החורף בשיאו וכבר הספיק לגבות קורבנות בסוף השבוע האחרון בתל אביב, והדיווחים השגויים וחסרי הבסיס על סופות ומערכות גשם חריגות ממשיכות. הבוקר, למשל, רצה לה ברשתות החברתיות הודעה לכאורה מטעם עיריית ירושלים על מערכת שלג שצפויה להגיע לבירה בסוף השבוע.

מדובר בהודעה אמיתית, איך ישנה, שבכל שנה מופצת מחדש בחודשי החורף. ההודעה פורסמה במקור על ידי עיריית ירושלים לקראת הסערה הגדולה שהתרחשה בדצמבר 2013 - כשבאמת כמויות חריגות של שלג ירדו בירושלים ובצפון. מישהו עשה כאן עבודת פוטושופ מאוד פשוטה והעלים את התאריך.

בעקבות הפניות לדף הפייסבוק ולמוקד 106 של עיריית ירושלים, בעירייה מיהרו להוציא הודעה רשמית וכתבו: "בשעות האחרונות מופצות ברשתות הודעות לגבי צפי לשלג בעיר בסופ"ש הקרוב. מדובר בהודעות שווא ולצערנו (!) - לפי התחזיות המעודכנות לא צפוי שלג".

וזה לא הכל, גם דפי פייסבוק שונים אחראים ללא מעט הפצה של פייק ניוז בעונה הקרה, ולא פעם פרסמו מידע כוזב על סערות והבטחות לשלג בהרי המרכז, עם תחזית לשבועיים - כשבפועל תחזית רלוונטית לכל היותר ל-5 ימים קדימה. לדוגמה: לפני כמה ימים פורסם פוסט ובו נכתב "שלג כבד בחרמון, ובהרי הצפון והמרכז כולל ירושלים, לקראת 19-20 בינואר".

אז איך תדעו אם צפוי שלג? חיזוי מזג אוויר הוא מקצוע. ברוב המקרים, אותן תחזיות בעייתיות מגיעות מנתונים ומגורמים לא מקצועיים. במצבים מהסוג הזה כדאי להתעדכן באתר השירות המטאורולוגי, באתרי חדשות גדולים, בטלוויזיה או ברדיו.