אפל הציגה השבוע את החידושים במערכת ההפעלה ה-iOS18, כולל מה שהיא מכנה "הבינה של אפל", מגוון פיצ'רים שמשתמשים בבינה מלאכותית. האירוע עצמו ארך מעל לשעה וחצי, והחברה הציגה מגוון אינסופי של פיצ'רים חדשים, כאשר על חלקם היא בקושי דיברה. אז הנה הפיצ'רים הכי מגניבים וחשובים שנוספו למערכות ההפעלה של אפל, ואולי פספסתם בהכרזה.

סירי כמו בסרטי מד"ב

מה קורה כאשר עוזרת אישית מקבלת יכולות של בינה מלאכותית? זה מה שציפו מאפל וסירי מאז התפוצצות ה-AI, והנה טים קוק הציג את היכולות המטורפות שתקבל סירי, או לפחות הבטיח זאת. למרות שמסגרת הזמנים לא ברורה וחלק מהעדכונים יגיעו אולי רק במהלך 2025, החזון של אפל לעוזרת אישית שיודעת לחטט לך במכשיר ולהבין את ההקשר בכל דבר שתבקש ממנה, הוא בהחלט אוטופי. כך לדוגמה, סירי שיודעת לחפש בתמונות מספר דרכון ולהכניס אותו ישר לתוך דף הצ'ק אין לפני הטיסה, סירי שיכולה לשלוף את שם הסרט שאח שלך המליץ לך לצפות בו מבלי להגיד לה איפה לחפש בכלל ועוד. היכולות של סירי החדשה משדרגות את העוזרת האישית, שבעיקר אהבה לריב עם אנשים שלא מבינים שמדובר במחשב טיפש, והופכות אותה לדבר הכי קרוב שיש לעוזרת אישית אנושית שבאמת תסייע לנו בחיים.

יש פה כוכבית גדולה שחייבים להתייחס אליה. אנחנו לא יודעים עדיין מתי בדיוק יגיעו כל החידושים שלה, אנחנו כן יודעים שלא כל המכשירים יתמכו בזה ושתצטרכו כנראה אייפון 15 פרו ומעלה בשביל זה. כמו כן, אנחנו סקפטיים מאוד לגבי השימוש שלה בעברית. למרות שהעברית של סירי הישנה לא הייתה רעה, מדובר פה באינטגרציה עם אפליקציות שונות ולא בטוח כמה היא תעבוד בשפת האם שלנו. עוד דבר שצריך להבין הוא שמדובר בבינה מלאכותית שעובדת עם בינה אנושית (המוח שלנו). האם סירי תבין שהודעה מבת הזוג בסגנון "תעשה מה שאתה רוצה" היא בחשיבות גבוהה יותר מחבר שכותב: "אני יוצא עוד 5 דקות" בסיכום ההודעות שלנו? לא בטוח בכלל, ובכל מקרה, נצטרך לחכות קצת בשביל להבין מתי וכמה מוצלחת תהיה הסירי החדשה.

הקלטה ותמלול שיחות

במהלך האירוע הפיצ'ר הזה קיבל מספר פריימים בודדים ובקושי משפט אחד, שזה מוזר, כי מדובר בשינוי חשוב עבור הרבה משתמשים. עד כה החברה חסמה כל דרך להקליט שיחות באייפון, פיצ'ר שהיה משמעותי מאוד לחלק מהמשתמשים שאפילו עברו לסמסונג רק כי הם היו צריכים כלי שיעשה את זה. אפל תרצה את המחסור לא בקושי טכני, כי אין כזה, אלא בבעיית פרטיות - החברה שדוגלת להיות פורצת דרך בכל נושא הבטיחות והפרטיות, טענה שאם צד אחד לא יודע שהוא מוקלט זאת הפרת פרטיות. והנה הגיעה שנת 2024 ואפל מציגה לא רק הקלטת שיחות, אלא גם תמלול שלהן בזכות הבינה המלאכותית. כאשר תפעילו את ההקלטה הצד השני ישמע סוג של אזהרה שהוא מוקלט, ובעצם כך אפל "מצדיקה" את הפגיעה בפרטיות שעליה התבססה עד כה. נשאלת השאלה, למה לא יכולתם לעשות זאת עד כה?

