עבריינים בארגוני פשיעה, בעיקר במרכז וצפון הארץ, מתחזים לסוחרי ביטקוין ועל פי החשד שדדו מיליונים שקלים מאזרחים תמימים שהגיעו לרכוש מהם את המטבע היקר. מחיר הביטקוין עומד כיום על כ-204 אלף שקלים (65 אלף דולר), ומאז חודש יולי הוא עלה ביותר מ-50 אחוז.

בימים האחרונים חוקרי יחידת הסייבר של להב 433 במשטרת ישראל עצרו שלושה תושבים מצפון הארץ בחשד שהיו חלק מכנופיה שהתמחתה במעשי שוד של אזרחים, שלהם הציעו לרכוש ביטקוין. מעצרם של השלושה הגיע בעקבות שוד אלים שבוצע לאור היום בסמוך לבית ספר יסודי בישוב עתלית. על פי החשד הם שדדו מאזרח תמים כ-700 אלף שקל באיומי נשק ונמלטו מהמקום.

קצין במשטרה מסביר כי העבריינים מציעים ברשתות החברתיות לרכוש מהם ביטקוין במחיר נמוך, מה שגורם לאנשים להתפתות. מאוחר יותר הם מגלים שמדובר בעבריינים, שאין להם שום מטבעות קריפטו ומדובר ב"כיפה אדומה" שעשו להם כדי לשדוד את כספם.

מטבע קריפטוגרפי, אילוסטרציה (צילום: tungtaechit/shutterstock)
מטבע קריפטוגרפי, אילוסטרציה | צילום: tungtaechit/shutterstock

החוקרים לא הצליחו בכל המקרים לאתר את הכספים שנשדדו, כמה מיליוני שקלים על פי ההערכות. מעצרם של שלושת החשודים במעשי השוד בצפון הוארך בשמונה ימים, והם מכחישים מכל וכל את המעשים המיוחסים להם.

ההערכה היא שבשנה האחרונה אירעו עשרות מקרים כאלה של אזרחים שהתפתו לבצע עסקאות של מטבעות קריפטו ונחרדו לגלות שמדובר בעבריינים ולא בסוחרי מטבעות אמיתיים, כפי שנחשף ב-mako. מרבית הקורבנות בחרו לא להתלונן במשטרה נגד השודדים, מחשש שבעקבות התלונות שלהם רשות המיסים תפתח נגדם בחקירה בגין הלבנת הון ואי דיווח על הכנסות.