אזרחים, בהם עובדי מדינה העובדים בבתי חולים ובמשרדי ממשלה, קיבלו הודעות למייל האישי שלהם ומסרונים לוואטסאפ מגורמים המזוהים עם החמאס ומאיימים על חייהם. מדובר בתופעה שמתרחשת מאז תחילת המלחמה ומטרתה לזרוע פחד בקרב הישראלים.

כך א', עובדת בבית חולים בירושלים, נחרדה לקבל בימים האחרונים הודעה לתיבת המייל שלה עם סמל של הזרוע הצבאית של החמאס -עז א-דין אל-קאסם, שבה נכתב בערבית שהם יודעים היכן הבת שלה שירתה בצבא ועם רשימת השמות של כל בני משפחתה.

"אין לי מושג איך הם הגיעו אליי בכלל ולמייל שלי. מה לי ולחמאס ולזרוע הצבאית שלהם? זה מפחיד מאוד", שחזרה א' בשיחה עם mako, "נכנסתי ללחץ, התקשרתי לבת שלי לספר על כך, והיא הגישה תלונה במשטרה".

ב', בת משפחתה של א', קיבלה שיחה ממספר לא מוכר עם קידומת 970 השייך למספרים מהרשות הפלסטינית (בנוסף לקידומת 059) ומסרון מבהיל בוואטסאפ: "אנחנו נגיע אליכם, ציונים. רוצחי ילדים. נגיע אליכם, אחד. אחד". לעובדת מדינה אחרת שלחו מסרון בוואטסאפ שהם יגיעו אליה, לצד הכיתוב: "רוצחי ילדי עזה".

עובדי מדינה קבלו איומים על חייהם ממחבלי חמאס (צילום: פרטי)
עובדי מדינה קבלו איומים על חייהם ממחבלי חמאס | צילום: פרטי

גם ירדן (שם בדוי) קיבל מייל איום מחמאס, בפורמט דומה, שכלל פרטים של בני משפחתו, בפורמט PDF של לא פחות מ-180 עמודים. "אין לי מושג איך הגיעו אליי ואל הפרטים שלי. לא פרצו לי לטלפון או למחשב ואני לא בתפקיד בטחוני בכלל. אני סטודנט", הוא אומר ל-mako.

"יש פה פרטים של אנשים שהם דודים של גיסים שלי, אנשים שאני לא מכיר בכלל או הכרתי, וקשורים איכשהו למשפחה שלי. לדוגמה, יש פה את הפרטים של גרושתו של אבא שלי מהנישואים הראשונים, ופרטים של סבא שלי שנפטר לפני 40 שנה. הדבר הזה יצר המון פחד ולחץ במשפחה שלי, יש שם אפילו מספר טלפון נייח שהיה אצלי בבית לפני שנים רבות". ירדן הגיש תלונה במשטרה, ועד כה לא פנו או חזרו אליו בנושא.

לא ברור עדיין כיצד הגיעו גורמים בחמאס או מקורביהם לכתובות המייל ולטלפונים של אותם עובדי מדינה ואזרחים מן השורה. תלונות בנושא הוגשו בתחנת משטרת טבריה ובעוד כמה תחנות משטרה ברחבי הארץ.

"במשטרה לא ידעו מה לעשות עם התלונות. אמרו לנו שאולי מדובר בהאקרים שעובדים מטעם החמאס. זה מפחיד מאוד. אימא שלי בלחץ אטומי", סיפרה בתה של א'. גורמים במשטרה ציינו כי הם מכירים את התופעה והנושא מטופל על ידי יחידות סייבר.

אם קיבלתם שיחה או הודעה לא מוכרת, מערך הסייבר ממליץ:

  1. דווחו וחסמו: קודם כל לחצו על כפתור הדיווח לוואטסאפ. בנוסף תחסמו את אותם מספרים, אומנם ייתכן ותקבלו עוד שיחות והודעות ממספרים אחרים, אבל תמנעו מאותם אנשים להשתמש במספר שחסמתם. 
  2. חסמו שיחות נכנסות ממספרים לא מוכרים: רובנו לא נאלצנו להשתמש בפיצ'ר הזה בוואטסאפ, כי שיחות ספאם הן לא פופולריות במיוחד, אבל במקרים כאלה ניתן לחסום שיחות ממספרים לא מוכרים. כנסו להגדרות > פרטיות > שיחות > בחרו השתקת שיחות ממספרים לא מוכרים.
  3. הסתירו את המספר שלכם בטלגרם: אם אתם פעילים גם בטלגרם, ייתכן שאנשים שאתם לא רוצים שואבים משם את המספר שלכם ומשתמשים בו כדי להטריד אתכם. לכי להגדרות הטלגרם > פרטיות ובטיחות > מספר טלפון > הסתר מספר.
  4. דווחו: התקשרו למוקד 105 ולמערך הסייבר בטלפון 119.