נוי לייב (32), ישראלי שמתגורר בארצות הברית וסיים שירות מילואים כלוחם לאחרונה, טוען שנחסם מאפליקציות ההיכרויות טינדר והינג' (Hinge) - רק כי פרסם תמונה שלו במדים עם נשק. לייב מאשים את חברת מאץ' גרופ, המחזיקה בשתי האפליקציות הפופולריות (הינג' פופולרית יותר בארצות הברית, ואילו טינדר פופולרית יותר בישראל), באנטישמיות. 

לייב עלה לישראל מקנדה בגיל 18 במטרה להתגייס לצבא. "גרתי בארץ במשך עשור ואז הגעתי לארה"ב לעשות תואר שני. חזרתי לארץ קצת, ולפני כשנה עברתי לניו יורק, שם תפסה אותי המלחמה", מספר בשיחה עם mako לייב, ששירת ביחידת הקומנדו במילואים חטיבה 551.

"לא היה שום דבר רע שעשיתי, לא דיברתי בצורה לא יפה לאף אחת, לא שיקרתי או עשיתי קאטפיש. אני שונא להאשים את האנטישמיות, אבל חיפשתי, ניסיתי לחשוב - ואין סיבה אחרת לכך שאני אחסם", מוסיף לייב.

"החלפתי את התמונה שלי לתמונה במדים כי זה גאווה עבורי. אני מייצג את ישראל, אני ציוני ובאפליקציות הללו, בעיקר בהינג', מנסים להכיר אותך לעומק כדי להתאים אותך לאנשים הנכונים. רציתי להציג את עצמי בצורה הכי אמיתית שיש, וכנראה שהפלטפורמה לא אהבה את זה", הוא אומר. "התמונה הייתה חזקה, קיבלתי עליה תגובות חיוביות. נשים כתבו לי 'כל הכבוד', 'תשמור על עצמך' ו'אני מעריכה אותך'. הרגשתי את הפופולריות, זה עשה את העבודה, אבל לפלטפורמה זה כנראה פחות התאים".

"אני לא בן אדם שמיד מאשים באנטישמיות, אבל שום דבר אחר לא מסביר את זה", אמר לייב לניו יורק פוסט בראיון שפורסם אמש. "מעולם לא עשיתי שום דבר רע, אם הייתי אומר משהו לא הולם למשתמש אחר, שם תמונה מזויפת או משקר לגבי משהו - דברים שאנשים אחרים עושים ועדיין לא נחסמים - אולי הייתי מבין".

 

View this post on Instagram

A post shared by Noy Leyb (@noyleyb)

הינג' ממתגת את עצמה כאפליקציה שבה נוצרים קשים עמוקים יותר בהשוואה לאלו שנוצרים בטינדר או בבאמבל (שלא שייכת למאץ' גרופ), וזאת בזכות שינוי טכני שלא דורש התאמה משני הצדדים. דווקא בגלל זה, טוען לייב, הוא לא בחר בתמונה בנאלית או בסלפי מחמיא אלא בתמונה שלו על מדים, מחזיק במקלע נגב. לדבריו, בשום שיחה שניהל באמצעות האפליקציה הוא לא הזכיר את הלחימה בעזה או את החמאס. "כל שיחה הייתה מכבדת", הדגיש.

לייב חזר לאחרונה לביתו בניו יורק לאחר שסיים 4 חודשי מילואים כלוחם והתחבר להינג' במטרה למצוא מערכת יחסים רומנטית. "מציאת אהבה היא בראש סדר העדיפויות שלי", סיפר בראיון. בהודעה הרשמית שקיבל בטינדר לאחר שנחסם, נכתב: "החשבון שלך נחסם מטינדר. טינדר היא מקום מקבל ובטוח עבור כולם. למרבה הצער, מצאנו שהפרת את תנאי השימוש ולכן החלטנו לחסום אותך מהפלטפורמה. לא תוכל עוד לקבל גישה למשתמש הטינדר שלך, או לפתוח משתמשים חדשים בעתיד".

במהלך שירות המילואים, לייב הפך לכוכב רשת כשתיעד את שגרת המלחמה של הלוחמים בשטח. בחשבון האינסטגרם שהוא מפעיל יש לו כבר 25 אלף עוקבים שצופים בתוכן האותנטי שהוא מעלה, כמו לדוגמה תיעוד של הצלת כלבים בעזה, ארוחות שישי שהלוחמים עורכים בשטח וגם סרטוני הסברה. לייב מנסה להתאים טרנדים עולמיים למציאות של הלוחמים בעזה, כמו למשל סרטון שבו הוא מזמין את הצופים "לארוז איתו לעזה" או סרטוני "יום בחיי לוחם".

View this post on Instagram

A post shared by Noy Leyb (@noyleyb)

View this post on Instagram

A post shared by Noy Leyb (@noyleyb)

"אני גאה להיות יהודי וגאה בכך שאני נלחם אחרי שהעם שלי עבר סיוט - עינויים, אונס ורצח. עשיתי מאמץ לחפש סימני שלום בעזה, אבל כמעט בכל בית שנתקלנו בו, מצאנו סימני תמיכה בחמאס כמו כלי נשק מוסתרים מתחת למיטות, מפות שחושפות מנהרות טרור, ואפילו סמלים של חמאס שמוצגים בגאווה על דגלים או כובעים", הוא סיפר בראיון.