בשלהי השנה שעברה נודע כי המולטי מיליארדר ואחד האנשים העשירים ביותר בעולם, ביל גייטס, השקיע בסטארטאפ שמטרתו להחליף את דלק המאובנים בדלק סולרי מאור השמש, מתוך מטרה מובהקת לסייע לשיפור איכות הסביבה. כעת, נחשפת רכישה חדשה וחדשנית של גייטס, שגם היא מתמקדת בהגנה על איכות הסביבה.

מנכ״ל מיקרוסופט לשעבר מממן כעת באופן רשמי את בנייתה של האונייה הראשונה בעולם שתשתמש בתא דלק מימני לצורך הנעה. שמה הרשמי של הספינה הוא Aqua (מים) ועל יצירתה אחראית חברת Sinot.

אורכה של הסופר-יאכטה של גייטס צפוי להשתרע ל-113 מטרים, והיא צפויה להכיל 5 סיפונים, בהם ישכנו 14 אורחים ו-31 אנשי צוות. יהיו בה חדר אוכל, אזור שיזוף, בריכה ואפילו חדר כושר, והיא תהיה מסוגלת לשוט במהירות של עד 17 קשר (31.5 קמ״ש), אבל הטווח שלה אמור להגיע לכ-6,040 קילומטרים – מספיק כדי לחצות אוקיינוס אחד לפחות. שוויה הכולל, אגב – 644 מיליון דולר.

למרות כל האלמנטים של העשירון העליון, גולת הכותרת של היאכטה היא לא הפינוקים שיש עליה, אלא דווקא שני מנועי 1 מגה-וואט שמשתמשים בדלק מימן מקורר לצורך הנעה – לראשונה בעולם. למעשה, אפילו החימום שעל גבי הסיפון יהיה אקולוגי, כאשר במקום הסקה המבוססת על עץ או פחם, ייעשה שימוש בכדורי חום המבוססים על ג׳ל. ובכל זאת, הסופר-יאכטה לא תהיה לגמרי 100 אחוז ידידותית לסביבה, שכן תחנות דלק הממלאות מימן הן די נדירות. כך שלצד מנועי המימן החדישים יבנה גם מנוע דיזל, כגיבוי, כדי לסייע לה להגיע ליעדיה בבטחה.

כל הפלא הזה, אגב, לא צפוי להיות מושק לפני שנת 2024, מה שהזמין לא מעט ביקורת על ההשקעה הזו של גייטס – האם לא כדאי לנצל את הזמן הזה בשביל למממן פרויקטים של רכבים חשמליים או רכבי מימן אשר מיועדים לכלל האוכלוסייה ויכולים לתרום הרבה יותר לאיכות הסביבה מאשר ספינת תענוגות אחת? כנראה. מצד שני, 644 מיליון דולר זו השקעה קטנה עבור אדם ששווה מיליארדים.