ונגד המינויים הנוראיים ב-70 השנה האחרונות. אני ראיתי את הכאב הגדול שיש אצלה. היא אמרה שאי אפשר לגרור את המדינה לבחירות חמישיות".

לוי מבקש להדגיש כי "אתמול, כשהקבוצה עוד הייתה פעילה, מישהו העלה את השורש 'בגד' ואמרתי לו שאני אוציא אותו אם לא ימחק את ההודעה. אני מגנה כל הסתה ואני אשאר חבר קרוב של איילת. אני בקשר איתה גם היום. האמנתי שהיא נועדה לגדולות ותוכל להיות ראש ממשלה. אבל זה שאנחנו מעריכים אותה לא אומר שנבטל את דעתנו. אמרתי לאיילת שברגע שהם מחליטים להיכנס לממשלת השינוי, לא אוכל להמשיך לתמוך. אגב, עוד לא הושבעה הממשלה, עוד שזה לא נגמר, זה לא נגמר. הבנתי ממנה שזה לא סגור. הסתובבתי בכנסת ודיברתי עם עוד כמה ח"כים מימינה שאמרו את אותו הדבר. עד שהממשלה תושבע יעבור נצח, ואני דוחף שהיא לא תקום".

"אני שבורה היום, לא מצליחה לתפקד"

אפרת גליק משערי תקווה, שהייתה פעילה למען שקד בשלוש השנים האחרונות, עזבה את "סיירת שקד" בעצמה הבוקר. "אני פשוט שבורה היום, לא מצליחה לתפקד", אמרה בשיחה עם NEXTER. "שלומי לוי הקים את כל המערכת הזו מאמון שלו לאיילת. אנחנו האמנו באיילת שקד בתור דמות חזקה, אישה דעתנית וימנית אידאולוגית. רצינו שהיא תבוא לליכוד. אני עזרתי לה בהמון דברים, הלכתי איתה וליוויתי איתה בכנסים ובביקורים במועצות בנושאי חינוך. היא אשת עשייה ואני מבינה את המקום המשימתי שלה. אבל המחיר שאנחנו משלמים הוא לא נתפס".

העוגה לח"כ שקד
העוגה לח"כ שקד

רק ביום שישי האחרון הגיע גרעין התומכים בו חברים שלומי ואפרת לביקור בביתה של שקד. "הבאנו לה עוגה מהממת של מנהיגת הימין. דיברנו איתה וחשבתי שאין סיכוי שהיא תבצע את המהלך הזה. אני באמת אוהבת אותה בתור בן אדם, והיא בחיים לא שיקרה לי, אבל יש אכזבה מאוד גדולה מימינה. חשבנו שאיילת תציל את המצב. לאורך כל הדרך ראינו את הפזיזות והאימפולסיביות של בנט. הוא עשה אקזיט בבית היהודי, עכשיו הוא עושה אקזיט על מחנה הימין. מה יהיה הדבר הבא? מדינת ישראל? אני לא יודעת באיזה תנאי איילת מצטרפת לדבר הזה, איזה איום יש עליה. אני ניתקתי קשר, אני לא מבינה איך אפשר להעצים את זה. ניר אורבך הפתיע ברמות. אם הוא יעשה את הצעד הזה, הוא לא יבין איזו תמיכה הוא יקבל מהצד שלנו".

לא כל התומכים והחברים ב"סיירת שקד" מסכימים עם הצעד של לוי. "צריך להיכנס לפרופורציות. קבוצות וואטסאפ זה נחמד, אבל הן לא מיתרגמות לכוח פוליטי", אומרת שירית בשיחה עם NEXTER. "שלומי לוי לא קשור למפלגה, ויש פעילים שמרימים גבה על ההתנהלות שלו. אין פה נטישה המונית. פעילים שהיו בקבוצות של שלומי לוי בסך הכל פתחו קבוצות חדשות. אני מכירה את שקד ונותנת לה את מלוא הקרדיט. היא אדם ישר וקשוב לציבור שלה, וזו הסיבה שהיא מתייסרת עכשיו. אני בטוחה שטובת המדינה היא מה שמנחה אותה, לא לחץ מצד פעילים שמאיימים עליה או מצד התקשורת. אגב, גם אם הסמן השמאלי של הממשלה היה עמר בר לב ולא רע"ם או מרצ, היא הייתה חוטפת אש משלומי לוי".