בכל מקרה, אם אתם מקווים שתוכלו לתמלל שיחות בעברית, אל תבנו על זה. התמלול יהיה רלוונטי לכמה שפות יותר פופולריות בעולם כמו אנגלית, ספרדית, גרמנית, צרפתית, יפנית, סינית מנדרינית, קנטונזית ופורטוגזית. אולי בעתיד אפל תוסיף גם עברית, אבל זה לא יקרה בקרוב בכל מקרה.

שיקוף הטלפון במחשב

רק מי שמחזיק במחשב מקבוק ובאייפון יוכל להנות מהפיצ'ר הנהדר הזה, אפשרות לשקף את האייפון באופן מלא במחשב, בזמן שהטלפון עצמו נשאר נעול ויכול אפילו להיטען. כל מי שעובד על מחשב (שזה רוב המשק) מכיר את הפעולה הלא רצונית של שליחת היד אל הטלפון שמסתיימת בגלילה ברשתות חברתיות או בבזבוז זמן אחר. כעת בעזרת השיקוף נוכל לצפות במכשיר שלנו על המחשב, וכל נוטיפקציה שתקפוץ במכשיר תופיע גם על מסך המחשב. בנוסף מדובר בבשורה לכל מי שהוא לא מדור ה-Z ולא רגיל באמת "לעבוד" מהטלפון. למרות שהצעירים של ימינו עושים הכל על הנייד, רובנו עדיין מעדיפים להקליד טקסט ארוך על מקלדת אמיתית ולהשתמש בעכבר כדי להיות מדויקים יותר - וכעת, בזכות שיקוף האייפון, נוכל להשתמש במכשיר שלנו ללא מגע על המסך.

המחשבון של האייפד

נכון, כולנו צחקנו על זה שלקח לאפל שנים רבות מידי להוסיף מחשבון לאייפד (מוצר שנחשב למוצר עבודה לכל דבר ומחייב מחשבון), אבל להגנת ענקית הטכנולוגיה הם באמת חיכו איתו עד שהצליחו לייצר את האפליקציה המושלמת. באפל הכניסו לתוך אפלקציית המחשבון פיצ'ר בשם Math Notes שעושה עבורכם את החישובים המתמטיים, גם אם אתם כותבים אותם בכתב יד בעזרת העיפרון של אפל. החישובים אותם האייפד עושה יעזרו רבות לתלמידים שההורים שלהם יכולה להרשות לעצמם לרכוש את המוצרים של אפל, ומספיק להסתכל על הדוגמאות שאפל נתנה לחישובים המתמטיים שהאייפד עושה כדי להבין עד כמה יעילה יכולה להיות אפליקציית מחשבון, הרבה מעבר למה שידענו עד כה.

תשלום בנגיעה

אפל כבר הציגה לעולם את היכולת להעביר מידע באמצעות מגע בין 2 מכשירים. עד כה שלחנו רק את הפרטים האישיים שלנו בעזרת טכנולוגיית ה-tap, אך כעת החברה מציגה דרך לשלם בין 2 מכשירים בעזרת אותה טכנולוגיה, ובעצם מאפשר להעביר כסף בעזרת נגיעה של 2 מכשירים בלבד. האם זאת שיטה בטוחה? כנראה שתמיד תמצאו נוכלים שיחשפו דרכים לגנוב אתכם, ובכל מקרה, האפשרות הזאת סגורה רק לארה"ב כרגע ותצטרך אישורים רגולטוריים שונים כדי לפעול במדינות שונות.