סקר שהזמינה חברת הסייבר הבינלאומית קספרסקי בקרב 21 אלף נשאלים ב-21 מדינות בעולם מגלה ממצאים מדאיגים על דפוסי ההתנהגות הדיגיטלית בין בני זוג. בעוד ש-70 אחוז מהנשאלים השיבו כי הם אינם מאמינים שמעקב אחד בני זוגם באופן חשאי היא פעולה לגיטימית, היתר – 30 אחוז מהנשאלים - אינם רואים בכך מעשה לא ראוי וסבורים שבנסיבות המתאימות הדבר מקובל. מקרב אלה שמצדיקים מעקב חשאי, כמעט שני שלישים (64%) סבורים שהדבר לגיטימי כשעולה חשד שבן הזוג אינו נאמן; 63% סבורים שהדבר מקובל אם המעקב תורם לבטיחות ומחצית סבורים שמעקב חשאי הוא לגיטימי אם יש חשד שהנעקב מעורב בפעילות בלתי חוקית.

בחלוקה גיאוגרפית מתברר שהתמיכה הגבוהה ביותר במעקב חשאי היא באזור אסיה-פסיפיק (24%) בעוד שבאירופה רק 10 אחוזים סבורים שמעקב הוא לגיטימי ובמדינות אמריקה אף פחות (8%). גברים יותר מודעים לקיומם של כלי מעקב מאשר נשים (44% בהשוואה ל-36%), ואנשים צעירים יותר מכירים את כלי המעקב מאשר מבוגרים – 46% בני 16-34 יזהו אותם בהשוואה ל-28% בלבד בקרב בני 55 ומעלה.

עוד עולה מהמחקר כי 15% מבני הזוג נתבקשו על ידי הפרטנר שלהם להתקין אפליקציית מעקב בטלפון האישי שלהם. 34% מבין אלה שהתבקשו להתקין אפליקציה שכזו גם דיווחו כי חוו סוג של יחס אלים מצד בן הזוג. יותר גברים (10%) מאשר נשים (8%) הודו שהתקינו מכשירי מעקב בטלפון של בן הזוג שלהם. עוד מתברר לנשים יש סיכוי גבוה יותר מגברים להיות קורבנות של התעללות במשפחה מצד בן הזוג (30% לעומת 19%).

בגידה (צילום: shutterstock | nd3000)
בגידה | צילום: shutterstock | nd3000

לשאלה באיזה טכנולוגיות אתם עוקבים, התשובות הן – אפליקציה בטלפון (50%), מכשירי מעקב ( 29%), אפליקציה בלפטופ (27%), גישה למצלמת רשת (22%), דרך מכשירי בית חכמים (18%), מכשירי ניטור בריאות (14%) ואחר (7%).

הסקר בוצע בשיתוף עם שורת ארגונים הפועלים למאבק באלימות בין בני זוג והקואליציה למאבק בטכנולוגיות מעקב בה שותפה גם קספרסקי. הממצאים מלמדים כי מעקב דיגיטלי הוא דרך נוספת בה אנשים מפעילים אלימות או מפגינים שליטה על בני זוגם. בהתחשב בכך שכלי מעקב שכאלה זמינים מאוד ומאפשרים לעוקב גישה לכמות גדולה ומגוונת של נתונים אישיים ופרטיים - מיקום המכשיר, היסטוריית הדפדפן, הודעות טקסט או צ'אטים במדיה החברתית – אין זה מפתיע שהיא עשויה לשמש עוד כלי במערכות יחסים פוגעניות.

על פי קספרסקי, במהלך עשרת החודשים האחרונים הופנו כלי מעקב שכאלה כלפי רבבות אנשים שלעיתים אף נפלו קורבן לסחיטה ואיומים מחשש להפצת פרטים אישיים ואף אינטימיים. אחת ההמלצות של מומחי קספרסקי לאנשים החושדים או יודעים שמופעלים כלפיהם תוכנות מעקב היא לא למהר ולהסיר אותן מהמכשיר שכן ייתכן שפעולה זו תתגלה על ידי העוקב, וההשלכות עלולות להיות קשות אף יותר. ההמלצה היא לפנות לגורמי אכיפת החוק ולארגונים העוסקים בנושא כדי לקבל ייעוץ מקצועי באופן דיסקרטי.