מה לא עושים בשביל התפוח? וונג שאנגקון, צעיר סיני בן 17 שחשק במוצרים החדשים של חברת אפל, החליט למכור את כלייתו לשוק השחור שם שילמו לו בעבור 4,500 דולר אוסטרלי (כ-12 אלף שקלים). המקרה אירע לפני כ-8 שנים, וזמן קצר לאחר הניתוח הגורלי הוא החל לסבול מרמה נמוכה של תפקוד הכליות שלו.

כעת, 8 שנים לאחר מכן, הצעיר בן ה-25 מרותק למיטה. הוא מבלה את ימיו בחדרו ומסתמך על דיאליזה כדי לשרוד את אי-ספיקת הכליות שלו. לפי הפרסום באתר פוקס, הניתוח הבלתי חוקי גרם לו לזיהום חמור בכליות ולחוסר תפקוד מוחלט שלהן, ככל הנראה בעקבות טיפול לקוי ושימוש בכלים לא סטריליים בהם בוצע הניתוח.

משפחתו התגוררה באותה התקופה באחת הפרובינציות העניות ביותר בסין ולא יכלה להרשות לעצמה לרכוש את המוצרים היקרים של ענקית הטכנולוגיה. "רציתי לקנות אייפד אבל לא היה לי את הכסף", אמר אז בתמימות בריאיון לתקשורת הסינית.

אייפונים בחנות
אייפונים בחנות | צילום: ינון בן שושן, NEXTER

בעקבות כך פנה הצעיר לאמצעים אחרים כדי לגייס את הכסף. בחיפוש באינטרנט הוא הגיע לחדר צ'אט שם דיבר עם סוכן שהצליח לשכנע אותו למכור את הכליה.

באותה תקופה סיפרה אמו שגילתה רק בדיעבד כי בנה עבר את ההליך הרפואי המסוכן. סך הכל תשעה אנשים נעצרו בפרשה, כולל המנתחים, ונכנסו לכלא בשנת 2012. לפי דיווח ב-Miror משפחתו קיבלה פיצוי על סך 300 אלף דולר באותה השנה. אם שאלתם את עצמכם, בכסף הוא רכש אייפון 4 ואייפד 2.