אתמול סיפרנו לכם שסשה ברון כהן החליט להחרים את פייסבוק ואינסטגרם. מאז החרם רק הולך והתרחב: קים קרדשיאן-ווסט הודיעה גם היא שהיא מתגייסת למאבק, לצד שורת שחקניות, זמרים, דוגמניות וספורטאים נוספים כמו ג'ניפר לורנס, קייטי פרי, ליאונרדו דיקפריו, דמי לובאטו, מארק רופאלו, מייקל ג'ורדן, נעמי קמפבל ואשטון קוצ'ר. הכוכבים התחייבו שיקפיאו את חשבון האינסטגרם שלהם למשך 24 שעות, ולא יעלו פוסטים או יפרסמו סטוריז.

"אני אוהבת את זה שאני יכולה ליצור איתכם קשר ישיר דרך אינסטגרם ופייסבוק, אבל אני לא יכולה לצפות מן הצד ולשמור על שתיקה בשעה שהפלטפורמות הללו מאפשרות את ההפצה של שנאה, תעמולה ומיסאינפורמציה על ידי קבוצות שמטרתן לזרוע פילוג באמריקה, ונוקטות צעדים רק אחרי שאנשים נהרגים", כתבה קים קרדשיאן-ווסט ל-188 מיליון העוקבים שלה באינסטגרם בשלישי בערב.

View this post on Instagram

I love that I can connect directly with you through Instagram and Facebook, but I can’t sit by and stay silent while these platforms continue to allow the spreading of hate, propaganda and misinformation - created by groups to sow division and split America apart – only to take steps after people are killed. Misinformation shared on social media has a serious impact on our elections and undermines our democracy.  Please join me tomorrow when I will be “freezing” my Instagram and FB account to tell Facebook to #StopHateForProfit. Link in bio for more info on how to preserve truth.

A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian) on

"למידע השקרי שמשותף ברשתות החברתיות יש השפעה רצינית על הבחירות שלנו, והוא חותר תחת הדמוקרטיה שלנו. אנא הצטרפו אליי מחר כשאקפיא את חשבון הפייסבוק והאינסטגרם שלי כדי להגיד לפייסבוק #StopHateForProfit", סיכמה.

גם השחקן ליאונרדיו דיקפריו שיתף את 46 מיליון עוקביו בהחלטתו. "אני עומד לצדם של ארגוני זכויות האזרח המובילים במדינה, שקוראים היום לכל המשתמשים באינסטגרם ובפייסבוק למחות נגד הפצתן של שנאה וגזענות בפלטפורמות, ונגד החתירה תחת הדמוקרטיה שמתרחשת בהן. אני אכן משתמש באינסטגרם ובפייסבוק, אבל אני רוצה שהן יהיו מקור לטוב – לא לשנאה, לאלימות ולדיסאינפורמציה. זו יכולה להיות הזדמנות עבור פייסבוק לעבוד עם הארגונים הללו ועם הקהילה כדי להפוך את הרשת החברתית למקום טוב ובטוח יותר לכולם", הוסיף.

View this post on Instagram

I’m standing with the country’s leading civil rights organizations - including @ColorofChange, @ADL_National, and the @NAACP - who today have called on all users of Instagram and Facebook to protest the amplification of hate, racism, and the undermining of democracy on those platforms. I do use Instagram and Facebook, but I want it to be a force for good - not hate, violence, and disinformation. This should be an opportunity for Facebook to work with these organizations and the community at large to make it a better, safer platform for all. Please join me in not posting for 24 hours this Wednesday Sep 16. #StopHateforProfit #Instafreeze

A post shared by Leonardo DiCaprio (@leonardodicaprio) on

הזמרת קייטי פרי פתחה את ההודעה ל-107 מיליון עוקביה עם ציטוט של ג'ורג' אורוול, מחבר הספר 1984. "בזמנים של הולכת שולל כללית, אמירת אמת היא מעשה מהפכני. אני אוהבת לשתף איתכם את המוזיקה שלי ואת החיים שלי, אבל בכנות, אני לא יכולה לשבת בשקט כשהפלטפורמות הללו מעלימות עין מקבוצות ופוסטים שמפיצים שנאה ודיסאינפורמציה וזורעים בלבול באופן מכוון".

