ג'קסון הינקל הפך מאז המלחמה לשם מוכר לכל מי שמסתובב ב-X, טוויטר לשעבר. הפופולריות שלו התעצמה מכמה מאות אלפי עוקבים למעל ל-2.2 מיליון עוקבים, וחלק מציוציו מקבלים חשיפה של מיליוני אנשים. 

כתבנו כבר בעבר על התפקיד החשוב שלו בהפצת קונספירציות אנטישמיות נגד ישראל וכיצד דבריו מצוטטים ע"י חשבונות רבים. חשבונו הושהה לפני כמה חודשים, אבל חזר. ישראלים רבים מדווחים עליו, אבל זה כנראה לא מספיק לאילון מאסק כדי לגרש אותו מהרשת החברתית שלו. למרות הביקור שלו בישראל, נראה שהמיליארדר מעדיף טראפיק ברשת שלו מאשר לנקות אותה מאנטישמיים. הדבר היחיד שבאמת יכול לעזור הוא כנראה חרם מפרסמים.

אתמול (שני) עלה ג'קסון הינקל לספייס (צ'אט קולי רב משתתפים) יחד עם מריו נאוופל (איש עסקים ומשפיען טוויטר), מסעב בן חסן בן יוסף (בנו של השייח' חסן יוסף ח'ליל, ממנהיגי חמאס ביהודה ושומרון, שהיה סוכן שב"כ וכונה "הנסיך הירוק") ועוד צייצנים שונים. בסך הכול הקשיבו לספייס כ-2 מיליון משתמשים, אם כי לא בטוח שהצליחו לשרוד את כל ה-4.5 שעות שהוא ארך.

במהלך אותו הספייס שניהל נאוופל, בצורה לא ממש אובייקטיבית יש לומר, התעמתו לא מעט מהאנשים שדיברו עם הינקל. בחלק הראשון "הנסיך הירוק" ענה על שאלות בנוגע לחמאס וכיצד הם מתייחסים לבני אדם, ובין השאר סיפר על מקרי הרצח והאונס המזעזעים, אשר לא מעט מעוקבי הינקל מאמינים שמדובר בהמצאות. אך העימות המרכזי היה בין הינקל לחסן יוסף, ברגע שהינקל התחבר. חסן יוסף זכה לקריאות של בוגד ומרגל בעם הפלסטיני, מכיוון שעבד עבור השב"כ ועזר לעצור פיגועים רבים נגד ישראל. באותו עימות הינקל נקט בטקטיקות שונות כדי להפריך את אמינותו של "הנסיך הירוק", בין היתר טען שמכיוון שקיבל משכורת מישראל הוא לא יכול להיות אובייקטיבי לגבי הסכסוך, השתמש בהאשמות בתור שאלות, שאל כיצד הוא יצא באורח פלא מהכלא ודאג להסית את נושא השיחה לנושאים, בהן חסן יוסף היה פחות בקיא.

בן חמאס מגיע לבמה (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

לאחר מכן עלו צייצנים נוספים לשיחה, ביניהם תמר שוורצברד, ראש תחום תפעול דיגיטלי בחטיבה לדיפלומטיה דיגיטלית במשרד החוץ, אשר הטיחה בהינקל את מה שחושב כמעט כל ישראלי שנתקל בפיד שלו בחודש וחצי האחרון. שוורצברד אמרה: "רציתי לפנות לג'קסון. רבים בישראל עוקבים אחרי החשבון שלך, הוא אחד החשבונות הכי דוחים, מגעילים ומתועבים שיש, מלא באנטישמיות ותאוריות קונספירציה, ובאמת שאני חושבת שזאת בושה ל-X (טוויטר) שעדיין מותר לך להחזיק את החשבון. כמות התעמולה והשקרים שהשתמש בהם והפצתם למיליונים בהם קריאה להגביר אלימות כלפי יהודים, זה פשוט מבחיל. העובדה שאתמול העלית תמונה של אחת החטופות וצחקת על העובדה שהיא לכאורה מאוהבת באחד החוטפים היא פשוט מגעילה. כולם יודעים שאתה משתמש בפלטפורמה הזאת כדי לעשות כסף על חשבון הדם של היהודים ואתה צריך להתבייש בעצמך".

