"אבל איפה את! אני לא רואה אותך. הלו? הלו?": זה קורה בהופעות גדולות, משחקים או הפגנות - כשיותר מדי אנשים מאכלסים אזור צפוף, הרשת הסלולרית לא מצליחה להתמודד עם העומס ומפסיקה לשרת את כולם.
גם שדרנים, משפיענים וגיימרים מכירים את זה - אנשים שמשתמשים ברשת סלולרית לשידור חי מהשטח או למשחקים זקוקים לחיבור יציב ואיכותי במיוחד, אבל תלויים עדיין בגחמות הרשת. כל זה עומד להשתנות.

הדור הסלולרי החמישי, מה שאנחנו מכירים בתור 5G, שכבר נפרס בישראל אמור עקרונית להתמודד עם זה. אבל מה שקיבלנו בכל הרשתות עד כה היה 5G רק בקצה, מהאנטנה לטלפון, ולא בלב הרשת, ולכן לאף אחת מהרשתות לא הייתה דרך לטפל בבעיה.

חברת פלאפון הודיעה היום שתתקין עד סוף 2024 ליבת רשת דור 5 עם חברת אריקסון, ובכך החברה תצטרף לענקיות תקשורת נוספות בעולם המספקות רשת דור 5 עצמאית. בנוסף, גם חברת פרטנר הודיעה על שיתוף פעולה עם חברת אריקסון, ושתי החברות הכריזו היום (רביעי) כי הדגימו בהצלחה את שיחת הנתונים הראשונה על גבי רשת 5G Standalone.

אנטנות 5G, תערוכת המובייל בברצלונה (צילום: mako)
אנטנות 5G, תערוכת המובייל בברצלונה | צילום: mako

המהלך יאפשר לחברה להציע שירותים פורצי דרך בעולמות ה-IOT (האינטרנט של הדברים), רשתות וירטואליות פרטיות, ניהול מערכות קריטיות וחיוניות במגוון תחומי החיים והתעשייה ויישומי XR חדשניים (מושג גג למציאות רבודה, מדומה ומורכבת). כל אלה על בסיס שיהוי נמוך, קצבי תעבורה גבוהים ותקשורת חיישנים מסיבית הניתנים בטכנולוגיה החדשה.

לדברי אילן סיגל, מנכ"ל פלאפון, הרשת תוכל בעזרתה להציע עוד השנה שירות פרימיום חדש: מי שישלם סכום מסוים יוכל לקבל תדר פרטי לשימושו - בין אם לצורך שידור וידיאו לייב, משחקים, או תקשורת בעת הפגנה, הופעה או כל אירוע רב משתתפים. איך זה יעבוד? המנוי יוכל לרכוש יממה של שירות פרימיום - לצורך תקשורת או שידור לייב בטיקטוק בהופעה, למשל.

המהלך יאפשר לפלאפון להציע שירותים חדשים גם לחברות וארגונים, כמו הקמת רשתות וירטואליות פרטיות, ולנהל מערכות קריטיות כגון דירוגי רפואה מרחוק, רמזורים חכמים, כלי רכב אוטונומיים, יישומי גיימינג, משקפי AR/VR ועוד.

הכותב הינו אורח של חברת פלאפון בתערוכת MWC