מאז הזכייה בעונה השישית של "האח הגדול", הפכה טל גלבוע לשם נרדף לאקטיביזם למען בעלי חיים וטבעונות. גלבוע אמנם נהנתה מאוד מהיכולת לקבל בקלות במות תקשורתיות לפעילויות שבמשך שנים לא זכו לתשומת לב ממשית - אך נראה שלא הכל ורדים ושושנים. בחודש הבא צפוי בית משפט השלום בתל אביב לדון בתביעה של גלבוע נגד דף פייסבוק, ממנו היא תובעת פיצויים בסך 300,000 שקל.

מנופח מקופח טל גלבוע (תמונת AVI: רותם קפלינסקי)
טל גלבוע | תמונת AVI: רותם קפלינסקי

לפני כחודשיים הגישה גלבוע תביעה נגד עומרי וייל וברק הררי, מנהלי דף הפייסבוק "קרניבורים עם חיוך על השפתיים". לפי התביעה, הדף מנהל נגדה "קמפיין השפלה וביזוי", שבמסגרתו מפורסמים ממים בהם היא משולבת בצורות מעליבות.

כדוגמאות, הביאה גלבוע ארבעה פוסטים שפורסמו בדף בשנה וחצי האחרונות: באחד מהם הושתלו פניה על גופיהם של שני גברים האוחזים נתחי בשר בחנות איתה עובד העמוד; באחר הוצגה תמונה שלה כורעת כשמאחוריה פרה ועל התמונה הופיע הכיתוב: "טבעונים שזועקים כשרפתנים מזריעים בהמות - איפה הייתם כשערן עשה את זה?". פוסט נוסף הציג תמונה של בתה של גלבוע עם עגל שבבועת קומיקס לצידו המשפט: "עזבי אותי, טבעונית משוגעת! לכי לחבק עצים!"; בפוסט האחרון נראתה אישה מצוירת נצלית על שיפוד ענק, ופניה של גלבוע הודבקו על השדיים ואיבר המין.

בכתב התביעה נטען שהפוסטים מפירים את פרטיותה ועל הדרך גם את זו של בתה הקטינה, "מבזים, משפילים ובוטים" ובאים "מתוך כוונה ברורה לפגוע בתובעת" ואף להפיק מכך רווח כלכלי, על ידי שיתוף פעולה עם קצביות. לכן, דורשת גלבוע פיצויים בגובה 300,000 שקל.

"תחשבו שביבי היה תובע את ארץ נהדרת כי הוא נעלב ממנה"

לאחר בקשת ארכה, בחודש הבא יגישו וייל וברק את כתב ההגנה. וייל אומר ל-NEXTER כי ההגנה תתבסס על כך ש"הדף הוא סאטירי, ובעצם מה שטל עושה זה שהיא רוצה לסגור את הסאטירה בישראל. תחשבו שביבי היה תובע את ארץ נהדרת כי הוא נעלב ממנה. כל סאטירה מעליבה מישהו. כמו שהקומיקאי הבריטי ג'ון קליז אמר: 'אני נעלב מדי יום. כל הומור הוא ביקורתי. אם נתחיל לומר שאסור לנו לבקר או לפגוע, ההומור ייעלם, ואיתו חוש המידה, ואז, ככל שהדבר נוגע אלי, אנחנו חיים ב-1984'".

וייל טוען שכידוענית, גלבוע אינה אדם פרטי ולכן עליה להיות מודעת לכך שהיא מטרה לגיטימית לרכילות וסאטירה. הוא מציין שמי שמפרסם על ידוען שנפרד למשל מבת זוגו לא דומה למי שפרסם דבר כזה על אדם פרטי, שיכול לתבוע על הפרת פרטיות. הוא גם מוסיף שבתקנון הדף כתוב שמנהליו מתחייבים לאפשר לטבעונים להגיב ולא למחוק את התגובות, אך בתמורה הטבעונים המגיבים מעניקים לגולשי הדף זכות לצחוק עליהם ומוותרים על הזכות לתבוע. מכיוון שטל גלבוע היתה מגיבה קבועה בדף - היא למעשה נתנה לגיטימציה לבדיחות עליה.

"אני לא חושב שלתביעה הזו יש הרבה סיכוי", מסכם וייל. "בתי המשפט בארץ מאוד מאוזנים ביחס ללשון הרע ושמרו עד היום על חופש הביטוי".

מערכת נקסטר, על הקרניבורים והטבעונים שבה, תעקוב אחר המשפט כמו לביאה שעוקבת אחר טרף.