לכך ענה הינקל: "ויש לך שאלה?", שוורצברד ענתה: "לא. אני שואלת רק מתי יסגרו לך את החשבון".

ג'קסון הינקל ככל הנראה לא ידע איך להתמודד עם ההאשמות של שוורצברד ופנה ישירות לשוביניזם: "נשים מגיעות לספייסים האלה והן כל כך פאקינג רגשניות" שוורצברד התפרצה עליו: "אז אתה לא רק אנטישמי אתה גם שוביניסטי ומיזוגן".

בשיחה עם mako מספרת שוורצברד מדוע בכלל נכנסה לאותו ספייס: "ראיתי שמסעב, 'הנסיך הירוק' היה בספייס ורציתי לשמוע אותו, אז הצטרפתי. פתאום הבנתי שזה ספייס בינו לבין ג'קסן הינקל, בחור אנטישמי וקיצוני ביותר, וראיתי הזדמנות לפנות למאזינים יותר מתונים בדעותיהם ולחשוף את הפנים האמיתיות של הינקל. 

"במקביל, זה היה זמן טוב להתעמת עם הינקל ולהעמיד אותו במקום על אמירות מסוכנות, שוביניסטיות, פרו חמאסיות, גזעניות ושקריות שהוא מפרסם ומפיץ לקהל של מיליונים. בתור דור שלישי לשורדי שואה, אני לא יכולה לעמוד בצד ולשתוק לאמירות גזעניות ומסכנות חיים של יהודים וישראלים בעולם. התלבטתי אם לתת לו במה, אבל הבנתי שאם אני כבר בספייס ויש אלפי מאזינים, אני חייבת לאזור אומץ ולחשוף את פני הרוע".

איך את מרגישה עם התשובה המיזוגנית שלו? 

"חששתי, אבל אני לא מתחרטת לרגע. התשובה שלו רק מעידה על כך שהוא טרול וירטואלי בלי שום הבנה והכלה כלפי מה שקורה במזרח התיכון בכלל ובישראל בפרט. הוא בחור שאכפת לו אך ורק מהאינטרסים שלו ומחפש דרכים איך לעשות 'כסף קל' על גבי נשים, יהודים, ישראלים חיים או מתים. העובדה שהוא גם שוביניסט איננה מפתיעה וזו עוד תכונה שלילית לאוסף התכונות הרעות שלו, ולא חסר לו".

שוורצברד מספרת על הפעילות של משרד החוץ בנושא: "רוב הזמן אנחנו לא רוצים לתת לאנשים חשוכים וקטנים במה. אנחנו באמת רוצים להתעסק בליבה של הדיפלומטיה הציבורית ולהתמקד בקול הישראלי. אנחנו גם מנסים לעבוד מול נציגי הפלטפורמות השונות על מנט לטפל ולהוריד תוכן מסית. לצערי הרב הם לא עושים מספיק. במקרים חריגים, כשאנו רואים את הצורך להגיב, אנחנו עושים זאת ביצירתיות כפי שעשינו בעבר עם מפורסמים כמו האחיות חדיד וקניה ווסט".

ובכל זאת כיצד כדאי לישראלים להתנהל מול הינקל ומשתמשים דומים?

"לדווח ולהתעלם בראש ובראשונה, כדי למזער את הכסף שזורם אליו. ברגע שזה יפגע לו בכיס אולי הוא יחשוב פעמים לפני שהוא מצייץ משהו. אני גם חושבת ש-Community Notes (הערות גולשים) הן קריטיות, כשמדובר בהינקל ועוד טרולים מגעילים שמנסים להפיץ פייק ניוז ודיסאינפורמציה. אנחנו הישראלים צריכים להתארגן ולתקוף את השקרים האלה דרך ה-Community Notes. אולם, אם יש הזדמנות טובה וחכמה 'להיכנס בו', לכו על זה. חשוב להשמיע את הקול של ישראל ברשת כדי לנסות ולגבור על קולם של טרולים כאלה ואחרים".