חשד: הותקף ע"י 9 בני נוער (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס
כתב האישום של דוד גוסטום ארוך מאוד: הוא מואשם בעבירות של מעשים מגונים, מעשה סדום בהסכמה, הטרדה מינית, סחיטה באיומים ובפרסום ואחזקה של חומרי תועבה. שרשרת המעשים המזעזעים הזו יכלה להמשיך עוד שנים רבות, ונערים צעירים רבים עוד יכלו להיפגע ממנו. אך הודות לאומץ ליבו של נער בן 14, הפדופיל נעצר וממתין למשפט.

נער אחר היה אולי מתבייש, מרגיש לא בנוח לחלוק דבר כזה עם חבריו או הוריו, אולי אפילו מאשים את עצמו - אך לא א'. הנער בן ה-14 מדרום הארץ הפך לגיבור אמיתי כאשר בחר לספר לאביו על הגבר המבוגר ששולח לו הודעות אינטימיות ומנסה לשדל אותו להיפגש. החלטתו האמיצה שלא לשמור על ההתכתבות הזו בסוד הצילה לא רק אותו - אלא עוד עשרות ילדים שהיו יכולים להפוך לקורבנות של הפדופיל המסוכן.

השתלשלות האירועים החלה בדצמבר 2013. א' העביר את הזמן בשיטוטים ברשת, ובשלב מסוים נכנס לפייסבוק שלו. הוא מיד הבחין שיש לו הודעה חדשה מאדם בשם דוד גוסטום, אותו הוא כמובן לא הכיר. "היי, מה המצב? אתה מעוניין להכיר?" גוסטום לא בזבז יותר מדי זמן. א' ניסה להבין מיהו האיש הזה ומה הוא רוצה ממנו.

א: "בן כמה אתה?"

גוסטום, משקר: "בן 26" (הוא בן 38)

גוסטום: "בן כמה אתה?"

א': "בן 14. למה אתה רוצה להכיר אותי?"

גוסטום: "אתה מושך אותי. בא לך לעשות איתי  סקס?יהיה לך טוב איתי".

א' נתקף בחרדה והפסיק לענות לגבר הזר בצד השני של הצ'אט, אך גוסטום לא התייאש. "היי מה קורה אתה לא רוצה. מה נבהלת?". א' התחמק וענה בקצרה "לא בא לי". הוא ידע שמשהו כאן לא בסדר והמשיך להתעלם מהפניות החוזרות של גוסטום, אך בשלב זה עוד לא הפנים שמדובר בפדופיל ולא סיפר לאיש על השיחה.

המפנה אירע לאחר כמה ימים, כשגוסטום פנה אליו שוב וכתב, "היי מה המצב, אולי בכל זאת?". הפעם א' הבין שמדובר באדם מסוכן מאוד והחליט לערב את אביו - שמיד נסע איתו לתחנת המשטרה בעיר.

"הבן שלי מספר לי הכול - כל מה שקורה איתו בבית ספר, עם חברים, עם מחשבים. הוא לא מסתיר דבר. כשהוא הראה לי את ההתכתבות עם הבחור הזה, הבנתי מייד שמדובר באדם בעייתי ומסוכן מאוד לציבור", סיפר אביו של א' ל-NEXTER. "מייד אמרתי לו שאנחנו עוזבים הכול והולכים להגיש תלונה במשטרה. לא ידעתי לרגע שמדובר בפדופיל מסוכן שפגע והטריד מינית נערים רבים. אני בהלם מכל הפרשה הזו. אני יכול לומר שיש לי בן גיבור ואמיץ ואני גאה בו שהוא לא חשש לספר לחוקר את הכל ולמעשה עזר להציל חייהם של נערים רבים".

