ביום שבת האחרון חולץ במבצע ההירואי החטוף שלומי זיו, שעבד כמאבטח במסיבת הנובה. זיו חולץ לצד נועה ארגמני, אלמוג מאיר ג'אן ואנדרי קוזלוב מאזור נוסיראת ברצועת עזה לאחר ששהה בשבי 245 יום. לאחר חטיפתו, החלו בני משפחתו של זיו לעבוד על מיזם שנועד להעלות את המודעות בארץ ובעולם לסיפורו ולאירועי ה-7 באוקטובר בכלל - המשקפיים של שלומי. מדובר במיזם של משקפי VR שמדמים את אירועי המסיבה, החטיפה והשהות בשבי בטכנולוגיית 360 ותלת מימד מנקודת מבטו של חטוף.

"התחלנו לחשוב כמשפחה מה אפשר לעשות כדי להשפיע ולחזק את המאבק לשחרור החטופים מול העולם. פנינו לאחד הבמאים הטובים בעולם בתחום ה-VR, דניאל לנדאו מחברת אווריס (AVRIS) המובילה בתחום הלמידה באמצעות VR, שיצר את החוויה. המטה עזר במימון הסכום הראשוני, אבל הבנו שאנחנו צריכים להמשיך לעבוד, ליצור עוד סרטונים", סיפרה בראיון ל-mako בת דודתו של זיו, ליאת אריאל, לפני כארבעה חודשים.

המשקפיים הוצגו בכיכר החטופים, ניתנו לחברי כנסת ושרים להתנסות וכמו כן הועברו לדיפלומטים ובעלי תפקידים בכירים ברחבי העולם. הסרט שמוקרן במשקפיים מבוסס ברובו על עדויות מצולמות מה-7.10 ועל סרטונים שצילם והפיץ דובר צה"ל מתוך הלחימה בעזה. חלקו האחרון של הסרט בנוי מסצנות שצולמו במיוחד עבור המיזם, בעיקר אלו שמדמות את השהות בשבי. נכון לרגע זה, גויסו כ-128,000 שקלים לטובת המיזם באתר מימון ההמונים giveback.

"המשקפיים של שלומי" (צילום: דניאל לנדאו, אווריס )
"המשקפיים של שלומי" | צילום: דניאל לנדאו, אווריס

"המשקפיים של שלומי" (צילום: דניאל לנדאו, אווריס)
"המשקפיים של שלומי" | צילום: דניאל לנדאו, אווריס

"שלומי יודע על המיזם. התחלנו לספר לו עליו, הוא היה בהלם", מספרת כעת בת דודתו אריאל בשיחה עם mako. "התחלתי לעבוד על סטארטאפ לפני שהוא נחטף, והוא שאל אותי מה איתו. אמרתי לו: עצרנו את החיים שלנו והתעסקנו רק בלהחזיר אותך, וככה נולדו המשקפיים של שלומי. אני מאמינה שכשהוא יחזור הביתה עוד כמה ימים, הוא גם יראה אותם בעצמו".

שלומי זיו בבית החולים לאחר החילוץ משבי חמאס (צילום: דובר צה"ל)
שלומי זיו בבית החולים לאחר החילוץ משבי חמאס | צילום: דובר צה"ל

אריאל מסבירה כי המשקפיים ימשיכו לשמש את מטה משפחות החטופים בהמשך. "יש עוד 120 חטופים שצריך להוציא אותם, ככה שהשימוש במשקפיים לא ייפסק לרגע", היא אומרת. "המשקפיים כבר נמצאים בהרבה מקומות בעולם ונמשיך להשתמש בהם עד שכולם יחזרו". על השימוש בכספי התרומות היא אומרת: "קנינו המון משקפות, ונשארו עוד כמה עשרות אלפי שקלים בודדים, איתם נקנה עוד משקפות. יש לנו ביקוש בכל העולם, אז אנחנו צריכים לקנות עוד. אנחנו עדיין צריכים לגרום לעולם להבין מה עברנו ב-7.10 ומה אנחנו עדיין עוברים כל עוד יש חטופים בעזה".