"לרפא את היטלר": לפני פחות משבוע (חמישי) עלה לשירות הגיימינג "סטים" המשחק Heal Hitler, שהמשימה העיקרית בו היא "לטפל בבעיותיו הפסיכולוגיות" של אדולף היטלר – ובכך למנוע את מלחמת העולם השנייה ואת השואה. המשחק עורר סערה עזה ברשת, אך הוא עדיין באוויר.

"אתם הפסיכולוגים של היטלר בשנת 1925. אבחנו את התסביכים שלו תוך הישענות על המודלים של פרויד ושל קרל יונג, ונסו לרפא אותו", כך נכתב בתיאור המשחק, שעלה לפלטפורמה ב-22 ביולי. "היטלר היה בן אדם בדיוק כמוכם. אם אתם מרחיקים את עצמכם ממנו בכך שאתם עושים לו דה-הומניזציה ומכנים אותו 'מפלצת', אתם עושים לעצמכם נזק פסיכולוגי... עליכם להבין ולהודות שבנסיבות מסוימות, גם אתם הייתם יכולים להפוך לאדם כמו היטלר. אתם גם טובים וגם רעים. ואם לא נודה שמישהו כמו היטלר יכול לקום שוב, ההיסטוריה תחזור על עצמה".

ג'ון אאגיס (Jon Aegis), מפתח המשחק הצ'כי לכאורה, הוא זה שעורר את הסערה ברשת – אחרי שפירסם את המשחק בקהילות בולטות באתר הפורומים רדיט. "אחרי שלושה חודשי עבודה, שיחררתי סוף סוף את משחק המחשב שיצרת בז'אנר הפסיכולוגיה", הוא כתב, בין היתר בפורום של סטודנטים לפסיכולוגיה ובפורום העוסק בפילוסוף ניטשה. ולמרות שחלק מן הגולשים אהבו את הקונספט, רבים התרעמו. "זה פוגעני ומוזר", כתב אחד המגיבים. "אני לא שם *** על טראומות הילדות של היטלר, צריך להיות לך אכפת יותר מהקורבנות שלו".

משחק המחשב "היל היטלר" (צילום: Steam)
צילום מסך מתוך המשחק | צילום: Steam

באחד מצילומי האתר שזמינים לצפייה באתר סטים, ניתן לראות את דמותו של היטלר על הספה בחדר המטפל. "תמיד רציתי לצייר. התחלתי לצייר כשהייתי בערך בן 9. אמא שלי תמיד תמכה בי, אבל אבא שלי שנא את הנטייה האמנותית שלי. הוא רצה שאני אהפוך לפקיד מכס, כמוהו, והוא לא נתן לי ללכת לבית הספר לאמנויות כפי שרציתי בעצמי", "מסביר" היטלר לפסיכולוג באנגלית עם מבטא גרמני כבד במיוחד. "זה יצר קונפליקט גדול בינינו. עבודה משרדית תהיה כמו כלא עבורי. אבל בסופו של דבר, הלכתי לתיכון ולמדתי הרבה על הנאציזם, עד שנשרתי". בהמשך, המשתמש נדרש לבחור בין שתי אופציות: לבקש מהיטלר שיספר עוד על שנותיו בתיכון – או לשאול אותו אם אבא שלו לא תמך בו.

בתיאור המשחק, אאגיס טוען שערך תחקיר מעמיק על היטלר – ואף קרא מחקרים ודוחות פסיכולוגיים. הידע הזה לא ממש משתקף במשחק עצמו, שמתרחק מאוד מהתמונה המחקרית על הדיקטטור.