"אני אדם חולה. יש לי סוג של מחלה בראש"

אז איך קונדיטור מוערך באחד מבתי המלון שלחוף ים המלח, לכאורה אזרח מן השורה, הפך לאימתם של הקטינים ברשתות החברתיות בישראל? דוד גוסטום, 38, עלה ארצה יחד עם הוריו לפני כ-24 שנה מאוקראינה, בן יחיד להוריו. את חייו המקצועיים החל במחלקת קונדיטוריה במלון והחליט שזה התחום שבו הוא רוצה להתמחות. אחד מחבריו לעבודה במלון מגלה לנו מעט פרטים על חייו: "דוד הוא אדם שקשה מאוד לצפות אותו. עוף מוזר. הוא יכול להיות אדם מקסים ומדהים ופתאום לשקוע בדיכאון ובעצב נוראי. יש לו מעט חברים. אף פעם לא שיתף אף אחד בחיים הפרטים שלו. הוא היה מאוד בונקר. את התחושות שלו היה מעביר בדף הפייסבוק שלו".

"לפעמים הוא בכלל לא היה מגיע לעבודה במלון ונשאר בבית בלילות, כשהוא יושב שעות על גבי שעות במחשבים ומחפש לעצמו דייטים", ממשיך החבר לספר. "הוא אהב מאוד להתאמן במכון כושר ולהבליט את השרירים שלו. הוא חשב שככה הוא ייראה צעיר יותר וימשוך אליו נערים. יש לו לשון חלקלקה והוא יודע לפתות אנשים ובעיקר נערים לעשות שהוא רוצה. הוא שמר את חייו בתוך כספת. לא התערבב עם העובדים ולא שיתף אותנו בחייו".

אך א' בן ה-14 שם סוף לחיים האפלים והסודיים הללו. "בזכות הערנות של א' וההתעקשות של אביו להגיע לתחנת המשטרה נחשפנו לפדופיל מסוכן ביותר", הסביר החוקר רס"מ מיכאל זיגלר, שחקר במשך כחודשיים את הפרשה הסבוכה. "ייתכן שאחרת לא היינו עולים לעולם על עקבותיו, והוא היה ממשיך במסע הצייד שלו לחפש עוד נערים לספק את צרכיו המיניים ולסחוט אותם נפשית".

"אני אתן לך מכשיר סלולרי חדש"

כדי לנסות ולפתות את הנערים לשוחח איתו, גוסטום השתמש במחשב האישי שלו ובסמארטפון. תחילה הוא נהג להתחזות לילדות או לבחורים צעירים כדי להשיג את הטלפון הסלולרי שלהם, ואז המשיך להטריד אותם בוואטסאפ. הוא שיגר אליהם מסרונים ושידל אותם לשלוח לו סרטונים אינטימיים של עצמם. במהלך החקירה, השוטרים מצאו במחשב האישי של גוסטום ובסמאטרפון שלו 1,207 סרטונים בעלי אופי מיני על גבול הפורנוגרפי ומאות תמונות של נערים בעירום.

פדופיל (צילום: Syldavia, GettyImages IL)
צילום: Syldavia, GettyImages IL

ר', נער  בן 13 ממרכז הארץ, היה אחד הקרובנות של גוסטום. גם הוא קיבל ממנו הודעות בפייסבוק, בהן ניסה לשכנע אותו לשלוח לו תמונות אינטימיות שלו. אחרי שהציע ל-ר' ללכת איתו לסרט ונענה בשלילה, החל לנסות לפתות אותו עם הבטחות למתנות. "תוריד את החולצה והמכנסיים ואני אתן לך מכשיר סלולרי חדש ובגדים. אני אשלח אליך מונית. אני אשלם את הנסיעות. אני רוצה לקיים איתך יחסי מין. תשלח לי סרטונים שלך בערום. ראיתי שאתה יפה", כתב גוסטום במספר הודעות. ר' דחה את הצעותיו של גוסטום וניתק איתו את הקשר, אך בשלב מסוים נכנע להפצרותיו והסכים לשלוח לו תמונה בגופיה. גוסטום הפיץ את התמונה הזו באתרים שונים ברשת, ללא ידיעתו של הנער.

בכתב האישום המשטרה מגלה מקרה חמור אחר, לפיו גוסטום יצר קשר עם ד', נער בן 14, ולאחר מסע שכנועים חסר רחמים, גרם לו להסכים לפגישה. גוסטום הגיע לביתו של ד', התקלח איתו והחל לגעת באיברים בגופו וביצע בו מעשה סדום בהסכמה. הוא אף ביקש ממנו לתעד את עצמו בערום ולשלוח לו את הסרטון. "פחדתי שההורים שלו יחזרו פתאום ויתפסו אותי", התוודה גוסטום בחקירת, "אבל הייתי עמוק בתוך הקטע להגיע לסיפוק שלקחתי את הסיכון מבלי לחשוב מה יקרה".

