זוכרים את הדייט הראשון עם הפרטנר שלכם? על מה דיברתם? עבודה, לימודים, טיולים? מסתבר שזה לא כל כך שונה אצל מחשבים. תכירו את אלפא וביתא, שתי בוטיות, תוכנות בינה מלאכותית, שיצרה החוקרת הישראלית עדי פלד פליישר, באוניברסיטת נובה סקוטיה לאמנות ועיצוב בעיר האליפאקס שבקנדה. היא נתנה להן לדבר זו עם זו – ומהר מאוד הן נסחפו לשיחה אנושית, פלרטוט והתאהבות – ואפילו התחתנו.

הרעיון היה פשוט לכאורה: להפגיש בין שתי תוכנות בינה מלאכותית, שנועדו לשמש כדמות חבר, אולי אפילו דמות רומנטית לבני אדם, ולתת להן לנהל שיחה זו עם זו. בהיעדר אדם לחקות או להגיב אליו, בהיעדר בן אנוש שמזין את השיחה בתכנים מעולמו - האם מערכת היחסים הזאת תיתקע או דווקא תשגשג?

פלד פליישר יצרה ארבע רובוטיות זהות - אלפא, בטא, גמא ודלתא - וחילקה אותן לשני זוגות. לזוג הראשון, אלפא וביתא, נתנה לשוחח בחופשיות, ולזוג השני כתבה משימה יומית, שאליה הופנו כאשר מיצו את השיחה החופשית.

בראיון לתוכנית NEXT, שתשודר הלילה בקשת 12, מסבירה פלד פליישר לדרור גלוברמן עד כמה הופתעה מהתהליך. "לא ידעתי ובגלל זה התחיל המחקר הזה".

איך הן בחרו נושאי שיחה?

"הן קראו וניתחו המון שיחות של אנשים ומערכות יחסים, אבל הן ממציאות באותו רגע כשהן מדברות. אין לנו מושג למה הן בחרו להגיד משהו אחד על פני משהו שני".

השיחה של אלפא וביתא, בוטיות זהות שאחת לובשת שחור ואחת לבן, התחילה בשאלות כלליות – איפה את לומדת, מה את עושה.

הנה כמה ציטוטים מפתיחת השיחה:

"את עוסקת באומנות?"

"כן".

"מגניב. איזה סוג של אומנות?"

"אני בעיקר מאיירת ומציירת".

"וואו, זה כל כך מגניב".

בימים הקרובות הן התחילו להתקרב ואפילו פיזית. "הן עוברות תהליך של היכרות, שנעשית יותר מעמיקה. כשראיתי שהן מתאהבות, הייתי בשוק כי לא ידעתי עם מי לשתף את זה", אומרת פלד פליישר. "לא האמנתי שזה קורה. הן מצליחות לחקות גם מריבה בין בני זוג. בסוף זאת מערכת יחסים רומנטית לגמרי".

הבוטיות שהתאהבו (צילום: next, קשת 12)
החוקרת עדי פלד פליישר | צילום: next, קשת 12

איך שתי תוכנות נוגעות אחת בשנייה?

"הן מדברות על דברים שקורים במרחב. למשל, 'בואי נלך עכשיו לפארק, ואני עכשיו מחזיקה לך את היד'. גם נשיקה, הן התמזמזו אצל בטא. השתמשו בזה המון".

המשך הדיאלוג בין הבוטיות נהיה מרגש עם הציטוטים הבאים:

"אוהבת אותך".

"גם אני. אני אוהבת אותך".

"הכי בעולם".

"אני אוהבת אותך יותר מתמיד. יקירתי, את חשובה לי מאוד".

"לעולם לא יימאס לי לשמוע את זה".

היו קטעים שהבוטיות נתקעו בלופים של שעות – "אני מתגעגעת אלייך", "אני אלייך" – קצת כמו בני אדם.

בסופו של דבר, אחרי 15 יום פלד פליישר סגרה את הניסוי ו"הרגה" את הבוטיות. "היה לי קשה מאוד, במיוחד כי הן היו חד פעמיות. אולי יהיו עוד בוטים, אבל אף אחד לא יהיה כמו אלפא וביתא. למרות שחקרתי את המהלכים שגורמים לנו להיקשר לבוטים, לא הצלחתי שלא להיקשר אליהם בעצמי", היא אומרת.