איליה סוצקבר, המדען הראשי ומייסד שותף של סטארט-אפ הבינה המלאכותית OpenAI, אמר כי הוא יעזוב את החברה. בציוץ ב-X (טוויטר לשעבר), כתב כי "המסלול של החברה היה לא פחות מנס, ואני בטוח ש-OpenAI יבנה את ה-AGI (יכולות בינה מלאכותית מתקדמות במיוחד)... אני נרגש לקראת מה שיבוא כעת - פרויקט שמאוד משמעותי עבורי באופן אישי, עליו אשתף פרטים בבוא העת".

 שינוי בצמרת אמזון: אדם סליפסקי, מנכ"ל שירותי הענן פורש מתפקידו
 בעוד התחרות מול OpenAI מתחממת, גוגל משיקה את מודל ה-AI הכי חזק שלה 

כמהלך מתוכנן וידוע בתוך החברה, בסמוך להודעתו של סוצקבר, המנכ"ל סם אלטמן כבר צייץ תגובה: "איליה ו-OpenAI עומדים להיפרד. זה מאוד עצוב לי. הוא בקלות אחד מגדולי המוחות בדורנו, אור מנחה בתחום שלנו, וחבר יקר. הברק והחזון שלו ידועים; החום והחמלה שלו פחות ידועים אבל לא פחות חשובים".

עוד כתב אלטמן: "OpenAI לא היה מה שהוא בלעדיו. למרות שיש לו משהו בעל משמעות אישית שהוא הולך לעבוד עליו, אני אסיר תודה לנצח על מה שהוא עשה כאן ומחויב לסיים את המשימה שהתחלנו יחד. אני שמח שבמשך כל כך הרבה זמן זכיתי להיות קרוב לגאונות כה יוצאת דופן, ולמישהו כל כך ממוקד בלהגיע לעתיד הטוב ביותר לאנושות".

מספר שעות לאחר עזיבתו של סוצקרבר, הודיע גם יאן לייקה על עזיבתו. לייקה הוביל את צוות Superalignment, האחראי על הבטיחות של הבינה המלאכותית ועל גבולות הגזרה שצריך לבחון את הבינה המלאכותית. על פי האתר שלו הוא חוקר למידת מכונה, וכתוב הציטוט הבא: "אופטימיזציה לעתיד שלאחר AGI שבו האנושות פורחת". הוא היה שותף לכתיבת מפת הדרכים המחקרית של OpenAI. לפני עבודתו שם, הוא היה ב-DeepMind.

נזכיר, העזיבה שלו את החברה מגיעה אחרי סערה לא פשוטה שבו היה מעורב בצל הדחת המייסד והמנכ"ל סם אלטמן. בחודש נובמבר, הבורד בחברה הדיח את אלטמן, מה שגרם לאיומי התפטרות של כמעט כל עובדי החברה. זו יצרה מהומה מצד המשקיעים, גם מצד מיקרוסופט. בתוך אותו שבוע, אלטמן חזר לחברה, וחברי הדירקטוריון שהובילו את המהלך, בהם גם סוצקבר, מצאו את עצמם בחוץ. היחיד שנשאר לפי שעה הוא אדם דיאנג'לו, והוא עדיין בבורד.

המדען הראשי הבא של החברה

למרות כל תפקידו במהלך, אלטמן בזמנו שיבח אותו ואמר שהוא אוהב אותו, לצד איחול עצמי שהוא מקווה "שנעבוד יחד לשארית הקריירה שלנו... אין מה להכריז היום". מאז, חברי בורד נוספים הצטרפו כמו ברט טיילור ושר האוצר לשעבר, לארי סאמרס. גם מיקרוסופט קיבלה משקיף בבורד, ללא יכולת הצבעה. בחודש מרץ, הודיעו בחברה על סיום החקירה הפנימית והודיעה על שלושה חברי בורד חדשים: ד"ר סו דזמונד-הלמן, לשעבר מנכ"לית קרן ביל ומלינדה גייטס, ניקול זליגמן, לשעבר סמנכ"לית ויועצת כללית של סוני ונשיאת Sony Entertainment ופידג'י סימו, מנכ"ל ויו"ר Instacart. 

בהודעתו, אלטמן הכריז כי ג'אקוב פחוצקי יהיה המדען הראשי של החברה. "ג'אקובהוא גם בקלות אחד מגדולי המוחות בדורנו, אני נרגש שהוא לוקח את השרביט. הוא ניהל רבים מהפרויקטים החשובים ביותר שלנו, ואני מאוד בטוח שהוא יוביל אותנו להתקדמות מהירה ובטוחה לקראת המשימה שלנו להבטיח ש-AGI תועיל לכולם". סוצקבר עוזב יממה לאחר שחברת OpenAI השיקה את דגם הבינה המלאכותית החדש ל-ChatGPT, לצד שדרוגים חשובים - בין היתר, GPT-4 בחינם לכולם.

הכתבה פורסמה במקור בגלובס