ארבעת דגמי אייפון 12 הושקו כבר לפני יותר מחודש, אך תאריך ההשקה הרשמית בישראל עדיין עומד בסימן שאלה - ומלחמת היח"צ בין היבואניות והמשווקות השונות עולה שלב. 

דינמיקה, שבבעלות סלקום, הייתה הראשונה להכריז היום (רביעי) על ההשקה. לפי ההודעה, החברה תחל למכור את המכשירים במכירה מוקדמת כבר ב-11 בדצמבר באתר האינטרנט שלה ובסלקום שופ, כשראשוני הלקוחות יקבלו את האייפונים ב-17 בדצמבר. היבואניות האחרות של מכשירי אפל בישראל התמהמו להגיב - אך בסופו של דבר, נראה שהן מתחילות להתיישר. 

עם פרסום ההודעה של דינמיקה, מערכת NEXTER פנתה ליתר היבואניות של אפל בישראל - וזכתה לתגובות מבולבלות. באיידיגיטל, חברת הבת של היבואנית אייקון גרופ, השיבו תחילה כי הם לא מכירים את הנושא - אך תוך פחות משעה פרסמו הודעה דומה: האייפונים יושקו ב-17 בדצמבר והמכירה המוקדמת תיפתח שבוע קודם לכן, ב-11 בדצמבר. לעומת זאת, היבואנית C-DATA  אישרה ל-NEXTER כי תאריך ההשקה הוא אכן ה-17 בדצמבר, בהתבסס על "מקורות מוסמכים". 

ברשת אייסטור, שנחשבת גם היא למשווקת מאושרת של כלל מוצרי אפל, הכחישו תחילה את הדיווח. "מבדיקה שערכה רשת iStore עם Apple, עולה כי טרם נקבע תאריך השקה רשמי בישראל. כל תאריך אחר שפורסם ויפורסם על ידי גורמים כאלו ואחרים בשוק - מטרתו להשיג חשיפה ופרסום תוך הטעייה של קהל לקוחות Apple בישראל. רשת iStore מתחייבת בפני קהל לקוחותיה כי התאריך הרשמי יפורסם על ידי הרשת רק לאחר שהרשת תקבל הודעה רשמית מ-Apple בעניין". בעקבות פניית NEXTER יצאה כעבור שעה הודעה נוספת המתיישרת עם המתחרות: המכשיר אכן יושק ב-17 בדצמבר וההזמנה המוקדמת תיפתח כבר ב-11 בדצמבר בשעה 00:01. 

גם חברות הסלולר האחרות - פרטנר, פלאפון והוט מובייל - מצוינות באתר הרשמי של אפל בתור משווקות רשמיות של מכשירי האייפון בישראל. יחד עם זאת, נראה שההודעה הפתיעה אותן. גורמים המעורים בפרטים מסרו ל-NEXTER כי אפל לא נתנה תאריך סופי לנחיתת המכשירים, אלא רק הודיעה על עיכובים נוספים.

אז מתי המכשירים יגיעו לספקיות הסלולר? ברשת הוט מובייל מסרו תחילה כי הם לא יודעים מתי יושקו המכשירים, ויישרו קו ל-11 בדצמבר ול-17 בדצמבר; מרשת פלאפון נמסר כי "פרטים נוספים יימסרו בהמשך", ותוך פחות משעה גם הם יישרו קו; ובפרטנר אישרו כי האייפון החדש יושק בסניפי החברה במקביל למתחרות, והסיפו: "בקרוב נפרסם את כל הפרטים". מערכת NEXTER פנתה לדובר אפל בישראל בבקשה לתגובה על הליך ההפצה, אך זו טרם נתקבלה. 

המחירים טרם פורסמו

כבר לפני שבועיים דיווחנו ב-NEXTER כי ההשקה הרשמית של האייפון 12 נדחית לחודש דצמבר. יחד עם זאת, ניתן לרכוש את המכשירים בישראל כבר כעת במחירים מופקעים - ובדגמים בתקינה שונה מזו שמאושרת בארץ. שופרסל אונליין, למשל, מוכרת את דגם האייפון 12 עם נפח אחסון של 64 ג'יגה בייט עבור 3,700 שקלים. מדובר במחיר יקר יותר בכ-300 שקלים מהמחיר הצפוי בהשקה הרשמית, והדגם שתקבלו הוא לא האירופי – אלא ההונג-קונגי, שכולל מגירת סים כפולה. עבור נפח אחסון של 128 ג'יגה בייט תשלמו 3,899 שקלים. את האייפון 12 בגרסת 64 ג'יגה בייט תוכלו למצוא גם בוואלה שופס עבור 3,699 שקלים, אך לא ברור איזה דגם תקבלו בדיוק; לצד זאת, הם מציעים את דגם הפרו עבור 5,800 שקלים – 1,500 שקלים יותר מהמחיר הצפוי בהשקה הרשמית. 

הגרסה ההונג-קונגית היא לא הגרסה היחידה שזמינה בישראל: גרסה נוספת היא הגרסה היפנית, שמשמיעה צליל בעת השימוש במצלמה בהתאם לתקינה במדינה, והגרסה האמריקנית - שמגיעה עם אנטנה מיוחדת לגלים מילימטריים (5G) - נמכרת גם היא בשוק הפרט ובמחירים גבוהים בעשרות אחוזים מאלה שצפויים בהשקה הרשמית. דגמים אלה עשויים להידחות על ידי המעבדות הרשמיות של אפל בישראל, מאחר שהם לא הדגמים המופצים כאן.

>> סקירה: אייפון 12 ואייפון 12 פרו