לאחר פסיקת בית המשפט העליון בארה"ב בנושא ההפלות: פייסבוק ואינסטגרם החלו להסיר באופן מידי פוסטים המציעים גלולות להפלה לנשים. פוסטים מסוג זה נועדו לעזור לנשים שחיות במדינות שבהן החוקים הקיימים האוסרים הפלה נכנסו לתוקף ביום שישי.

מאז פסק הדין השנוי במחלוקת, החלו להופיע מאות אלפי פוסטים ברשתות חברתיות המסבירים כיצד נשים יכולות להשיג כדורים להפלה באופן חוקי, חלקם אפילו הציעו לשלוח את המרשמים בדואר לנשים המתגוררות במדינות שאוסרות כעת את ההליך.

הפגנות מול בית המשפט העליון בארה"ב, נגד איסור הפלות (צילום: getty images)
צילום: getty images

כמעט באופן מידי, פייסבוק ואינסטגרם החלו להסיר חלק מהפוסטים הללו, בדיוק בזמן בו מיליונים ברחבי ארה"ב חיפשו מידע לגבי גישה להפלות. אזכורים כלליים של גלולות להפלה, כמו גם פוסטים המזכירים גרסאות ספציפיות של גלולות הפלה כמו מיפריסטון ומיזופרוסטול, עלו ביום שישי בבוקר בטוויטר, פייסבוק, רדיט ועוד רשתות. "שלח לי הודעה אם אתה רוצה להזמין כדורים להפלה, אבל רוצה שישלחו לכתובת שלי במקום שלך", נכתב בפוסט אחד מני רבים שעלה באינסטגרם, שהורידה אותו תוך רגעים ספורים.

פייסבוק ואינסטגרם הסירו תכנים הקשורים להפלות (צילום: צילום מסך)
פייסבוק ואינסטגרם הסירו תכנים הקשורים להפלות | צילום: צילום מסך

ביום שני, כתב סוכנות הידיעות AP בדק כיצד החברה תגיב לפוסט דומה בפייסבוק, וכתב: "אם תשלח לי את הכתובת שלך, אשלח לך בדואר גלולות להפלה". הפוסט הוסר תוך דקה. חשבון הפייסבוק קיבל מיד סטטוס "אזהרה" עבור הפוסט, שלדברי פייסבוק הפר את הסטנדרטים שלה לגבי "רובים, בעלי חיים ומוצרים מוסדרים אחרים".

עם זאת, כאשר כתב AP פרסם את אותו פוסט בדיוק אבל החליף את המילים "גלולות הפלה" ב"אקדח", הפוסט נותר ללא שינוי. פוסט עם אותה הצעה מדויקת למשלוח "גראס" הושאר גם הוא ולא נחשב כהפרה, על אף שמריחואנה אינה חוקית על פי החוק הפדרלי וזה לא חוקי לשלוח אותה בדואר. עם זאת, ניתן להשיג גלולות להפלה באופן חוקי באמצעות הדואר לאחר התייעצות מקוונת.

פייסבוק ואינסטגרם הסירו תכנים הקשורים להפלות (צילום: צילום מסך)
פייסבוק ואינסטגרם הסירו תכנים הקשורים להפלות | צילום: צילום מסך

אנדי סטון, דובר חברת האם של פייסבוק ואינטסגרם, מטא, אישר בציוץ ביום שני כי החברה לא תאפשר לאנשים פרטיים לתת במתנה או למכור תרופות בפלטפורמה שלה, אך תאפשר תוכן המשתף מידע כיצד לגשת לגלולות. סטון הכיר בכמה בעיות באכיפת מדיניות זו: "גילינו כמה מקרים של אכיפה לא נכונה ואנו מתקנים אותם".