גוסטום לא חשב מה יקרה, וגם לא חשב על הנערים הצעירים. הוא לא בחל באמצעים ולא מצמץ גם כאשר התחזה לנערה. באחת הפעמים הוא פנה ל-ב', נער בן 11.5, והציג את עצמו בתור צעירה בת 10 בשם אפרת, זאת כדי לגרום לו לצלם את עצמו בערום ולשלוח לו את הסרטון. הוא אף הדריך אותו באילו מצבים לתעד את עצמו וכשלא היה מרוצה מהצילומים נזף בו: "ביקשתי שתהיה עירום לגמרי בלי מכנסיים ותיגע בעצמך".

"הוא סחט אותי, חששתי לספר להורים"

אחד הסיפורים המחרידים ביותר שעלו בעקבות חקירת המשטרה כלל לא רק הטרדה מינית, אלא גם סחיטה ואיומים. בלי נקיפות מצפון הוא אילץ נערים לשלוח לו סרטונים נוספים שלהם - אחרת הוא יחשוף את נטיותיהם וזהותם. ד', בן 16 ממרכז הארץ, הגיע בעקבות החקירה לתחנת המשטרה - אך לא הסכים שאמו תהיה נוכחת בחדר החקירות, מחשש שתגלה על נטיותיו המיניות.

רסמ זיגלר
רס"מ זיגלר

"הוא ביקש ממני לשלוח אליו עוד ועוד סרטונים, וכשלא הסכמתי הוא אמר שהוא יפיץ את כל הסרטונים ששלחתי לו, יחשוף את שמי ויכתוב: "'ד זונה'", שיחזר ד'. "אמרתי לו שאם הוא יעשה את זה אני אתאבד בקפיצה מהבניין. התחננתי בפניו שלא יעשה שטויות, שזה יפגע בי ויגרום לי לפגיעה בצנעת הפרט. בסוף נכנעתי ושלחתי לו עוד סרטונים שלי במצבים מביכים ולא נעימים".

הוא חזר על השיטה הזו גם עם נערים אחרים. על אחד מהם איים שאם לא ישלח לו תמונות נוספות, יפרסם את הקיימות בפייסבוק. "אני ממש, אבל ממש לא צוחק", כתב גוסטום. "כל החברים שלך הולכים לקבל את זה. בהצלחה בפרסום. רוצה למנוע את הפרסום? סרטון אחד ואני עוזב אותך בשקט". בייאושו הרב, הנער נכנע. "הוא רימה והונה אותי. חששתי לספר על כך להורים שלי. פחדתי מהתגובה שלהם", סיפר בחקירה.

"לא עבריין קלאסי"

הפרטים הללו ואחרים הדהימו את המשטרה כאשר פתחה בחיקרה בעקבות תלונתו הראשונה של א'. "כשהנאשם הגיע לחקירה, לא היינו מודעים לכך שמדובר בתיק מורכב וסבוך כל כך", אמר רס"מ מיכאל זיגלר. "נקודת המוצא שלנו היתה שמדובר כנראה במקרה בודד של הטרדה מינית. כשהוא הגיע לחקירה, גוסטום היה מבחינתי האדם האחרון שהייתי מאמין שהוא עבריין מין. הוא לא העבריין הקלאסי".

"יש לי ילד בן שבע וחצי והיה לי קשה מאוד לחקור את הנאשם הזה מבחינה נפשית", הסביר רס"מ זיגלר, "הייתי צריך לעשות כמה הפסקות כדי לקחת אוויר ולחזור לחדר החקירות. לא קל לנטרל רגשות ותחושות. הוא אפילו לא הביע צער על מעשיו. אני יכול לומר בוודאות שאם הנער הראשון, א', לא היה מתלונן - כנראה שלעולם לא היינו מגיעים אי פעם לנאשם".