בצל המלחמה בעזה, עוד קרב שאיתו ישראל נאלצת להתמודד הוא על דעת הקהל בעולם ועל הארנק שלו. בימים אלו גוברות הקריאות להחרים מוצרים ישראלים, וכעת אפילו פותחה אפליקציה שיודעת לסרוק את הברקוד של מוצר ולהציע לשונאי ישראל האם לקנות או לא לקנות את המוצר. האפליקציה נקראת No Thanks או בעברית "לא תודה". 

האפליקציה זמינה רק למכשירי אנדרואיד (לא נמצאת בחנות של אפל, למרות שלפי המפתחים גרסת ה-iOS מוכנה ורק מחכה לאישור של אפל) והיא כמובן חינמית. יש לה כבר מעל ל-50 אלף הורדות, ולאחרונה היא הופכת לוויראלית בזכות קריאות ברשתות החברתיות של מתנגדי ישראל להוריד אותה ולהשתמש בה. על פי התיאור שלה: "האפליקציה מפשטת את תהליך סריקת הברקודים וחיפוש מוצרים הרשומים עבור תנועת החרם, זה עוזר לעשות קניות בקלות כשאתם יודעים איזה מותג אתם לא רוצים לקנות. פשוט סרקו את המוצר והאפליקציה תגיד לכם".

אבל בפועל, התמונות של האפליקציה די מסגירות שישנה מטרה אחת והיא סימון של כל המוצרים הישראלים או שיש להם קשרים עם ישראל כדי להחרים אותם, בדומה ל-BDS. למשל אפילו קוקה קולה מסומנת בתור מוצר "שתומך בישראל", ולכן חלק מתנועת החרם.

בתוך המסך הפנימי של האפליקציה נכתב במסך הראשון: "ברוכים הבאים ל-No Thanks. כאן אתם יכולים לגלות אם המוצרים שבידיים שלכם תומכים ברצח של ילדים פלסטינים או לא. כל מה שאתם צריכים זה לסרוק את הברקוד". בדף הפרטים של האפליקציה נכתב: "מכיוון שבעלי השליטה והכוח מסרבים לפעול נגד העוול, האזרחים הפלסטינים קוראים לתגובה של אזרחי העולם וסולידריות עם המאבק הפלסטיני. כמעט 70 שנה שישראל מונעת זכויות בסיס מפלסטינים ומסרבת לציית לחוק הבינלאומי. ישראל ממשיכה עם המשטר הקולוניאליזם המתנחלי, אפרטהייד וכיבוש העם הפלסטיני".

@edbash99 Check my bio to download the “No Thanks” App.✅ We just released the app on Android and is still working on the IOS version. If there are any complications on the app please be nice, contact us and tell us the problem. We will try to solve it as soon as possible. Thanks for the support. #starlinkforgaza #gaza #palestine #foryoupage #fyp #foryou ♬ original sound - kurdفلسطين✅

האפליקציה עלתה ב-16 לנובמבר (עמוק בתוך המלחמה) והיא פותחה ע"י אחמד בשש (Ahmed Bashbash), אדם המתגורר בבודפשט אבל במקור מעזה לפי הפרטים בפרופיל האינסטגרם שלו, משם הוא דואג לעלות פייק ניוז נגד ישראל.

View this post on Instagram

A post shared by Ahmed Bashbash (@afb_1999)

לאחרונה סרטון טיקטוק גרם לקפיצה במספר ההורדות והעניין באפליקציה, אבל מאז הוא הספיק לרדת מהפלטפורמה, אבל אין מה לדאוג כי טוויטר של אילון מאסק תמיד תישאר פה כדי לספק לשונאי ישראל במה. בסרטון נראית פשוט בחורה סורקת שקית של נס קפה כאשר ברקע יש שיר המזדהה עם המאבק הפלסטיני, ומקבלת הודעה שהחברה תומכת בישראל ולכן לא תרכוש את המוצר. 

אז מה אתם יכולים לעשות בנושא?

  1. קודם כל, אתם יכולים לדרג את האפליקציה בחנות של גוגל ולהוריד לה את הדירוג, כדאי גם להוסיף תגובה. 
  2. בנוסף אתם יכולים לדווח עליה בחנות האפליקציות בלחיצה בצד ימין בחלק העליון > ללחוץ על סימון האפליקציה > לבחור בתוכן שנאה. 
  3. בנוסף, אתם יכולים לדווח על העמודים של האפליקציה בשלל הרשתות כמו טוויטר או בסרטונים בטיקטוק עם האשטאג שלה. אם אתם רוצים ממש להשקיע, אתם תמיד יכולים לדווח באינסטגרם על הפייק ניוז שהיוצר שלה מפיץ בעמוד שלו.