View this post on Instagram

“In a time of deceit telling the truth is a revolutionary act.” - George Orwell I love sharing my music and my life with you on Instagram and Facebook, but TBH I can’t sit idly by while these platforms turn a blind eye to groups and posts spreading hateful disinformation and intentional confusion. I’m standing with @naacp, @colorofchange, and @adl_national and will be freezing my Instagram and Facebook accounts on Wednesday, September 16th to tell Facebook to #StopHateForProfit. Will you join me?! Link in bio for more info on how to preserve the truth ♥️

A post shared by KATY PERRY (@katyperry) on

מדובר בנזק תדמיתי חסר תקדים עבור פייסבוק, גדול בהרבה מהנזק שנגרם לה מקמפיין #StopHateForProfit שהחל בחודש יוני. אותו החרם החל אחרי הרצח של ג'ורג' פלויד והמהומות שפרצו בארצות הברית בסוף חודש יוני, לאחר שצוקרברג סירב לסמן את הפוסטים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בתור פוסטים שמפיצים שנאה. צוקרברג הסביר כי פייסבוק "לא אחראית להכריע מחלוקות הנוגעות לפוסטים שעולים בה", והדגיש את חשיבותו של חופש הביטוי ברשת. בתגובה, מאות חברות ענק כמו קוקה קולה, פפסי, מיקרוסופט, יונליוור וסטארבקס הצטרפו לחרם על הרשת החברתית; זאת, בטענה שהאלגוריתם שלה מפיץ שנאה ומעמקי את השסעים בן הגולשים. אלא שהחרם הזה לא הצליח לצבור תאוצה ולהסב לפייסבוק נזק ממשי, ולא הצליח לפרוץ את גבולות המדינה.

View this post on Instagram

Yes NAACP, Color of Change, ADL, Common Sense Media, I agree to freeze my account tomorrow to protest Zuckerberg allowing the incitement of racist violence, spreading of lethal conspiracy theories and undermining of democracy. Please if any of you following my account want to take a stand, then please support this coalition of civil rights groups and #StopHateforProfit

A post shared by Naomi Campbell (@naomi) on

מאחורי חרם המפרסמים עמדו ארגוני זכויות אדם ואזרח, כמו הליגה נגד השמצה וה-NAACP (האיגוד הלאומי לקידום אנשים צבעוניים), שדרשו מפייסבוק לשנות את מדיניותה ולנקוט יד קשה נגד תוכן מסית וגזעני. למרות המאמץ הכביר וההיקף העצום של החברות שתמכו בקמפיין - יותר מ-1,000 - צוקרברג הרגיש רק מכה קטנה בכנף; בתחילת חודש יולי הוא אמר שהם "עוד יחזרו".

בשבוע לאחר מכן, צוקרברג וסמנכ"לית התפעול של החברה, שריל סנדברג, ערכו שיחת זום עם נציגי הארגונים. האחרונים יצאו מאוכזבים במיוחד מן השיחה, וטענו שסנדברג וצוקרברג חזרו על הטיעונים שלהם ולא נענו לשום דרישה. מאז ראינו כל מני צעדים סמליים; פייסבוק הכריזה שתאסור על מודעות פוליטיות ממומנות בשבוע שלפני הבחירות לנשיאות בנובמבר, ואף תשלם למאות אלפי משתמשים שיסגרו את חשבון הפייסבוק שלהם לפני כן, במטרה לבדוק את השפעתה על ההליך הדמוקרטי במדינה. 

אבל כישלון חרם המפרסמים לא הכניע את הארגונים, וגם הצעדים הסמליים של פייסבוק לא גרמו להם להרים ידיים. השבוע (שני) הם הכריזו שיחלו בשלב השני של קמפיין StopHateForProfit, שיתמקד הפעם בסלבס; מדובר בפיגורות עם עשרות מיליוני עוקבים, שהשפעתם על דעת הקהל כנראה גדולה יותר ממותגים זקנים כמו קוקה קולה או פפסי. הסיבה המוצהרת לקמפיין הזה, אגב, היא שפייסבוק לא הסירה דף שעודד אמריקאים לבנים וחמושים לצאת לרחובות קנושה שבוויסקונסין, אחרי ששוטרים ירו שבעה כדורים בגבו של ג'ייקוב בלייק, גבר שחור בן 29. בינתיים נראה שהסלבס מתגייסים, ולנו נותר לראות איך פייסבוק תגיב.